האם הכסף יכול לנצח את הגזענות בבית"ר ירושלים?

האם הכסף ינצח את הגזענות בבית"ר ירושלים?
הקבוצה מהבירה, שאוהדיה הכריזו שלא ישחקו בה שחקנים מוסלמים - קיבלו ערבי בתור בעלים. מיכל רשף ויואב בורוביץ' חוזרים לשורשי השנאה ומנסים להבין מה יקרה הלאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רכישת בית"ר ירושלים, 07.12
צילום: צילום: בית"ר ירושלים

בשנה החולפת חשבנו שראינו כבר הכול, ועד שנדמה היה ששום דבר כבר לא יפתיע אותנו - הנה רגע לפני שהיא נגמרת, 2020 מספקת לנו עוד רגע של פה פעור.

בית"ר ירושלים, דווקא היא, הקבוצה שבמשך שנים אוהדים שלה הכריזו שאצלם לא ישחק שחקן מוסלמי ושמוזכרת רבות בכותרות בעיקר בגלל התבטאויות גזעניות שנשמעות מצד לה פמיליה, קיבלה מוסלמי בתור בעלים. אז מה יקרה עכשיו? האם הכסף יקנה את מה שהם מכנים, אידיאולוגיה? לאן תלך עכשיו ה"אידיאולוגיה" הזאת? ומה השורשים שלה?

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

נכון, ארגון "לה פמיליה" לא מייצגים את כל אוהדי בית"ר ואפילו לא את רובם. אם כך איך יכול להיות שקומץ אחד, קטן יחסית, של אוהדים - הצליח לעשות כל כך הרבה רעש ולפעמים גם להשפיע על קבלת ההחלטות בקבוצה?

עד סוף שנות ה-90 בית"ר מזוהה עם הימין הממלכתי של הליכוד. אמנם שחקנים ערבים לא השתלבו בה, אבל גם לא בשאר הקבוצות ה"יהודיות". בכל מקרה היא לא זוהתה או זיהתה את עצמה כגזענית. בתחילת שנות ה-2000 הפילוג בבית"ר היה ברור - אוהדים שקראו דברים כמו "סאלים טועמה מחבל", "שיישרף לכם הכפר"  הלכו ליציע המזרחי, אלה שמתנגדים לקריאות האלה או לפחות לא קוראים אותן בעצמם - במערבי. המרחק ביניהם, כמאמר הקלישאה, כמרחק מזרח ממערב. 

בחודש ינואר 2006 מגיע אחד המשחקים הכי מתוחים של בית"ר כשהיא פוגשת את היריבה הגדולה מהצפון בני סכנין באצטדיון הבית שלה בדוחה. "לה פמיליה" הם כבר ארגון מוכר, כזה שעשה הרבה רעש ולא מהסוג הטוב. כל מי שהעז לעמוד נגד הגזענות – חטף, וכאן בדיוק הבעיה - ארגון "לה פמיליה" צבע את בית"ר. 

ב-2014 קבוצה של אוהדים כבר לא התנערה רק מהיציע המזרחי אלא מהקבוצה כולה. התשובה שלהם לגזענות הגיעה עם בהקמת קבוצה משלהם בירושלים, בית"ר נורדיה. קבוצה ירושלמית שאין לה בעיה להחתים שחקנים ערבים.

בעשורים האחרונים כשמדברים על בית"ר ירושלים מדברים יותר מידי פעמים על גזענות, ופחות מידי על הצלחות במגרש, וזה גם עולה להם כסף. לתוך האווירה הזו, והמצב הכלכלי הזה נכנס ב-2018 הבעלים החדש של הקבוצה - איש העסקים משה חוגג.

כעת, "לה פמיליה" מצאו את עצמם בדילמה - איך אפשר להכיל מוסלמי בתור בעלים? אז מסתבר שאפשר. הם אמנם הגיבו בזעם, אבל לעומת מה שראינו מהם בשנים האחרונות, זה היה זעם מרוכך. נכון לעכשיו נראה שאינטרסים כלכליים מצליחים במקום שבו המוסר והפוליטיקה נכשלו.

הפופולריים