הקוסם האמיתי של בחירות 2020: אביגדור ליברמן

הקוסם האמיתי של בחירות 2020: אביגדור ליברמן
כתשו אותו והציגו אותו כמי שלא עובר את אחוז החסימה, אבל בכל פעם ליברמן הצליח לקום מחדש לתחייה, למרות שהפך לאויב מר של נתניהו • האם הוא אומר אמת כשמבטיח שלא יהיו בחירות רביעיות? אפשר להאמין לו כי הוא לא יהמר על גורלו הפוליטי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן
צילום: צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

הרגו אותו כבר כמה פעמים, כתשו אותו, הציגו אותו כמי שלא עובר את אחוז החסימה, אבל צריך להודות על האמת: הקוסם האמיתי של הבחירות השלישיות הוא אביגדור ליברמן. בכל פעם הוא הצליח לקום מחדש לתחייה. קם ובועט, קם וקובע סדר יום, קם ומאותת שהכול בעצם תלוי בו.

נכון, הוא עדיין לא הקוסם בנימין נתניהו, הוא לא יצירתי כמו ראש הממשלה, הוא לא להטוטן לשון ברמה שלו – הוא גם רחוק מלהיות בעצמו צדיק. כתבתי על כך רבות בעבר. אבל התוצאות מדברות בעד עצמן: האיש שבפעם השלישית מיהרו פרשנים להספיד, הגיע שוב למקום רחוק יחסית בבחירות השלישיות. הוא עשה זאת כנגד כל הסיכויים.

למה כנגד כל הסיכויים? כי ליברמן הפך בשנה האחרונה לאויב המר של נתניהו ושל בכירי הליכוד, כי גם מפלגות הימין האחרות הציגו אותו פתאום כשמאלן מסוכן, כי בן בריתו לשעבר, אריה דרעי, קידש בו מלחמה (ברית האחים ביניהם נשברה ) – כך גם המפלגות החרדיות האחרות. כולם פתחו לעברו באש. כולם נשבעו למחוק אותו מהמפה הפוליטית.

אבל לליברמן יש כנראה עור עבה לא פחות מזה שיש לנתניהו והוא לא הרים ידיים. בדיוק להיפך: הוא התחפר, חידד מסרים, קרא סקרים ואותת שלא יהיו בחירות נוספות. לא פעם אחת אמר זאת, לא פעמיים, לא שלוש – זו לא הייתה פליטת פה. זו הייתה אמירה של הקוסם החדש שאיבד אמנם מנדט (ירד משמונה מנדטים לשבעה), אבל נשאר לשון המאוזנים.

האם אפשר להאמין לו? אני נוטה להאמין. אפשר לומר על ליברמן הכול, אבל טיפש הוא לא. הוא לא יסתכן בעוד מערכת בחירות. הוא לא יהמר על גורלו הפוליטי.

הפופולריים