למה בגרמניה יש מעט מתים מקורונה?

למה בגרמניה יש מעט מתים מקורונה?
איך מצליחה המדינה השלישית הנגועה ביותר באירופה לשמור על מספר מתים קטן?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בדיקת דם בבית חולים בגרמניה 18.03.20
צילום: צילום: אי-פי

רבים מבקשים ממני לנסות ולהסביר מדוע, על אף שגרמניה היא המדינה השלישית הנגועה ביותר באירופה, מספר המתים בה (כרגע 47) נמוך כל כך ביחס למדינות אחרות (איטליה: 3,405 ספרד: 1,002 או צרפת 372 מתים)? ובכן, הנה חלק מהתשובות שמצאתי:

ההתפרצות בגרמניה עדיין בשלב מוקדם שלה ובינתיים מרבית החולים צעירים

ומכאן, שפחות נוטים לפתח תסמינים קשים שמובילים למוות. לפי מכון Robert Koch שבגרמניה, כ-80% מהחולים המאובחנים כרגע הם בני פחות מ-60. הגיל הממוצע של החולים הוא 47. לשם השוואה, באיטליה הגיל הממוצע של הנדבקים הוא 67.

הטענה הזו מתיישבת כמובן עם העובדה שבמיוחד בתחילת ההתפרצות בגרמניה, רופאים מצאו כי מרבית הנדבקים הם אנשים שחזרו מחופשות סקי (מאיטליה ואוסטריה), ודי ברור שרוב חובבי הסקי הם בני פחות מ-80. לכן מתמודדים טוב יותר עם המחלה.

גרמניה מבצעת יותר בדיקות בהשוואה למדינות אחרות

לטענת מכון Robert Koch, בגרמניה מבוצעות 160 אלף בדיקות בשבוע. ככל שמבוצעות יותר בדיקות, כך עקומת התמותה יורדת.  יש לי הסתייכות מהנתון הזה. אני עדיין שומעת מיותר מדי אנשים שחוששים כי הם חלו בנגיף, כי משרד הבריאות כאן אומר להם שהם ייבדקו רק אם יציגו סימפטומים או שהם נמצאים בקבוצת סיכון. לכן, לא ברור לי בדיוק מי הם אותם 160 אלף נבדקים בשבוע. אבל נזרום עם המדענים הגרמנים שטוענים כי הבדיקות כן מבוצעות.

ניסיון וזמן להתכונן

בגלל שההתפרצות מעט יותר מאוחרת מאשר במדינות אחרות (דוגמת איטליה), היה לגרמניה זמן להתכונן למצב שבו יהיה עומס בבתי החולים: הרחבת מחלקות מיון נמרץ, רכישת ציוד, והגדלה של צוותים רפואיים - בין השאר על ידי גיוס חיילי מילואים שיכולים לסייע למשל בהקמת בתי חולים זמניים, או במשימות שלאו דווקא מצריכות ידע רפואי ממש, אבל כן מורידות עבודה מהרופאים.

בשבוע שעבר גרמניה הזמינה 10,000 מכונות הנשמה נוספות מיצרן גרמני, זאת נוסף ל-25 אלף מכונות ההנשמה שכבר מפוזרות בבתי חולים ברחבי המדינה (באיטליה למשל, אחת הסיבות למספר המתים הגדול הוא מחסור במכונות הנשמה).

אליה וקוץ בה

ועדיין, מומחים בגרמניה טוענים כי התמונה עוד עשויה להשתנות, וכי רוב הנדבקים במדינה חלו בנגיף בשבוע או בשבועיים האחרונים. קחו בחשבון זמן דגירה, את העובדה שהגרמנים עדיין יוצאים בהמוניהם לרחובות כאילו כלום, ובקרוב יהיו יותר נדבקים (גם כאלה שהם בקבוצת סיכון), ואז גם יותר מתים.

הפופולריים