תחיית הפילוסופיה – תגובת נגד לשלטי הפרסום שהכריזו על מותה

שלטי החוצות שמיהרו להכריז על מות הפילוסופיה
תכלס זאת מילת המפתח. בעולם שכולו תכלס, טכנולוגיה וחשיבה ריאלית אין זמן לעצור ולחשוב על ערכים, מוסר ואתיקה | דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מותו של תואר הפילוסופיה
צילום: בלי

מגישת כאן חדשות ליאת רגב, הקדישה היום (שישי) זמן בתוכניתה "בחצי היום השישי" בכאן רשת ב, למדעי הרוח ולקמפיין של בית הספר להנדסאים בתל אביב. הקמפיין עורר תגובות רבות ברשתות החברתיות.

מדעי הרוח עמדו פעם בראש סדר החשיבות של מאגר הידע העולמי, ובשנים האחרונות הם הולכים ונדחקים אל השוליים. אני אומרת את זה בצער רב, אולי כי זה אומר שאני כבר שייכת לדור הישן. מה שעורר בי את הצורך הזה להגן עליהם בלהט, הוא שלטי הפרסום שבראשם מודעת האבל "על מותו של התואר בפילוסופיה".

את רוב רובו של השלט תופסת מודעת אבל בשחור לבן ולמטה כתוב – "הירשמו לבית הספר להנדסאים". הציניות המנשבת מן המודעות האלה בעצם אומרת: "חבר'ה בואו נדבר תכלס – מה תעשו עם פילוסופיה? בואו ללמוד מקצוע, בואו להיות הנדסאים". תכלס זאת מילת המפתח. בעולם שכולו תכלס, טכנולוגיה וחשיבה ריאלית אין זמן לעצור ולחשוב על ערכים, מוסר ואתיקה. אין זמן לכל אלה כי הכרזנו על מותה של הפילוסופיה. אולי הזדרזתם להכריז על כך מוקדם מדי?

ממילא הפילוסופיה הולכת ומצטמקת ויחד איתה חשיבותן של הספרות, השירה, לימודי המקרא, אפילו האזרחות וההיסטוריה. זה מתחיל מהפריימטיים של הטלוויזיה, מהשטחיות של הוויכוחים ברשתות החברתיות, מהציוצים הפצפונים בטוויטר, מערך פולחן האישיות ששולט בתמונות הסלפי באינסטגרם. החיים ממילא הולכים לשם וכמה שיותר טכנולוגיה, וכמה שפחות רוח. אבל בעולם אין ואקום. ואולי את הצורך הזה של נפש האדם ברוח, בנשמה, במשהו גבוה ונשגב, תופסות אמונות משיחיות ודתיות מעוותות, קיצוניות ותפיסות שאין בהן גוונים ושיקול דעת. זה בין היתר בגלל אבדן החשיבה מן הסוג שאפשר לקרוא לה פילוסופיה.

למה אי אפשר גם וגם? למה אי אפשר ללמוד להיות מהנדס וגם לקחת קורס או שניים בפילוסופיה, בתורת המוסר, באתיקה. רק חשבו איך ייראה עולם הרפואה בעתיד, עולם ההנדסה הגנטית והשיבוטים, אם לא נשכיל להכניס בו אתיקה ומוסר. אי אפשר להכריז על מותה של הרוח. היא עונה על צורך אמיתי בנפש האדם. אולי לכן נאמר עלינו ש"נבראנו בצלם האלוהים".

אם גלילאו גליליי הפיסיקאי, מגדולי המדענים, שהיה גם פילוסוף, היה עומד מול שלטי הפרסום האלה כאן באבן גבירול בתל אביב, הוא בטח היה ממלמל לעצמו – "לא יעזור לכם חברים, תעשו מה שתעשו, אף על פי כן, היא נוע תנוע".

הפופולריים