מה היה קורה לו היו מבטלים לחלוטין את הטיפים?

מה היה קורה לו היו מבטלים לחלוטין את הטיפים?
תלונות מצד מעסיקים ומלצרים מעלים את הצורך למצוא מודל יצירתי אחר בענף המסעדנות | דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חוק הטיפים: הצעירים טוענים שכבר לא משתלם להיות מלצרים
צילום: חוק הטיפים: הצעירים טוענים שכבר לא משתלם להיות מלצרים

מה היה קורה לו היינו מבטלים לחלוטין את הטיפים? הרי אין שום דרך להצדיק טיפים. זה סתם שריד היסטורי שהתקבע. אין סיבה שהמלצר יקבל טיפ והטבח לא. טיפים זה מצב שלא נעים לאף אחד והופך את השכר של המלצרים לדי שרירותי.


מה היה קורה לו הכנסת הייתה מחוקקת חוק שאומר שאין טיפים? במצב כזה כל כאב הראש של המסעדנים מול רשות המיסים, וכל כאב הראש של המלצרים מול המעסיקים שלהם – הכול היה נמנע. שכר אחד, הפרשות לביטוח לאומי ולפנסיה וזהו.

בכל מקום בעולם שבו ויתרו על הטיפים - ייקרו את מחירי המנות בהתאם. הניסיון מראה שכל עוד המסעדנים עושים זאת בצורה שקופה, ציבור הלקוחות מקבל את זה

אבל ביטול מוחלט של הטיפים היה עושה דברים נוספים. ראשית, יש סיכוי לא רע שענף המלצרות היה משתנה לגמרי. המלצרים ירוויחו שכר נמוך יותר, ייתכן שמלצרים שיוכלו למצוא עבודה מכניסה יותר יעזבו, והמלצרות תהפוך למקצוע לכל דבר כמו באירופה ובארצות הברית. שנית, מחירי המנות יעלו בבת אחת. בכל מקום בעולם שבו ויתרו על הטיפים - ייקרו את מחירי המנות בהתאם. הניסיון מראה שכל עוד המסעדנים עושים זאת בצורה שקופה, ציבור הלקוחות מקבל את זה, כי לפחות הם יודעים מראש כמה הם הולכים לשלם בסוף הארוחה.

אבל מה הצרכנים מעדיפים? מחקרים שנעשו בארצות הברית מראים שרוב הצרכנים מעדיפים טיפים, כי זה נותן להם אשליה שהם יכולים להשפיע על טיב השירות שהם מקבלים. בפועל, המחקרים מראים שגם עם טיפים אפשר לקבל שירות גרוע, וגם בלעדיהם אפשר לקבל שירות טוב. אבל הצרכנים עדיין לא מוכנים לוותר על זה.

בעיני, הטיפים סיימו את תפקידם ההיסטורי בישראל. הגיע הזמן לחשוב על מודלים יצירתיים אחרים. מסעדנים שימציאו מודלים כאלה ימשכו אליהם את המלצרים הטובים ביותר וגם את הלקוחות.

הפופולריים