הטיפול הרופס באלימות של נוער הגבעות מזמין את הפיגוע הבא

הטיפול הרופס בנוער הגבעות מזמין את הפיגוע הבא
במערכת הביטחון משגרים איומים חריפים נגד המתפרעים, אבל נוהגים בהם כמו נוער בסיכון ולא כמו בטרור. הלינץ' במדבר יהודה הוא תוצאה של עצימת עיניים – במקום מעשים בשטח. ככה זה כשמפקדים מעדיפים לא לריב עם מי שלא חייבים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שבח הארץ ליד יצהר
צילום: ללא

הלינץ׳ אמש (שני) במדבר יהודה, שנחשפה בכאן חדשות, מרוח על הקיר כבר לפחות חצי שנה וכל מערכת הביטחון מתנהלת כמו במערכון של קישון. זה מתחיל במפקד חטיבת שומרון שאחרי תקיפת חיילים ביצהר הולך לשיחות חינוך עם תושבים, ממשיך עם אלוף הפיקוד שנוקט בצעד חריף של פגישת נזיפה עם רבני השומרון – וכמובן המשטרה.

אחרי שכמה צעירים ביצהר יידו בקבוקי תבערה על שוטרי מג"ב, השמיעו גורמים במערכת הביטחון, שר הביטחון, וראש הממשלה איומים חריפים על כך שמדובר באירוע טרור. אבל במקום לפעול מולם כמו בטרור, הם מקבלים יחס של נוער במצוקה. כאילו הם גנבו מסטיק במכולת – לא מעצרים ולא סנקציות אחרות.

רצף התקריות האלימות שהיו בשנתיים האחרונות מתחיל להזכיר את שורת אירועי הטרור של 2015-2013. חוסר האונים אז של גופי הביטחון, המשפט, האכיפה והדרג המדיני, והתדהמה המזויפת מכל הצתה של בית פלסטיני – נגמרו בפיגוע ההצתה בכפר דומא. המערכת כולה הקיצה מהתרדמת, וטיפלה בטרור כמו שמטפלים בטרור.

במקום לפעול כמו בטרור, הם מקבלים יחס של נוער במצוקה. כאילו הם גנבו מסטיק במכולת – לא מעצרים ולא סנקציות

אבל בשנה האחרונה בתי המשפט מעניקים לקבוצה האלימה, המונה בקושי כמה עשרות נערים, יחס של נוער שטעה קצת בדרך. בשב"כ מתקשים מאוד לספק מודיעין מסכל, ובלי ראיות לא הולכים להארכות מעצר. לעיתים נדמה שכמה מפקדים בכירים בצה"ל סך הכל מנסים לסיים את הקדנציה בלי לריב עם מי שלא חייבים.

ואז 20 נערי גבעות הפרו בידוד ואיש מהם לא נעצר. הרשויות האזוריות פתאום פחות התעניינו בסכנת הקורונה. במקום זה, הם דאגו להסיע את הנערים לשום מקום – והנערים שברו את הטיולית. אבל המשטרה לא עוצרת אותם אלא מרימה ידיים. אלוף הפיקוד בונה להם מאחז פרטי עם ציוד צבאי וגנרטור. אחרת מאיפה ישיגו סולר הם הרי נוער במצוקה. מה עושים נערים במצוקה כשהם מזהים שלושה ערבים מטיילים במדבר? שורפים להם את כלי הרכב ומרססים אותם בגז מדמיע. תכף כולנו נתבשר שזה "טרור ומעשה חמור ונורא, נחצו קווים אדומים ונבצע מעצרים". 

אבל כתבי אישום לא יהיו פה. ולא נגד מיידי בקבוק התבערה שכמעט שרפו שוטרי מג״ב לפני שבועיים ולא נגד הצעיר שפגע לשוטרת מג"ב בראש ושלח אותה לאשפוז ממושך. גם לא נגד התוקפים של חיילי גולני בחגים השנה, ולא בגין שורת הצתות רכוש פלסטיני בחודשים האחרונים. כי בשביל כתבי אישום המערכת נדרשת לפעול נגד המבצעים כמו בטרור, בינתיים היא עושה את זה רק בהודעות לעיתונות.

הפופולריים