8 הערות על תוכנית האוצר למאבק בקורונה | דעה

8 הערות על תוכנית האוצר למאבק בקורונה | דעה
תוכנית השר כחלון להתמודדות עם משבר הקורונה לא מושלמת, אבל היא קונה זמן יקר. ויש גם נקודת אור קטנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר האוצר משה כחלון בהצהרה לתקשורת על הצעדים הכלכליים להקלה במשבר קורונה, 16.03.2020
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
1.

בין שתי חלופות - תוכנית כלכלית לא מושלמת, או בלי תוכנית בכלל - עדיפה תוכנית לא מושלמת. התוכנית ששר האוצר משה כחלון הכריז עליה היא לא תוכנית מושלמת, אבל היא משהו. היא מענה מהיר - בהנחה שיישמו אותו במהירות - לאנשים שכבר איבדו את הפרנסה שלהם, ולאלה שעדיין נאבקים. היא אמורה לתת כמעט לכל נפגעי הקורונה קצת אוויר לנשימה, ולקנות לממשלה קצת זמן עד חג הפסח או אחריו.

משבר קורונה | זו חבילת הצעדים הכלכליים לשכירים ועצמאיים

2.

זה לא המון 6,000 שקלים מענק לעצמאיים קטנים, כאלה שמעסיקים רק את עצמם והמחזור השנתי שלהם לא עולה על כמה מאות אלפי שקלים. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משפחה ישראלית ממוצעת שבראשה עצמאית או עצמאי מוציאה בערך 15 אלף שקלים בחודש. גם אם ההוצאות מצטמצמות כעת באופן טבע, כי פתאום כולם בבית, יש הוצאות שלא נעלמות, כמו ההלוואות שלקחנו, הביטוחים שעשינו והתשלום לגן הפרטי. 

אז נכון, אם מוסיפים למענק הזה את דחיית תשלומי המע"מ, הארנונה, החשמל והמים - רק לעצמאיים, לא לכולם - זה מגדיל את הנטו עוד קצת, נניח לעשרת אלפים שקלים. אבל, וזה אבל גדול, זאת עדיין רק דחייה. יום התשלום בוא יבוא. המדינה צריכה להיערך לכך שאם המצב הזה יימשך עוד, היא תיאלץ לוותר על התשלומים האלה לחלוטין, כי עצמאיים שאיבדו לחלוטין את מקור הפרנסה שלהם לא יוכלו לעמוד בהם.

3.

יש לא מעט עצמאיים ועסקים קטנים שלקחו הלוואות בשביל להצמיח את העסק שלהם, ועכשיו הפרנסה שלהם נעלמה. המענק הזה לא פותר להם את כל הבעיות. לאלה המדינה מציעה כרגע אפשרויות לקחת הלוואות נוספות בשביל להצליח להחזיר את ההלוואות הקודמות. כל עצמאי ובעל עסק שרואה את הפרנסה שלו נעלמת בגלל אירוע חיצוני כמו הקורונה, מבלי שמישהו יודע מתי הפרנסה הזו תחזור, יחשוב פעמיים, אולי עשר פעמים, לפני שייקח על עצמו הלוואה נוספת שאין לו מושג מאיפה להחזיר. למשרד האוצר אין כרגע פתרונות אחרים לאוכלוסייה הזו, והכל תלוי בבנקים.

4.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

עובדי המדינה והמגזר הציבורי ישלמו בשכר שלהם. חלקים ניכרים מהעובדים יצאו לחופשה כפויה על חשבון ימי החופש שלהם. בתקופה הזו, שכרגע מתוכננת עד סוף פסח, המשכורת שלהם תהיה נמוכה יותר משום שהמדינה תשלם להם רק את שכר הבסיס, ללא שעות נוספות. לפי הדוח השנתי של הממונה על השכר, בממוצע, 11% משכרם של עובדי משרדי הממשלה מגיעים משעות נוספות. האוצר יחסוך כך קצת כסף. זה לא אידאלי כרגע, כי הממשלה הייתה רוצה שהכנסה של עובדים לא תיפגע, בשביל שהם יוכלו להמשיך לצרוך. מצד שני, באוצר יוצאים מנקודת הנחה שגם ככה פוטנציאל הצריכה הצטמצם עכשיו.

אם המצב הזה יימשך אחרי פסח, החופשה של העובדים תהפוך לחופשה ללא תשלום. ואם הוא יימשך הרבה אחרי פסח, זה לא ייגמר בזה. סביר מאוד להניח שיהיו קיצוצי שכר לעובדים, אולי אפילו בפנסיה התקציבית לגמלאי המדינה והמגזר הציבורי.

5.

התוכנית הכלכלית הזו אמורה לקנות זמן. לקנות זמן לעובדים לצוף מעל למים בזמן שאין להם הכנסה. לקנות זמן לעובדים, שייצאו לחופשה במקום להיות מפוטרים. לקנות זמן לעובדים שכבר פוטרו על ידי הרחבת הזכאות לדמי אבטלה. לקנות זמן לעובדים שכירים שהוצאו לחל"ת ויקבלו גם הם תשלום דמי אבטלה.

ולא פחות מזה, התוכנית הזו נועדה לקנות זמן למשרד האוצר. כולם מקווים שבתום החג חלק מאי הוודאות באשר לנגיף כבר תתפזר. נבין טוב יותר מה היקף החולים, איך מערכת הבריאות מתמודדת עם העומס, ואם אנשים מבריאים. נדע טוב יותר לאן אנחנו הולכים.

כשזה יקרה, משרד האוצר יצטרך לשלוף תותחים כבדים יותר. כבר עכשיו שר האוצר כחלון הכריז שבכוונת המשרד להשקיע חמישה מיליארד שקלים בפרויקטי תשתיות. זה נחמד, אבל מרבית הפרויקטים האלה כבר נמצאים בתוכנית העבודה התקציבית בלאו הכי. הסכום שיידרש בשביל להמריץ את המשק גבוה בהרבה.

6.

האתגר הכי גדול הוא מציאת האפשרות להוציא כסף כשההכנסות ממסים צונחות. התשובה תהיה להגדיל את הגירעון, מאוד. יש לזה גבול, אי אפשר להגדיל את הגירעון לאינסוף. החשב הכללי צריך לשם כך לגייס כסף בשוק ההון. במציאות שבה הבורסות נופלות בכל יום בשיעורים דמיוניים, לא יהיה פשוט לגייס את הכסף הזה.

7.

שר האוצר אמר את האמת. הוא אמר אותה במובלע, אבל זו הייתה האמת - הדבר הזה עלול להימשך תקופה ארוכה מאוד. לא ניתן יהיה להנשים את הכלכלה לנצח. בשלב מסוים שוק העבודה יצטרך להתרגל לשגרה החדשה. לסטטוס קוו החדש. איך יתפקדו מפעלים ככה? איך יעבדו על פרויקטי תשתיות ככה? איך ילדים ילמדו? ואיך משרדי ממשלה יפעלו?

זה לא יהיה פשוט, אבל זה יהיה הכרחי, כי הכלכלה חייבת לחזור לפסים כמה שיותר מהר. זה תלוי בכך שמערכת הבריאות תוכל לבדוק כמויות של אנשים בשביל להבין מי כבר חלה והבריא, ומי עדיין בסכנת הדבקה. אם יש משהו שמשרד האוצר צריך להשקיע בו מאמצים כרגע זה בפיתוח תכניות יצירתיות לשלב הזה. רצוי שיעשה את זה יחד עם המגזר העסקי ולא בלעדיו.

8.

ואם מישהו מחפש נקודת אור: החלק הטוב הוא שתהיה קפיצה בכל מה שקשור לדיגיטציה. יהיו הרבה חבלי לידה בתהליך הזה, אבל בסופו אנחנו נקבל הרבה יותר שירותים מרחוק עם הרבה פחות ביורוקרטיה.

הפופולריים