מה הביא את הציבור החרדי להישמע פתאום להנחיות?

מה הביא את הציבור החרדי להישמע פתאום להנחיות?
השמות והתמונות של נפטרי הקורונה היהודים שהחלו לזרום מארה"ב לעיתונות החרדית בארץ הביאו לשינוי תודעתי. האם העיקרון ההלכתי של פיקוח נפש יציל את המגזר?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר אטינגר
צילום: צילום: תאגיד השידור

זה לא רק הרבנים שגרמו לשינוי של הימים האחרונים בחברה החרדית. מה שקרה זה שהתחילו להגיע דיווחים עם שמות ותמונות של נפטרי וחולי קורונה יהודים, במיוחד מארצות הברית. הדבר הזה מסוקר בעיתונות החרדית בישראל ובהחלט גורם לזעזוע עמוק ולשינוי. העובדה שבני ברק ממוקמת גבוה ברשימת חולי הקורונה בישראל היא גם גורם לזעזוע. המצב התהפך והריחוק שהיה מהסיפור הזה נשבר פתאום.

צריך להבין שהציבור החרדי מגיע אל המשבר הזה בנקודת נחיתות מאוד משמעותית שקשורה לעוני, לצפיפות ולהיעדר אמצעים טכנולוגיים ואינטרנט. עם נתוני הפתיחה האלה צריך למצוא דרך להעביר את ההנחיות שיבהירו שלא מסתובבים, לא מתקהלים וכמובן שלא עורכים הלוויה של 500 איש בבני ברק, לא משנה באיזו שעה. הציבור החרדי בפיגור של שבועיים לפחות אחרי הציבור הכללי, מכיוון שהרבנים אמרו "הכול כרגיל".

הרב קניבסקי, שהוא הרב המשפיע ביותר על הציבור הליטאי ועל המיינסטרים החרדי כולו, הורה לא לסגור את הישיבות והחיידרים, גם בזמן שזו כבר הפכה להיות הוראה של הממשלה. לאחר מכן הוא השתמש ‫במונח של "דין רודף" לאדם שנושא את הנגיף קורונה ומסכן אדם אחר. מה שהופך את ההתייחסות לאדם כזה כאל רוצח.

הציבור החרדי מגיע אל המשבר הזה בנקודת נחיתות מאוד משמעותית שקשורה לעוני, לצפיפות ולהיעדר אמצעים טכנולוגיים ואינטרנט

ערב פסח זה החג שכל הסטרס היהודי מתפרץ בו בכל העוצמה. אלו גם ימים שבהם הציבור החרדי במיוחד קונה ובגדול. מבחינת החרדים, עוצר בשכונות ובריכוזים בהם הם מתגוררים הוא בלתי אפשרי עכשיו. זה לא רק הקניות. ההכנות לפסח כוללות גם הגעלת כלים, קמחא דפסחא ואפיית מצות. ברירת המחדל של הציבור החרדי היא לצאת ולקנות עכשיו בהמוניהם.

הרבנים החרדים הורו לאנשים שעברו בדיקת קורונה ומצפים לתשובה להסתובב עם הטלפון בשבת ולענות לשיחה אם יחזרו אליהם. אבל כאן זה יושב על עיקרון הלכתי מאוד מאוד פשוט של פיקוח נפש. מה שנדרש זה תקנות לשעת חירום דתיות שאומרות "אל תתפלל במניין - תהיה יהודי בבית ואל תצא החוצה".

הפופולריים