במערכת הביטחון גילו השבוע: לג'יהאד האסלאמי יש חיים גם אחרי אבו אל-עטא

לג'יהאד האסלאמי יש חיים גם אחרי אבו אל-עטא
הסבב הנוכחי הוכיח יותר מכל שהחיסול לא פתר את סוגיית המדיניות העצמאית שמנהל הארגון. וגם: הצעד המגושם שהוביל לתחילת הלחימה ראוי להיבחן בפיקוד דרום. פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שיגור רקטות לעבר עוטף עזה ותקיפת צה"ל בעזה, רקטה, רצועת עזה
צילום: צילום: רויטרס

הסבב ה-14 שישראל ניהלה מול עזה בשנתיים האחרונות הסתיים גם הוא ללא הכרעה. זהו הסבב השני ברציפות שצה"ל פועל מול ארגון הג'יאהד האסלאמי, כשחמאס צופה מהצד. לא מסייע לג’יהאד מול ישראל, ולא מנסה לעצור את הירי.

בפעם הקודמת, והראשונה מאז צוק איתן, נפתח הסבב ביוזמה ישראלית. חיסולו של בכיר הג'יהאד בהא אבו אל עטא בוצע כדי להסיר את הגורם שלפי מערכת הביטחון הפריע להסדרה מול חמאס, וכדי לשקם את ההרתעה. זה גם היה הסבב הראשון שהסתיים בניצחון ישראלי.

מטען החבלה שהניחה חוליית הג’יהאד ביום ראשון התברר בתוך שעות כיריית הפתיחה לסבב שישראל נגררת לתוכו, ולא יוזמת אותו. זהות היוזם חשובה לא רק לשאלה מי רוקד לצלילי החליל של מי, אלא בעיקר לאיכות המטרות וההישגים. כשישראל החליטה לצאת למבצע היעד חוסל, והארגון נקלע למשבר פיקודי ולבלבול. כשישראל נגררת, הצד השני כבר עמוק מתחת לאדמה, והמטרות הזמינות פחות איכותיות.

המהלך שהצית השבוע את האש היה הצעד המגושם לאיסוף גופת המחבל. בהינתן שישראל מאפשרת הטבות כלכליות נרחבות מאד לרצועה - הכנסת כסף קטרי, הכנסת פועלים, ייצוא וייבוא סחורות ועוד - מתוך הנחה שמשבר הומניטרי רק יוביל להסלמה, הצעד היחיד שעשוי לשפר את הסיכוי לעסקת חילופי שבויים ונעדרים הוא צבירת קלפי מיקוח. אמנם לא ברור אם גופה כזו תסייע בהחזרת חללי צה"ל הדר גולדין ואורון שאול, אבל יותר מזה בלתי אפשרי כרגע, ופחות מזה - לא ראוי מוסרית. אופן איסוף הגופה - באור יום, מול צלמים - ראוי להיבחן בפיקוד הדרום, וסביר שהפעם הבאה תתבצע בצורה אחרת, כפי שבוצע מספר פעמים בשנים האחרונות.

עמדת ישראל בנוגע לעניין שמגלים ראשי חמאס בהסדרה לא השתנתה. אבל כפי שהתברר בשבועות האחרונים, חיסולו של בהא אבו אל עטא לא פתר את המדיניות העצמאית שמנהל הארגון. לג’יהאד האסלאמי יש חיים גם אחרי המוות של אבו אל עטא. יותר מ-120 רקטות ופצמ"רים שיגר הג'יהאד האסלאמי לישראל מאז תום מבצע חגורה שחורה. הנתון המטריד הזה מחייב את ישראל לבחון מחדש את היכולת ואת המוטיבציה של חמאס להשליט ריסון על ארגוני הטרור ברצועה. בלי שני תנאים אלו - מוטיבציה ויכולת של הריבון בעזה לעצור את הטרור מהרצועה - כדאי להתחיל לתכנן ברצינות את המבצע הצבאי הבא. בשלב ראשון, שווה לבחון שינוי בטרמינולוגיה: במקום מבצע להכרעת חמאס - מבצע רחב לריסוק הג'יהאד האסלאמי. אם זה יתממש, גם בחמאס לא יזילו דמעה.

הפופולריים