דני אבדיה בדרך ל-NBA, אבל כמה יצליח שם זו כבר שאלה אחרת

עד כמה דני אבדיה יכול להצליח ב-NBA?
במונחים ישראליים, דני אבדיה הוא אחד מהכישרונות הכי גדולים שגדלו כאן אי פעם, אבל לא בטוח שזה יספיק לו בליגה הכי מאתגרת בעולם | יומן ספורט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיני גרשון עם שחקן נבחרת העתודה דני אבדיה
צילום: צילום: רוי אלימה, פלאש 90

עד כמה דני אבדיה באמת שחקן טוב? מבחינה ישראלית, אין ספק כי הוא אחד מהכישרונות הכי גדולים שאי פעם גדלו כאן, אם לא הכי גדול. לא בכדי הוא כבר זכה פעמיים באליפות אירופה לקאדטים כשחקן מאוד משמעותי. גם הדברים שהוא מראה לנו על הפרקט בקבוצה הבוגרת, ברמות הגבוהות ביותר באירופה, מרשימים. אך עדיין לא מדובר בכוכב בכדורסל האירופי, והוא אפילו לא מגלה יכולות, ובוודאי לא מספרים, של כוכב בליגה הישראלית.

ברור שעצם העובדה שהוא משחק במכבי תל אביב משפיעה על כך. קשה לקבל במכבי דקות רבות, וקשה להעמיד מספרים מאוד מרשימים.

אבל אבדיה נבחן בפריזמה אחרת. הוא יכול להיות בעונה הבאה ב-NBA כבחירת דראפט גבוהה מאוד. הציפיות ממנו יהיו בהתאם. זה לא שמייד יצפו שהוא יככב, אבל כן יצפו שהוא יגלה פוטנציאל גדול ויכולת לא מבוטלת – כאשר בדרך כלל שחקנים שנבחרים בטופ 10 בדראפט גם מקבלים דקות והזדמנויות משמעותיות להראות מה שיש להם מהפתיחה. לכן אבדיה צריך להכין את עצמו לזה.

אבל האם הוא באמת מוכן? לדעתי לא. אני חושב שהוא צעיר מדי, בן 19 בלבד, וגם לא מספיק המחיש יכולות של כוכב בכדורסל האירופי, כמו לוקה דונצ'יץ' למשל. ולמרות זאת, אבדיה ישחק בעונה הבאה ב-NBA, גם אם הוא לא יקלע נקודה נוספת באירופה.

במובן מסוים, זה קצת חבל. הייתי רוצה לראות אותו מתפתח יותר באירופה, ובעיקר מפתח יכולות של כוכב ושל מנהיג לפני שהוא מגיע לליגה המאתגרת והאיכותית ביותר בעולם.

אני מקווה שהוא לא מגיע לשם מוקדם מדי, כמו למשל דראגן בנדר, שבדיוק כמו אבדיה נבחר היישר ממכבי תל אביב לצמרת הדראפט – במקום הרביעי – לפני פחות מארבע שנים. בנדר כמעט לא עשה כלום ב-NBA, למרות הזדמנויות רבות מספור, וכעת הוא משחק בליגת הפיתוח ונחשב לפלופ צמרת דראפט-אירופי מהדהד.

אז מאוד יכול להיות שאבדיה מוכשר בהרבה מבנדר, וגם נכון שאבדיה הראה יותר מבנדר בנבחרות ובמכבי – לפני שנבחר בדראפט. ועדיין קיים חשש – מפחיד למדי – שגורל ה-NBA שלו יהיה, ולו אף במעט, דומה לזה של בנדר.

בליגה הטובה בעולם מקווים שאבדיה יזכיר יותר את לוקה דונצ'יץ' ודריו שאריץ'

בליגה הטובה בעולם מקווים שאבדיה יזכיר הרבה יותר שני שחקנים אחרים, שמגיעים ממדינות אקס-יוגוסלביה - לוקה דונצ'יץ' ודריו שאריץ'. לדעתי, אבדיה מוכשר יותר משאריץ' (כיום שחקן די זניח בליגה, למרות פתיחת קריירה מרשימה) אבל הוא עדיין מאוד-מאוד רחוק מדונצ'יץ'.

קיימת גם שאלה מאוד חשובה לגבי אבדיה: באיזה תפקיד הוא ישחק בליגה? ברור שהוא לא רכז טבעי, למרות שליטה לא רעה בכדור וראיית משחק נפלאה, וגם ברור שהוא לא קלעי או אתלט מספיק זריז להיות סקנד גארד. האם הוא סמול פורוורד? לכאורה הסייז והתכונות (יד וחדירה) מתאימים, אבל הוא קצת לוקה באתלטיות לעמדה זו. גם בהיבט ההגנתי לא ברור על איזו עמדה אבדיה ישמור; והאם הוא יהיה שומר מספיק טוב באופן כללי?

יש לא מעט סימני שאלה סביב הכישרון הצעיר – גם בהיבט של התזמון והגיל של הכניסה לליגה, וגם בהיבט של התכונות. מנגד, אין ספק שהוא כדורסלן מגוון ומוכשר עם לא מעט קבלות בגיל הזה.

איזה מקום הוא שווה בדראפט? אין לי יכולת לענות כי אני ממש לא מכיר את הכדורסלנים שמתחרים איתו. למזלו, כאמור, הדראפט הזה נחשב למאוד חלש. נקווה שהקריירה שלו תהיה הרבה יותר מרשימה מכך.

התחושה שלי?  אבדיה ישחק ב-NBA 8-5 שנים (בלבד), והוא לא ימריא ליכולת של שחקן בכיר על פני זמן, למרות שהוא ייתן הבזקים של כזה מדי פעם. 

התחרות בליגה הזו פשוט קשה מדי. כמות השחקנים המוכשרים והאתלטים (והידיות) היא פסיכית. קשה מאוד להיות שחקן בכיר על פני זמן ב-NBA. עומרי כספי אפילו לא התקרב לכך על פני זמן קצר. אבדיה אמנם טוב יותר מכספי, השאלה היא בכמה.

הפופולריים