איך אחרי הכאוס בניהול המגפה - הפכנו לאלופי החיסונים?

אחרי כאוס בניהול המגפה - הפכנו לאלופי חיסונים
מדינת ישראל לא ממש הצליחה לתפקד עם הקורונה, אבל בכל מה שקשור לחיסונים - רשמנו הישג שלא נראה באף מדינה אחרת. איך זה קרה?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי
צילום:

יום חמישי הגיע, ואתם יודעים מה זה אומר? חמישי חיובי. כי כבר הרבה זמן לא היה. נכון סיפרו לנו שאנחנו אומת סטארט-אפ? בתכלס אנחנו לא. אבל כמו שכתב יונתן אדירי בטוויטר (יונתן הוא יזם בריאות בתחום הדיגיטל) אנחנו אומת חיסונים.

כמות המתחסנים בישראל נגד קורונה עומדת כבר על 800 אלף בני אדם, פלוס מינוס. בערך עוד שבוע וחצי-שבועיים תיגמר הנגלה הזאת של החיסונים, אבל זה בסדר. כי זה אומר שעד שתגיע הנגלה הבאה בפברואר רוב אוכלוסיית הסיכון במדינת ישראל כבר תהיה מחוסנת.

וזה כבר גיים צ'יינג'ר שאנחנו לא רואים בשום מדינה אחרת בעולם. איך הנס הזה קורה, אם עם הקורונה עצמה אנחנו לא מצליחים לתפקד כמו שצריך?

אז זה קורה בגלל כל מיני סיבות. דבר ראשון, אנחנו מדינה קטנה, גם פיזית בגודל וגם במספר האנשים. זה קל יותר ומהיר יותר להגיע למסה קריטית של מחוסנים.

דבר שני, יש לנו תשתית מדהימה של מערכת בריאות ציבורית. כל הדבר הזה קורה לא ברפואה הפרטית, הוא קורה ברפואה ציבורית. בעיקר בתשתיות של קופות החולים שפרוסות בכל הארץ ויודעות להגיע היטב לאוכלוסיית הסיכון ולכל המבוטחים שלהן.

דבר שלישי, התשתית של קופות החולים בישראל היא תשתית מדהימה, גם מבחינה דיגיטלית, גם מבחינת הפריסה. זה נכון שיש כל מיני בעיות בשגרה, אבל בדברים כמו מבצע חיסונים ארצי – את זה הקופות יודעות לעשות מעולה. הרבה יותר מכל גוף אחר, ואין להן שום אח ורע בכל העולם.

כל הנס הזה לא קורה ברפואה פרטית, הוא קורה ברפואה ציבורית. בשורה התחתונה, התחלואה עדיין עולה, וייתכן שנצטרך להחמיר את הסגר או משהו כזה, אנחנו עדיין מתמודדים עם הקורונה. אבל סיכוי לא רע שאחרי האביב אנחנו כבר לגמרי נתחיל לצאת מזה. למה? בזכות מערכת הבריאות הציבורית שלנו.

הפופולריים