הכל בגלל מכ"ם ישן: למה דווקא החורף התחזית תהיה הכי פחות מדויקת?

למה דווקא החורף התחזית תהיה הכי פחות מדויקת?
מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי התקלקל לאחר 25 שנות פעילות. בשנה שעברה עוד הצליחו לתקן אותו, אבל בדצמבר האחרון הוא שבק לחלוטין. בהיעדר תקציב מדינה, באוצר הסכימו להעביר סכום כסף רק עבור תיקון נוסף, שיסתיים בפברואר, בסוף החורף. כך קרה שדווקא בחורף שבו נידרש לקיים פעילות בחוץ ככל האפשר, היכולת לחזות גשם בזמן אמת תהיה מוגבלת מאוד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרון וכסלר
צילום:

תארו לכם את התרחיש הבא: החזאים מדווחים בתחזית על סערה מתקרבת, עשרות אלפי מורים רוצים לדעת: האם אפשר לצאת החוצה ולקיים פעילות בשטח הפתוח? רבבות מתפללים בודקים מתי אפשר להתפלל בחוץ על פי ההנחיות והמוני הורים מתעדכנים האם אפשר לעשות בת מצווה לילדה בחצר.

‫איזה מזל, בדיוק בשביל זה יש לנו מכ"ם גשם שבו אפשר לבדוק איפה ומתי ירד גשם בשעה הקרובה. אבל אופס, דווקא השנה מכל השנים אין לנו מכ"ם. איך זה יכול להיות?

‫בואו תשמעו סיפור. לפני שנתיים שבק מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי. הוא כבר היה קשיש בן 25. ניסו להחיות אותו, אבל בדצמבר הוא התקלקל, והפעם באופן סופי.

‫השירות המטאורולוגי ביקש מכ"ם חדש, בסך הכול מדובר בעלות של 10 מיליון שקלים בשביל חיזוי בזמן אמת. באוצר הבהירו: אין מצב, עם בעיות תקציב ובחירות כל כמה חודשים זו ההעדפה האחרונה של הממשלה.

‫העובדה שחיזוי כזה יכול לעשות את ההבדל בין חיים ומוות, בעיקר אחרי אסון נחל צפית, נשכחה. והנה חזרנו אחורה בזמן יותר מעשרים שנה. בעצם עוד יותר אחורה, כי מכ"ם גשם היה בשירות המטאורולוגי כבר בשנות ה-60.

‫בינתיים בשירות המטאורולוגי החליטו לתקן את המכ"ם ששבק. העלות: שני מיליון שקלים וחצי. אבל גם האישור לזה התעכב, אז מצאו פתרון ביניים – אנליזת גשם, שילוב של נתוני גשם מתחנות מדידה ביחד עם נתונים משני מכ"מים קטנים – בצפון מכ"ם דלתון ששייך לחברת מקורות, ‫ובדרום מכ"ם נוסף ששכב תקופה ארוכה בארגזים והועבר לא מזמן לידי הצבא. הוא אשכרה היה בארגזים, קנו אותו ולא השתמשו בו.

אז מה הבעיה? כמו כל תחליף, זה לא מה שחיפשנו. מדובר בכלי איטי שנמצא בדיליי קבוע של חצי שעה, לפעמים אפילו יותר. ומניסיון, המערכת הזאת סובלת מתקלות לעיתים קרובות. חיזוי בזמן אמת? תשכחו מזה.

‫אז מה קורה עם המכ"ם האמיתי, זה שמחכה במחסן לניתוח מעקפים? רק לפני חודשיים וחצי אושר התיקון שלו, והצפי כרגע הוא למכ"ם מתוקן רק בסוף פברואר. 

‫שמעתם נכון: כשרוב החורף כבר יהיה מאחורינו. עד אז נצטרך להסתפק בתמונת הלוויין שמראה את כל העננים, גם את העננים שמורידים גשם וגם את העננים שלא מורידים גשם. ‫או באנליזת הגשם שהדיליי בה כל כך ארוך, שהיא כבר לא מספקת תמונה עדכנית.

‫תראו, אנחנו במשבר כלכלי ואני מבינה שמכ"ם גשם נשמע כמו מותרות. אבל זהו, שלא. מאות אלפי אנשים ירצו בכל יום להתעדכן בחיזוי הגשם, וזה ממש לא עניין של משוגעים לדבר, או חובבי שיטפונות.

‫וכמו שכולנו יודעים, משבר הקורונה יצר מצב שבו חלק גדול מהחיים מתנהל בחוץ, באוויר הפתוח. זה ממש עניין של חיים ומוות. במצב הנוכחי סביר להניח שבחורף הקרוב נירטב יותר מפעם אחת שלא לצורך. בואו רק נתפלל שהשנה המחדל הזה לא יעלה לנו בחיי אדם.

 

הפופולריים