דרשות במכה וביקורים באושוויץ: מה קרה לסיכוי לשלום עם סעודיה?

מה צריך לעשות כדי שיהיה שלום עם סעודיה?
בתקופה האחרונה הובילה סעודיה השמרנית את התחממות היחסים עם ישראל. אבל דווקא היא לא מובילה כעת את רשימת המועמדות לנורמליזציה עם ישראל. למה? הסיבה קשורה במעמדה בעולם המוסלמי ולמשחקי הכס בריאד. אבל כל עוד בארה"ב ממתינות הבחירות - הכל יכול להשתנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רועי קייס
צילום: -

נורמליזציה עם סעודיה תהפוך לחלוטין את כל מה שידענו על המזרח התיכון. אבל לפני שאתם מזמינים סופ"ש מפנק בריאד, בואו נפרק ונרכיב. אחרי ההסכם עם האמירויות המשחק החדש בשכונה הוא מי המדינה הבאה שתציע לישראל חברות? אז בחריין וסודאן חזק בבורסת השמות. הישג מדהים שנשמע כמו מדע בדיוני עד לפני כמה שנים. אבל הדיבורים האלה מסתירים את הדרמה הגדולה בטבלת ההימורים הזאת: ירידתה של סעודיה מראש הטבלה.

בשנים האחרונות היה נדמה שדווקא סעודיה השמרנית היא זו שמתווה את הדרך בכל מה שקשור להתקרבות לישראל. הצייצנים הסעודים היו חלוצי הנורמליזציה ברשתות החברתיות. והיה גם את הביקור הבלתי נשכח של הבלוגר הסעודי מוחמד סעוד שעורר סערה אדירה בעולם הערבי.

גם ברמה המדינית יורש העצר הסעודי בן סלמאן הצטייר כמי שמעוניין בקרבתה של ישראל. בית המלוכה הסעודי ניסה להתקרב לממשל טראמפ, בין היתר באמצעות שינוי היחס ליהודים ולשואה. אז מה קרה שגרם לסעודיה לצנוח מצמרת טבלת המנרמלות עם ישראל? זה הזמן לחזור לדרשה במכה ביום שישי שעבר.

לסעודיה יש מעמד מיוחד ורגיש בעולם הערבי והאסלאמי. היא שומרת על המקומות הכי קדושים לאסלאם במכה ואל-מדינה, ולכן נבחנת בזכוכית מגדלת. השלטון הסעודי חושש שביקורת חריגה עלולה לפגוע במעמד שלו. טורקיה של ארדואן כבר נושפת בעורפו כמדינה ששומרת על הגחלת של האסלאם ומגינה על העם הפלסטיני. בנוסף, בסעודיה עם משטר השריעה הקיצוני עדיין יש גורמים אסלאמיסטים חזקים שלא ממש ימותו על נורמליזציה עם ישראל. זה יכול להגיע עד כדי עימות עם בית המלוכה.

הסיבה השנייה היא משחקי הכס בריאד. בשנים האחרונות דווח על חילוקי דעות בין המלך סלמאן לבין יורש העצר בן סלמאן בכל מה שקשור לסוגיה הפלסטינית. בן סלמאן כביכול עושה בסעודיה מה שהוא רוצה: ממנה את עצמו ליורש עצר וכולא את יריביו. אבל שלא תטעו - לא כולם אוהבים אותו גם בתוך בית המלוכה הסעודי. מהלך דרמטי של נורמליזציה עם ישראל עלול להתהפך עליו בעיתוי קריטי - רגע לפני שהוא מוכתר למלך במקום אביו.

גם לממשל האמריקני יש בחירות על הראש ואם הוא ישים על השולחן הצעה שאי אפשר לסרב לה הכל יכול להשתנות. כשמדברים על הסכמים עם מדינות ערב החלומות הגדולים והיפים תלויים בסופו של דבר באינטרסים צרים. נותר רק לקוות שהם יהיו לטובתנו בזמן הקרוב.

הפופולריים