ניהליזם: בין אדלשטיין לאיומים על ניצולי השואה

ניהליזם: בין אדלשטיין לאיומים על ניצולי השואה
ההחלטה של יו"ר הכנסת לסגור את המשכן מהווה עקירת שיניים לדמוקרטיה. ומי הראשונים להיפגע מכך? החלשים כמובן. דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אדלשטיין במסיבת העיתונאים שכינס, 12 בינואר 2020
צילום:

כשיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מחליט לנצל לרעה את מעמדו וסוגר את הכנסת – הוא עוקר בעצם את השיניים של הדמוקרטיה. הוא מוחק בעצם את היכולת של בית המחוקקים לבקר את הממשלה ואת זרועות השלטון שלה.

איך קוראים למהלך הזה בעברית פשוטה שווה לכל נפש? ניהליזם. מי הראשון שנפגע תמיד ממצב כזה? החלשים, השקופים, חסרי הקשרים והאמצעים. דוגמא אקטואלית מהיום: עשרות ניצולי השואה מהמוסד הגריאטרי של מלבן בראשון לציון, שמשפחותיהם עתרו נגד החלטת המשרד לסלק אותם מביתם לטובת חולי קורונה קלים. עתירה מתבקשת כי אין שום סיבה לעשות זאת. 

הבקשה להוצאת צו מניעה הוגשה אתמול לשופט השלום בראשון, ד"ר גיא שני, אבל כאשר עמד הדיון להיפתח באולמו התברר שמשרד הבריאות לא טרח לשלוח את נציגיו. הוא הציב את עצמו, כמקובל בעידן הקורונה, מעל לחוק, המשיך במעשי הנבלה במוסד, האמין כנראה שכבודו יעצום עין ויאפשר את הפגיעה הקשה בניצולי השואה. מי כבר יצעק את צעקתם?

בנסיבות האלה החליט השופט לדחות את קיום הדיון למחר בצהריים. עם זאת, גם מחר לא ברור אם מי שרומסים ברגל גסה ניצולי שואה בני 90 ומעלה – יתייצבו לדיון.

בינתיים מנצלים אנשי משרד הבריאות את הדחייה הזאת לאיומים על משפחות הקשישים. איומים, ממש כך, כדי שיבינו שנפלה כבר ההחלטה ואין חזרה ממנה. כדי שיסכימו לפזר את יקיריהן בבתי אבות שונים. 

רק שזה לא הולך. המשפחות מבינות שכניעה כזו משמעותה גזר דין מוות לקשישים, והן משלבות בינתיים ידיים והודפות את הלחצים והאיומים. הן משיבות אש.

על הרקע הזה נשבר אתמול שיא חדש: משרד הבריאות שלח למוסד מכתב שיקרי בו דווח לעובדים כי שש משפחות הסכימו כבר להעברת יקיריהן לבית אבות אחר. המכתב נחשף, המידע הופרך, פרצה סערה ויוזמיו נאלצו להתפתל בצורה מבישה כאשר נדרשו לספק  הסברים.

לשקר אין רגליים, הם למדו פעם נוספת, רק שזה הרבה יותר חמור משקר. זו התנהגות מתעמרת, בלתי נסבלת, של עובדי ציבור. זו התנהגות של מי שמבינים שאין עליהם שום פיקוח אמיתי.

הפופולריים