ערב הבחירות לנשיאות: הקורונה מעמידה את טראמפ למבחן

ערב הבחירות - הקורונה מעמידה את טראמפ למבחן
האמריקנים מעולם לא דחו מערכת בחירות - לא במלחמת האזרחים ולא במלחמת העולם השנייה, אבל ייתכן שהקורונה תייצר תקדים. היעדר העצרות הפומביות משנה לחלוטין את כללי המשחק ומהמציאות החדשה יש רק מרוויח אחד | האזינו להסכת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וג'ו ביידן
צילום: צילום: אי-פי

נגיף קורונה תפס את האומה האמריקנית לא מוכנה, בעיצומה של מערכת הבחירות לנשיאות ובכהונה של נשיא שנוי במחלוקת. דונלד טראמפ מצד אחד חשוף לביקורת, בעיקר נוכח הצהרות שלו שגימדו את הסכנה שבנגיף, אולם להבדיל מיריבו ג'ו ביידן, שפונה לבוחרים ממרתף ביתו, טראמפ מצטלם על הפודיום הנשיאותי ומנהל קמפיין מהבית הלבן. אז איך ייראו הבחירות לנשיאות נוכח המגפה, והאם יש סיכוי שלראשונה בהיסטוריה יידחו הבחירות?

"הקורונה כמעט והעלימו את הבחירות מהתודעה" אמר שליח כאן חדשות לוושינגטון, נתן גוטמן. עוד לפני שברני סנדרס פרש מהמרוץ והשאיר את הבמה לג'ו ביידן, הפריימריז ירדו מסדר היום הציבורי. כעת עולה השאלה, האם הבחירות אכן יתקיימו, ובאיזה אופן? ד"ר אלי קוק, ראש החוג ללימודי ארצות הברית באוניברסיטת חיפה סיפר כי מעולם לא נדחו בחירות פדרליות, אולם "כבר עובדים על רעיון של הצבעה בדואר".

ד"ר הורוביץ-רוזן: "לטראמפ יש יתרון גדול כי הוא מדבר מהפודיום בבית הלבן, ובעוד ביידן מדבר ממרתף הבית שלו"

בין אם יתקיימו במועדן או לא, יש אספקט אחד שכבר השתנה לגמרי - הקמפיין. ד"ר שני הורוביץ-רוזן, מרצה לתקשורת ותרבות במונקלייר סטייט יוניברסיטי ויועצת תקשורת אסטרטגית, הצביעה על עצרות הבחירות כמרכיב אסטרטגי שיחסר בקמפיין הנוכחי. אולם בהיעדרן, "לטראמפ יש יתרון גדול כי הוא מדבר מהפודיום בבית הלבן, ובעוד ביידן מדבר ממרתף הבית שלו". 

התקשורת בארצות הברית משדרת מצב מלחמה, ובהתאם רוח השידורים הינו פטריוטי, מאחד וחסר ביקורת. "ביידן לא יכול להיתפס כמבקר חמור מדי של טראמפ – התמרון שלו מאוד מורכב", אמרה הורוביץ-רוזן. גוטמן הוסיף כי "טראמפ עושה את הקמפיין שלו בתדרוכי הקורונה מהבית הלבן. טראמפ קוצר את הפירות מהחשיפה התקשורתית השמורה לנשיא". 

מעבר לשאלות הקמפיין, הקורונה גם הציבה נושא ערכי משמעותי על סדר היום - האם הממשלה צריכה לדאוג לביטוח בריאות לכלל האמריקנים? לדעתו של גוטמן, "אפילו טראמפ מבין שכבר אי אפשר לחזור למציאות שבה לאנשים אין כלל ביטוח רפואי". אולם קוק לא צופה סחף לכיוון הסוציאל דמוקרטי, "גם ביידן לא תומך בבריאות לכולם". 

הפופולריים