האם כדאי לקנות מניה של טסלה? קבלו המלצה מה לא לעשות

האם כדאי לקנות מניית טסלה? המלצה מה לא לעשות
כשאתם קונים מניה, אתם קונים בעצם סחורה יד שנייה. מישהו החליט למכור את המניה הזו. כמו שלא הייתם הולכים ברחוב ורואים איזה אוטו יד שנייה ואומרים "יואו, איזה אוטו יפה, הוא בטח פצצה, אני אקנה אותו במלא כסף".‫ אם אין לכם מושג מה עבר על האוטו הזה, הייתם לוקחים לבדיקה לפני, נכון?. אז אותו הדבר בשוק ההון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי, משחקי הכיס 12.01.21
צילום: צילום מסך

‫כמה חברים שאלו אותי בימים האחרונים: ‫"תגיד, שווה לשים את הכסף על מניית טסלה?". חבר אחר שאל: "תגיד, אתה מכיר מניה ‫של חברת תיירות שיכולה לעוף בקרוב?". לשני החברים האלה אמרתי: "‫אני מצטער, אבל ככה לא משקיעים בשוק ההון".

‫אני לא אגיד לכם לעולם איפה לשים את הכסף שלכם. ‫אני לא יועץ השקעות ולא אמליץ לכם, ‫אבל אני כן רוצה להמליץ לכם מה לא לעשות: ‫אל תקנו מניה בודדת סתם ככה ‫כי ראיתם בעיתון שהיא עולה, ‫או הסתכלתם באיזה כותרת באינטרנט ‫וראיתם שהיא טסה ב-400% בחודש האחרון. אל תשימו את כל הכסף שלכם על מניה אחת רק כי כבר חודש אתם עוקבים אחריה באיטרנט, ‫ואתם רואים שהיא עושה דברים טובים. ‫בבקשה, אל תעשו את זה.

‫כשאתם קונים מניה ‫אתם קונים בעצם סחורה יד שנייה. ‫מישהו החליט למכור את המניה הזו. ‫כמו שלא הייתם הולכים ברחוב ‫ורואים איזה אוטו יד שנייה ואומרים ‫"יואו, איזה אוטו יפה, הוא בטח פצצה ‫אני אקנה אותו במלא כסף". ‫אין לכם מושג מה עבר על האוטו הזה, נכון? ‫הייתם לוקחים לבדיקה, נכון? ‫הייתם משלמים למישהו ‫שיעלה אותו על הליפט, ‫יסתכל מלמטה עם הפנס הקטן הזה ‫וייתן לכם דוח בסוף ויגיד: ‫"תראו, זה המצב האמיתי של האוטו, ‫עכשיו תחליטו אתם אם אתם קונים או לא".

‫אותו הדבר בשוק ההון: אתם יכולים להשקיע המון זמן ואנרגיה ‫בלקרוא דוחות כספיים ‫ולהבין מה כתוב בהם ולנתח את השוק בעצמכם. אם אין לכם זמן או יכולת לעשות את זה ‫- אז לשלם לאנשים אחרים דמי ניהול, אנשים שהמקצוע שלהם ניהול השקעות, ‫ולתת להם להשקיע את הכסף שלכם. יש גם עוד אפשרות: לקנות תעודות סל בעצמכם, ‫כלומר במקום להשקיע במניה בודדת - ‫להשקיע בתעודת סל שמשקיעה בעצמה ‫במאה מניות או אלף מניות ‫או מה שזה לא יהיה, ‫וככה אתם קונים את כל השוק.

אני לא נגד שוק ההון, אני ממש ממש בעד. ‫אני חושב שלטווח הארוך זו השקעה ‫מצוינת אל מול אלטרנטיבות אחרות ‫לילדים שלנו שאנחנו חוסכים בשוק ההון. ‫התקופה הזו של המשבר דוחפת הרבה אנשים ‫לחפש איפה להשקיע את הכסף שלהם. ‫אבל המציאות לא עובדת ככה. כמו שאתם לא מהמרים במפעל הפיס - ‫אל תהמרו בבורסה. ‫לא בשביל זה היא נועדה.

הפופולריים