למה חגגו במגזר החרדי את מרד התרבות של חולדאי?

למה חגגו במגזר החרדי את מרד התרבות של חולדאי?
החרדים רואים בהחלטת ראש עיריית תל אביב חיזוק לטענה שלכל מגזר יש ערך עליון – שעבורו ניתן לשבור את סמכות המדינה • וגם: נתניהו יימדד למבחן לא רק מול הערבים איתם הוא מנסה לכרות ברית, אלא גם מול בעלי בריתו החרדים. המבחן: החיסונים | הזווית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חרדים לומדים בישיבה בירושלים 02.09.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

למה חגגו במגזר החרדי את ההצהרה של חולדאי? | יאיר אטינגר

"מעל החוק", כתבו הבוקר בעיתון החרדי המבשר על רון חולדאי והוסיפו, "מצפצף על ההנחיות". אל תטעו בטון. סוכני ההסברה החרדיים למעשה חגגו את הכרזתו של רון חולדאי כי בכוונתו לפתוח את מוסדות התרבות בתל-אביב, לטובת מתחסני הקורונה ובהתאם למגבלות שונות. מדוע חגגו? משום שחולדאי, מבלי להתכוון, חיזק את טענת היסוד בשיח החרדי מאז פרוץ משבר הקורונה: כל מגזר אוחז בערך עליון היקר לו, שבעבורו הוא יפר את כללי הקורונה וישבור את סמכות המדינה. במציאות של משבר אמון כולל, חולדאי מחזק את הטענה החרדית שהתנהגות אוטונומית היא דבר מתקבל על הדעת. מה שעושים החרדים עם תלמודי התורה, עושה חולדאי עם תיאטרון בית ליסין.

הודעת חולדאי היא חלק ממסע הבחירות שלו. ככזו כדאי לשים לב למסר המתוחכם שמקופל בה נגד התנהלות החרדים ונגד ממשלת נתניהו הסלחנית כלפי ההפרות בחלקים של המגזר. מבלי לתקוף את החרדים, חולדאי כאילו אמר: לאור העובדה שהמדינה זנחה את תפקידה, אני מנווט. כמו שהמדינה סלחה לביתר עילית, מדוע שלא תסלח לתל אביב?

במציאות של משבר אמון כולל, חולדאי מחזק את הטענה החרדית שהתנהגות אוטונומית היא דבר מתקבל על הדעת

זהו כמובן מהלך פוליטי, אבל מבחינה עניינית-אפידמיולוגית יש בו היגיון מסוים. לכאורה, פתיחתה של תל אביב היא נגזרת של התחסנות האוכלוסייה, צעד מתבקש התואם ממילא את תוכנית הדרכון הירוק. הוא לא דומה להפרות במגזר החרדי, שחלקן באות דווקא במציאות של שקיעה עמוקה יותר בבוץ של הקורונה.

אבל מנקודת מבט חרדית, הפרטים לא משנים. חולדאי עושה שבת לעצמו, וכמו בחלקים אחרים של החברה הישראלית מפר את סמכות המדינה – שמעולם לא התירה לפתוח את הבארבי ואת הבימה. חולדאי כפר בסמכות המדינה, והודיע שהוא מעל החוק.

האזינו לריאיון עם רון חולדאי

מנהלי תלמודי התורה במגזר החרדי לא ממתינים לחולדאי. מה שקורה בהם קורה מסיבות אחרות לגמרי – אבל מבחינת המסבירנים, הצהרתו של חולדאי היא רגע ראוי לציון שמחזק את "הטענה" החרדית. זוהי פעם ראשונה במגזר הלא חרדי, שבה האוטונומיה מוכרזת מלמעלה על ידי גורם בכיר עם שם ופנים. לא אינה עוד מסיבה מחתרתית, או חתונה שמתקיימת בסתר – כאן יש הכרזה מתריסה ומפורשת מפיו של ראש מדינת תל אביב.

השותפים הטבעיים, והשותפים החדשים: המבחן האמיתי של נתניהו | שאול אמסטרדמסקי

מחקר של בית החולים רמב"ם גילה שאנחנו מחסנים בקצב מאוד גבוה בדיוק היכן שלא דחוף לחסן ומחסנים בשיעור מאוד נמוך בדיוק איפה שממש דחוף לחסן, שזה בעיקר ביישובים ערביים וביישובים חרדיים. אין בכלל ספק שהשפעת הנתונים הללו לא מוגבלת רק לאוכלוסייות הללו.

פעם נתניהו אמר שבניכוי החרדים והערבים מצבנו מצוין. האמירה הזאת לא תפסה אז והיא בוודאי לא תופסת היום, כשאנחנו מתמודדים עם נגיף. נתניהו רוצה להראות שהוא באמת דואג לחברה הערבית? עזוב אותך מפוסטים בערבית בפייסבוק, תראה איך אתה מעלה שם את שיעור ההתחסנות, זה המבחן האמיתי שלך.

לקראת הבחירות ברשות: עם מי ביידן יחדש את התהליך המדיני? | אריה גולן

חמאס הודיע שלא יריץ מועמד משלו בבחירות לנשיאות הרשות הפלסטינית שאמורות להתקיים בסוף חודש יולי. ארגוני הטרור בעזה מסתפקים בירי של טילים ורקטות לישראל כמו שקרה הלילה. חמאס יסתפק בפרישתו האפשרית של היו"ר אבו מאזן וישמח על מועמדים מסוגו של מרוואן ברגותי שנידון לחמישה מאסרי עולם על רצח ישראלים. אז עם מי ינסה ממשל הנשיא ביידן לחדש ממחרתיים את התהליך המדיני?

הפופולריים