מי.צריך.מצע.?: האם הפוליטיקאים יציעו משהו מעבר לסיסמאות?

מי.צריך.מצע? המפלגות נותרו עם סיסמאות בלבד
פעם לכל מפלגה הייתה אידיאולוגיה, היום היינו מסתפקים בהצהרה ברורה על מספר עקרונות, בתוספת תוכנית פעולה לכנסת הבאה, או בקיצור - מצע. לאן הוא נעלם? וגם: גדעון סער מתעקש לא לנפק אמירה ערכית, וכלכלת הבחירות של ישראל כ"ץ | הזווית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קולאז'
צילום: צילום: פלאש90

בחירות 2021: מי צריך מצע? | רן בנימיני

הליכוד מציג: מפלגת שלטון בלי מצע. הפעם האחרונה שבה צמד המילים "מצע הליכוד" נראה לאחרונה - היתה ב-2009. מאז, יו"ר המפלגה נתניהו נמנע באופן עקרוני מכתיבת תוכנית. "המצע שלנו אלה המעשים שלנו", מסביר ראש הממשלה את מה שנראה בעיקר כחוסר רצון לכבול את עצמו להתחייבויות כתובות שיחזרו אליו כבומרנג.

הליכוד לא לבד. חודשיים לבחירות, רק ארבע מפלגות פרסמו עד כה מצע מפורט: יש עתיד, ישראל ביתנו, מרצ וחד"ש. שאר המפלגות נעות בין "מגבשים משהו" ל"נחכה לסגירת הרשימות ונראה מה קורה". באתר מפלגתו של גדעון סער, "תקווה חדשה", מופיעים בינתיים רק שבעה עקרונות. המצע המפורט, כך מבטיחים, יושק בקרוב. כשסער נשאל השבוע על עמדתו בעניין נישואים גאים, הוא התחמק והציע לחכות לפרסום המצע המלא. יפה לראות שלא רק הבוחרים, גם ראשי מפלגות צריכים ללמוד את המצע כדי לקבל תשובות.

ראשי המפלגות הם האחראים לפיחות במעמד המצעים. פעמים רבות מדי המצביע הפוטנציאלי שהטריח את עצמו והשקיע בקריאת מצעים ערב הבחירות, הבין למחרת בבוקר שפשוט בזבזו לו את הזמן. כותבי המצע לא התכוונו לקיים, וגם אם כן - שיטת המשטר הקואליציונית, שמחייבת שיתוף פעולה עם מפלגות אחרות, שלחה את המצע המקורי לבידוד במגירה.

וכשזה המצב, מה הפלא שהדבר הכי בולט כרגע בשטח הן תמונות המועמדים ולצידן רק שלוש מילים: שילוב גנרי של 'אומץ', 'תעוזה', 'ביטחון', ושלל קלישאות אחרות. אז הנה הצעה לשלט שמעביר את המסר האמיתי: מי. צריך. מצע.

"מנהיג, מה עמדך האישית? רק תגיד משהו" | שלי וגואטה

"אנחנו כמפלגה חדשה ‫מקיימים דיונים במכלול של נושאים, ‫אבל מכל מקום אנחנו לא נבטיח ‫שום דבר שלא נקיים אותו ‫ושלא נעמוד מאחוריו"- זו הייתה תשובתו של גדעון סער לשאלה הפשוטה, מה עמדתך בנושא נישואים חד מיניים. הניסיון של סער לא להתחייב למצע מפלגתי הוא מובן, אבל פחות מובנת חוסר היכולת שלו לנפק עמדה אישית-ערכית.

"תגיד, סער - 'אני בעמדתי אדם ליברלי ‫ואני בעד נישואים בקהילה הגאה, ‫אבל בקואליציה שאולי נאלץ להרכיב ‫אחרי הבחירות, ייתכן שאני לא אוכל ‫לעמוד בהשקפתי זאת ולמלא אותה'. תגיד משהו", דרשה שלי יחימוביץ'. ‫"ואם מישהו מעלה על דעתו, ‫לא רק גדעון סער, אלא הרבה אחרים, ‫שהם יכולים לנהל קמפיין בחירות שלם ‫בלי לומר את דעתם על כל מיני דברים ‫שהם מאוד דרמטיים בחברה הישראלית - ‫הם אינם אלא טועים", הבהיר גואטה.

כלכלת הבחירות של כ"ץ - חיפוש אחרי הג'וב הבא | ליאל קייזר 

המספר שהטריד אותי השבוע הוא ארבע. ארבע הודעות לעיתונות, החלטות, של שר האוצר ישראל כ"ץ מרגע שהכנסת פיזרה עצמה ועד לדקה זו. ארבע הצהרות שלו שהן כלכלת בחירות במפורש. הוא סיכם עם מנכ"ל הביטוח הלאומי שנשים שהוצאו לחל"ת יהיו זכאיות לדמי לידה, הוא הודיע על פגישה עם גנץ לאישור תוכנית כלכלית, הוא הודיע על גיבוש תוכנית חזרה לפעילות וגיבש תוכנית למענקים מוגדלים למי שיחזרו לעבודה אחרי אבטלה ממושכת.

אם זה היה תלוי בו, השר כ"ץ היה מקיים אתמול מסיבת עיתונאים על המענקים האלה. הסיבה היחידה שהוא לא עשה אותה היא השבעת ביידן והפחד שמסיבת העיתונאים תלך לאיבוד בשטף החדשות. לא חלילה בגלל שזו כלכלת בחירות וזה בעייתי בכל האמור לממשלה יוצאת.

נושאי התוכניות האלה חשובים אבל יש בעיה להעביר תוכניות כאלה בזמן בחירות ולראיה, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הוציא לו על זה כרטיס צהוב – מכתב שאומר שצריך להיזהר משימוש לא ראוי בכוח השלטוני ובמשאבי המדינה.

קל מאוד להתבלבל בימים האלה בין ניהול של משבר לבין תעמולת בחירות. אותי לימדו שלא להתפטר מעבודה לפני שהשגתי את הג'וב הבא. מה שכ"ץ עושה בעת הזו, כמו יתר הפוליטיקאים, זה לחפש עבודה בזמן שהוא במקום העבודה הנוכחי שלו. אלא שבזמן שחברי האופוזיציה ושרים שאינם שרי אוצר מוגבלים ביכולתם להשתמש במקום העבודה הנוכחי שלהם כדי להרוויח את מקום העבודה הבא, כ"ץ הוא האדם שלוקח את הרכב שלו מהעבודה הנוכחית ונוסע הלוך-חזור מתל אביב לקריית שמונה, שלוש פעמים בשבוע, כדי להגיע לריאיונות עבודה לג'וב הבא שלו.

הפופולריים