גודל הבעיה - כמו המרחק בין ירושלים לנצרת

גודל הבעיה - כמו המרחק בין ירושלים לנצרת
השבוע התרחשו שני אירועים כמעט במקביל - הפגנת מנהלי בתי חולים מול משרד האוצר וסיבוב פוליטי של נתניהו בנצרת. תמיד מתקבל הרושם שהמצוקות הגדולות של החברה הערבית פחות מעניינות - הקולות בקלפי יותר. אצל מי ביקר נתניהו? אצל ראש העירייה, שבעת סגר מחמיר צולם רוקד בחתונות שהיו מדגרות קורונה. אבל עכשיו בחירות - מי זוכר?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו מבקר בנצרת
צילום: צילום: ללא

השבוע התרחשו שני אירועים כמעט במקביל, בנצרת ובירושלים. ביום רביעי בבוקר הפגינו מנהלי בתי החולים מול משרד האוצר, אחר הצהריים עשה ראש הממשלה נתניהו סיבוב פוליטי בנצרת. בין המפגינים בירושלים – מנהלי בתי החולים בנצרת, שכמו עמיתיהם, כורעים תחת הנטל ומשוועים לסיוע.

אחר הצהריים, ראש הממשלה רוצה לגרוף קולות בנצרת. הוא בדרך כלל מבקר ביישובים ערביים לפני בחירות. בבית החולים בעיר הוא לא היה. תמיד מתקבל הרושם שהמצוקות הגדולות של החברה הערבית פחות מעניינות - הקולות בקלפי יותר. ובהתאם גם שלל ההבטחות.

אי אפשר להפריד בין המפגינים בירושלים, לבין הביקור בנצרת. לפעמים אין כמו שני אירועים במרחק 150 ק"מ כדי להבין את גודל הבעיה. חוץ מזה - אצל מי ביקר נתניהו? אצל ראש העירייה, שכשהיה סגר מחמיר, צולם רוקד בחתונות שהיו אז מדגרות קורונה. אבל עכשיו בחירות, אז מי זוכר?

לאן יילך הקול הערבי?

ד"ר מהא כרכבי סבאח, מרצה בכירה לסוציולוגיה באוניברסיטת בן גוריון טענה בתוכנית "השבוע" כי הערבים "לא ישכחו את שמי שעשה להם דה-לגיטימציה במשך שנים זה נתניהו". ד"ר סבאח ציינה כי שיעורי ההצבעה ב-2019 לא יחזרו, אלא אם הרשימה המשותפת תצליח לשמור על עצמה כגוף שלם ותדבר אל הציבור באופן שהוא מצפה ממנה.

"האוכלוסייה הערבית עברה תהליך פוליטיזציה, אי אפשר לצפות שהיא תמשיך להתנהל כמו בעבר. הסוגייה היא לא עבאס וראש עיריית נצרת, באוכלוסייה הערבית יש הסכמה שהשינוי המהותי שהערבים מייחלים לו, לא יגיע ממפלגות יהודיות ציוניות, רק מהרחוב הערבי", הוסיפה סבאח.

הפופולריים