אין סיכום והזמן מתקתק: האם תקום ממשלת חירום?

אין סיכום והזמן מתקתק: האם תקום ממשלת חירום?
הדיווחים דיברו על הסכמות בנוגע ליו"ר הכנסת ושר המשפטים - בפועל נראה שהמצב לא כך. בד בבד, בגוש ימין לוחצים את נתניהו להחיל ריבונות, וממתינים בסבלנות לתום תקופת המנדט של גנץ | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: צילום: אלכס קולמויסקי ותומר נוייברג, פלאש 90

אז מה קורה עם המשא ומתן הקואליציוני? הדיווחים סותרים. בשלב הזה נדמה שהוא יותר תקוע ממתקדם, ויש כמה עניינים שנמצאים על הפרק. לפני 24 שעות בלבד, דווח שיולי אדלשטיין לא יכהן כיו"ר הכנסת, שכחול לבן הטילו וטו וראש הממשלה בנימין נתניהו נענה - אז זהו, שלא. הנושא הזה נפתח מחדש. גם דמותו של שר המשפטים – אבי ניסנקורן על פי רצונו של גנץ, או חילי טרופר  על פי רצונו של נתניהו - הייתה אמורה להיסגר, אך גם זה לא סוכם.

וישנו גם הנושא המדיני, האם מחילים ריבונות או לא? מבחינת כחול לבן הממשלה הזו אמורה להיות בחצי השנה הראשונה שלה ממשלת חירום, שתתעסק במשבר החברתי-כלכלי-בריאותי של הקורונה. לא אמורים לעלות בכלל עניינים מדיניים, כל זה אמור להיפתח רק בעוד חצי שנה.

אך עכשיו הימין תובע מנתניהו: ממש את ההבטחה להחלת ריבונות ישראלית על שטחי יהודה ושומרון. בגוש הימין רוצים שהדבר יקרה לפני הבחירות בארצות הברית, לפני הסיכוי שהנשיא טראמפ אולי יפסיד. הדבר הזה לא נמצא בכלל על סדר יומה של כחול לבן נכון לעכשיו, על אף שבני גנץ אמר שיתמוך בעניין. 

גם הלחץ על ראש הממשלה גובר. כי בימין מבינים שעוד מעט המנדט יעבור אליהם, ואז הם בכלל לא יצטרכו את בני גנץ

ומילה נוספת על לוחות הזמנים, אנחנו מתקרבים לנקודה שבה הלחץ כולו עובר לגנץ. יו"ר חוסן לישראל עדיין מחזיק במנדט, אבל את המשא ומתן מנהל נתניהו. עכשיו גנץ הוא הקטן מבין המפלגות - יש לו רק 15 מנדטים, ועוד רגע הוא יאבד את המנדט שלו להקמת הממשלה. יש לו עוד שבועים, בשבוע הבא פסח ולא מדברים בו, אחר כך חול המועד, והחרדים לא מדברים בו. זו תקופה מאוד בעייתית מבחינת גנץ, יש לו הרבה מה לאבד מול נתניהו. 

גם הלחץ על ראש הממשלה גובר. כי בימין מבינים שעוד מעט המנדט יעבור אליהם, ואז הם בכלל לא יצטרכו את בני גנץ. הם יקימו ממשלה של 61 מנדטים, יחד עם הנדל, האוזר, אורלי לוי-אבקסיס, אולי אפילו עם מפלגת העבודה – במצב כזה לא צריך את גנץ בכלל.

הפופולריים