מ-5,000 יורו קנס ועד לירי: זה מה שעושים בעולם למי שיוצא מהבית

מקנס ועד לירי: העונשים ליוצאים מהבית בעולם
הפער בהגבלות המוטלות על האזרחים בין ישראל לעולם לא גדול. אבל בפעולות האכיפה, מסתבר, אנחנו הרחק מאחור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אקספליינר של עמיחי שטיין
צילום:

מבחינת ההנחיות, אין הרבה הבדל בין אירופה לבין ישראל. גם באירופה מותר לצאת לקניות, לעבודה לצרכים חיוניים, לטיפולים רפואיים ולקניית תרופות. כלומר, בדיוק כמו בישראל.

אז איך יודעים באירופה אם אתה צריך או לא צריך להיות ברחוב? בצרפת כל אזרח מקבל טופס שיש בו כמה אפשרויות, וכל אחד, בכל פעם שהוא יוצא מהבית, צריך לסמן את הסיבה שבגללה הוא יוצא. פגשתם שוטר? אתם צריכים להציג לו את הטופס. לא הצגתם לו? תחטפו קנס. הוא לא מאמין לכם שבגלל זה באמת יצאתם מהבית? קנס.

בקפריסין, לדוגמא, בכל פעם שאדם רוצה לצאת הוא נדרש לשלוח SMS מהבית לרשויות ובו סיבה אחת מתוך עשר אפשרויות. רק אחרי שסימסתם וקיבלתם אישור - אתם יכולים לצאת. אם לא אישרו לכם, תישארו בבידוד בבית.

המשטרות באירופה משתמשות בטכנולוגיה סלולרית, אבל בצורה אחרת לגמרי מבארץ. באוסטריה כל חברות הסלולר במדינה מעבירות בכל יום את נתוני התקשורת הסלולרית שיבידיהן. מה הממשלה עושה עם זה? כך היא רואה אם יש מקום שבו פתאום היו המון אזרחים בחוץ שלא צריכים להיות שם, והיא יכולה לשלוח לשם יותר שוטרים, לבצע יותר אכיפה, ובכך למנוע בעצם את התפשטות המחלה.

בחלק ממדינות אירופה יש קנסות מאוד גבוהים למי שמפר את כל ההנחיות. בבלגיה תיקנסו ב-350 יורו אם אתם מבוגרים והפרתם את ההנחיות וב-170 יורו אם הילד שלהם, שמתחת לגיל 18 יצא. אם תגיעו לבית משפט - תידרשו לשלם 4,000 יורו. בספרד אתם יכול לחטוף קנס בסך 600 יורו אם הלכתם כזוג. באיטליה סכומי הקנסות נעים בין 2,000 ל-5,000 יורו באזור המוכה ביותר בקורונה.

אז בואו נצא רגע מאירופה ונלך לדמוקרטיה הכי גדולה בעולם - הודו. איך אוכפים שם עוצר של 21 יום על מיליארד וחצי אזרחים? השיטה הכי פשוטה היא להציב שוטרים ברחובות עם אלות שיכו אזרחים שמפרים את העוצר. אופציה נוספת שהמשטרה עושה מבצעת היא הטלת שלל תרגילי כושר ותרגילים מוזרים אחרים למי שהפר את העוצר, ממש כמו התיזוזים בצבא.

אחד המושלים היצירתיים אף ביקש יפה מהתושבים שלא לצאת לרחובות. אחרת, הוא אמר, פשוט נצטרך לירות בכם.

הפופולריים