שיעור באזרחות לנתניהו נוסח צרפת

שיעור באזרחות לנתניהו נוסח צרפת
בתקשורת הצרפתית פורסם ששר בכיר שיפץ את דירתו על חשבון משלם המיסים. השר לא התנפל על שומרי הסף, וגם לא האשים אותם בתפירת תיקים. הוא פשוט התפטר. כך זה עובד בדמוקרטיה. דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בישיבת הקבינט, יוני 2019
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בוא אדוני ראש הממשלה ותלמד איך צריך להתנהג איש ציבור שליבו גס בכספי ציבור אחרי שהתגלה כי ניהל אורח חיים ראוותני ובזבזני. בוא תלמד איך נוהג שר בכיר בממשלת צרפת, פרנסואה דה רוי, אחרי שהתקשורת מגלה כי נהג להשתמש בכספי משלם המיסים כדי לערוך ארוחות מפוארות לחבריו ולשפץ את דירת השרד שלו ב-60 אלף יורו.

זה שיעור באזרחות מעניין וחשוב, אדוני. זה שיעור שכל ראש מדינה נורמטיבי חייב להנחיל אותו לעצמו, ליתר שרי הממשלה, לכלל עובדי הציבור: יש ארנק פרטי ויש ארנק ציבורי. אסור להתבלבל, אסור לערבב ביניהם, אסור לנצל לרעה את כוח השררה. התנהגות כזו מזמינה תחקיר עיתונאי והתערבות משטרתית. 

השר הצרפתי לא התנפל על שומרי הסף, לא האשים אותם בתפירת תיקים, לא ניסה ליזום חוקים מושחתים להצלתו. כן, הוא מתח ביקורת על התקשורת, זו שמאלצת אותו לדבריו "לקחת צעד אחד לאחור", אבל לא ניסה להתנהג כאחרון העבריינים, לשקר לציבור במצח נחושה, להפוך את השחיתות לנורמה. הוא לא ניסה לשבור את הכלים.

זו לא הדרך, הוא הבין, יש כללי משחק במדינה דמוקרטית וחייבים לכבד אותם. אסור למוטט את שלטון החוק. הקרב על שמו הטוב, הסביר, צריך להתנהל במגרש אחר.         

ואכן, כאשר נחשף חובב חיי המותרות בקלונו וניתנה הוראה לפתוח נגדו בשתי חקירות נפרדות – הסיק השר הצרפתי מסקנות אישיות: הוא החזיר את המפתחות, הוא שלח לראש הממשלה מכתב התפטרות. בין היתר כתב לו: "המאמצים והזמן הכרוכים בלהגן על שמי לא יאפשרו לי למלא באופן יעיל את המשימות שהוטלו עלי".

פשוט, ברור, מתבקש.

פרנסואה דה רוי, אדוני ראש הממשלה, הבין היטב מה שאתה מתעקש לא להבין: שאי אפשר לחבוש יחד שני הכובעים. שאין חיה כזאת. שעל איש ציבור הנגוע בחשדות למעשי שחיתות – ודאי כבדים וחמורים כמו אלה המיוחסים לך -  להיפרד מכיסא השררה. ללכת מהר מהר הביתה.    

הפופולריים