"אושר עד" לבנוני: מה זוממת הזרוע הכלכלית של חיזבאללה?

טונה וסמים: מה זוממת הזרוע הכלכלית בחיזבאללה?
בזמן שהכלכלה בלבנון מתרסקת, חיזבאללה מציע אוכל בזול ותרופות מוברחות. כך פועלת הזרוע הלא-מוכרת של ארגון הטרור - שמהדק את האחיזה שלו במדינה שלמה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רועי קייס על הזרוע הכלכלית של חיזבאללה, 27.01.21
צילום: -

על מה אתם חושבים כשאתם שומעים על חיזבאללה? נסראללה? טילים? זרוע איראנית? מסתבר שעבור רבים בלבנון, ארגון הטרור השיעי הוא גם בנק וגם סופר סטייל "רמי לוי" או "אושר עד". לחיזבאללה יש מערכת כלכלית עצמאית, כזו שהחליפה בחודשים האחרונים את הכלכלה הלבנונית הקורסת. בזמן שבבנקים הלבנונים הדולרים נגמרים, בבנקים של חיזבאללה - חגיגה.

זה לא חדש שחיזבאללה מעדיף את האינטרסים שלו על פני האינטרס הכלל לבנוני. אבל בתקופה של משבר כלכלי ופוליטי קשה, האינטרסנטיות של הארגון בולטת וצורמת הרבה יותר. "חיזבאללה לוקח את המדינה כולה כבת ערובה, ובאמצעות המדיניות שלו מונע ממנה כל אפשרות לצאת מהמשבר הכלכלי הזה", מאשים פרשן פוליטי לבנוני בשם פאדי אל-אחמר.

הסנקציות שארצות הברית הטילה על הארגון, והבידוד הבין-לאומי ממנו סובלת לבנון, קשורים באופן ישיר לפעילות הטרור של חיזבאללה. "נותנים תדמית ללבנון שאנחנו כפופים למשטר האיתוללות ולחסות איראנית", אומרת אזרחית לבנונית ומבהירה: "אנחנו מתנגדים זה. כל חיינו, פניה של לבנון היו לכל העולם. אנו מתנגדים לכך שכופים עלינו להתנתק משאר המדינות".

אבל הארגון בשלו, ובחודשים האחרונים הכלכלה המקבילה שהוא יצר מקבלת ביטויים הרבה יותר גלויים מבעבר. תכירו את אל-קרד אל-חסן - הבנק הפרטי של חיזבאללה, בראשות "ה"-מזכ"ל חסן נסראללה. בשנות ה-80, כשהארגון קם, זאת הייתה אגודת צדקה, במסגרת מה שנקרא "הדעוואה" האסלאמית. היום זה מוסד סמי-בנקאי שמספק לאוכלוסייה השיעית מגוון רחב של שירותים. החל ממתן הלוואות ועד כספומטים, מסחר במטבע זר ואפילו אחסון זהב.

כולנו מכירים את הזרוע של חיזבאללה, אבל הזרוע הבנקאית עוצמתית לא פחות. אולי בגלל זה בחודש האחרון מישהו החליט לשים אותה על הכוונת, והאקרים פרצו לחשבונות של הבנק. נסראללה מיהר להאשים את האמריקנים ובתגובתו המשיך לשכנע לבנונים נוספים להצטרף לבנק של הארגון. הניסיון של נסראללה לצרף לקוחות חדשים לבנק לא מתרחש בוואקום. בשנה האחרונה האמון של הלבנונים במערכת הבנקאית על הפנים.

בנוסף, הארגון השיעי יושב חזק במעברי הגבול של לבנון. זה מאפשר לו להבריח סחורות סוריות ואיראניות אותם הוא מוכר ב"מחסני נור" - סופר "רמי לוי" שמיועד בעיקר לשיעים. בזמן שבסופרים הלבנוניים המחירים של מוצרים בסיסיים טסים לשמיים, ב"מחסני נור" יש מבצעים מטריפים ואפילו תלושי קנייה בשווי מאות דולרים למשפחות נזקקות.

מלבד בנק אל-קרד אל-חסן ורשתות "מחסני נור", חיזבאללה אוגר תוצרי דלק, רוכש גנרטורים, מבריח למדינה תרופות תוצרת איראן ומעודד חקלאים בדרום לבנון לגדל פירות וירקות. טוב נו, וכנראה גם דברים פחות חוקיים.

וכשהכלכלה הלבנונית מתרסקת, הכלכלה של חיזבאללה קורצת גם לבני העדות האחרות. הם נמשכים ליציבות ולמחירים הזולים שהארגון מספק. אבל יש גם צד שני לסיפור הזה. כשהכול בלבנון קורס, חיזבאללה נתפס כמי שמנצל הכלכלה הלאומית לצרכיו. היום, בניגוד לעבר, יש יותר אומץ בלבנון לדבר על הנושא.

התקציב הרשמי של חיזבאללה נע בין 600 ל-800 מיליון דולר בשנה. רובו מגיע מהפטרון מטהראן. "התקציב של חיזבאללה, המשכורות, ההוצאות, האוכל והשתייה, הנשק והטילים - הכל מגיע מאיראן", מסביר נסראללה. ה-CIA מעריך שהארגון מרוויח עוד חצי מיליארד עד מיליארד דולר מפעילות לא חוקית, סחר בסמים. "נשתול בכל מקום שניתן לשתול בו", מבטיח המזכ"ל. 

חיזבאללה הפך את השיעים מהעדה הכי חלשה בלבנון לקבוצה שאיתה אף אחד לא מעז להתעסק. הוא עשה את זה בעזרת רובים וקטיושות, אבל גם עם חשבונות בנק וקופסאות טונה. מי שרוצה להיאבק בחיזבאללה צריך להבין שאי אפשר להסתפק בהשמדת מחסני טילים. כל עוד החבר'ה של נסראללה שמים ללבנונים אוכל בצלחת, הם לא הולכים לשום מקום.

הפופולריים