על הצ'יטים של חוק הנישואים שהגיעו עד בג"ץ

על הצ'יטים של חוק הנישואים שהגיעו עד בג"ץ
שירה ואלכס גילו את הדרך הסודית להתחתן בנישואים אזרחיים בישראל, מבלי לצאת מגבולות הארץ. אלא שאז הם נתקלו בשר הפנים אריה דרעי. האם הוא יוכל למנוע מהם להיות רשומים כנשואים בתעודת הזהות? האזינו בפרק בהסכת "עוד יום"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פודקאסט עוד יום חתונות
צילום:

ה"צ'יטים" של הנישואים בישראל: אז אנחנו כבר יודעים שאפשר להתחתן בחו"ל בלי הרבנות, אבל לאחרונה גילינו שאפשר לעשות את זה גם בלי לצאת מגבולות המדינה. וכל זה קורה מתחת לאף של שר הפנים אריה דרעי. האם הוא יכול לעצור את זה?

אז אלכס ושירה החליטו להתחתן בקיץ האחרון. מזל טוב! אבל הימים ימי קורונה. הסגר השני הופך להיות הסגר שלא נגמר, אי אפשר לצאת מהארץ וזה לא שבחו"ל המצב מזהיר. אלכס הוא פסול חיתון וכדי להתחתן, הם צריכים לעשות את זה במדינה זרה. פשוט אין ברירה אחרת. אז המאורסים המאושרים מבינים שכדי להתחתן עכשיו צריך לחשוב יצירתי.

האזינו לפרק בעוד יום

שיטוט בגוגל מוביל אותם ליוטה, ארצות הברית. מדינה שכבר כמה שנים מאפשרת לאנשים, גם אם הם אזרחים זרים, להתחתן מרחוק, בלי לצאת מהבית. שירה ואלכס ממלאים את הטפסים ומתכוננים ליום הגדול. הם מזמינים משפחה וחברים - לזום, כן? - ומתחילים את הטקס.

הסרט האמריקני של שירה ואלכס הופך די מהר לסרט בורקס ישראלי. אחרי החתונה הם מגיעים למשרד הפנים, להירשם כנשואים. זה מה שצריך לעשות לפי חוק אם התחתנת בחו"ל.

אבל בואו נעצור רגע ונסביר. החוק בישראל מכיר רק בנישואים דתיים - כאלה שנערכו בידי רב, כומר או כל סמכות דתית אחרת. נישואים אזרחיים - פשוט אין כזה דבר. אבל בעבר בג"ץ קבע שהמדינה צריכה לרשום אזרחים כנשואים אם הם התחתנו בחו"ל.

אז שירה ואלכס מחכים לבדיקה. בינתיים, הם שומעים מזוגות אחרים שעשו בדיוק את אותו הדבר, שהרישום שלהם כבר אושר. חודש אחרי שהיו במשרד הפנים שירה ואלכס מקבלים שיחת טלפון. זהו. עבד. בבוקר, שירה כבר עומדת לצאת מהבית לקחת את המסמכים, כשהיא פותחת במקרה את הרדיו.

ביום רביעי לפני כשבועיים, כתב כאן חדשות איתי שיקמן חשף את הסיפור הזה, את הפרצה בגדר. האפקט של הפרסום היה מיידי. שר הפנים אריה דרעי מחליט לעצור את הרכבת.

טוב, ההחלטה של דרעי לא מפתיעה. דקות אחרי הפרסום המקורי עלו אייטמים מאוד לא מחמיאים באתרים חרדיים. לדוגמה הכותרת באתר חרדים 10: "במשרד של דרעי: הוכרו נישואים אזרחיים ב‘זום‘ בלי לצאת מישראל". מבחינת יו"ר ש"ס מהלך כזה רגע לפני בחירות הוא הרסני.

אז עכשיו אלכס ושירה תקועים. הם כבר התחתנו, הם לא יכולים להתחתן שוב במדינה אחרת, ומשרד הפנים כאן לא מכיר בנישואים שלהם. לפחות עכשיו. מה עושים? בינתיים מהסיפור של אלכס ושירה, זה הפך לסיפור של עוד הרבה מאוד זוגות.

והנה טוויסט בעלילה: זו לא הייתה הפעם הראשונה שמשרד הפנים נתקל במצב כזה. האמת היא שהם כבר רשמו וקיבלו חתונות שנערכו מרחוק בעבר.

הפסיקה של בג"ץ תכריע אם שירה ואלכס יהיו נשואים גם בתעודת הזהות. אבל יש כאן החלטה דרמטית גם להמשך. נישואים אזרחיים היו עד עכשיו נחלתם של פריווילגים, כאלו שיכלו להרשות לעצמם את החופש מהעבודה, עלויות הטיסה, המלון והחתונה עצמה. אבל עכשיו, כשלא צריך לצאת מהבית - האפשרות הזו נגישה לכולם. המונופול של הרבנות בישראל נסדק עוד קצת. אם בעבר זוגות שלא רצו להתחתן ברבנות, או שלא יכלו, היו צריכים לטוס לחו"ל, לשלם על בתי מלון וכל המסביב, עכשיו, הם יוכלו לעשות את זה מהבית, בזום, בפיג'מה, בתהליך פשוט, אפילו יותר מזה של הרבנות. וזו כבר ממש מהפכה.

הפופולריים