החלטה אחת של חמאס תכריע את היקף ההסלמה בעזה

החלטה אחת של חמאס תכריע את היקף ההסלמה בעזה
דף והנייה יצטרכו לבחור אם להצטרף למערכה נגד הג'יהאד האסלאמי - החלטה שתכריע כיצד ייראו כאן ושם הימים הבאים, והשעות הקרובות | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חמאס, עזה, תהלוכה, ניצחון, תהלוכת ניצחון
צילום: צילום: מג'די פתחי, TPS

לפני חודש התקבלה בקרב ההנהגה של חמאס והג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה החלטה שעליהם לצמצם הופעות פומביות ולשנות את דפוס יומם השגרתי. ההחלטה נבעה מתוך הערכה שישראל מנסה "להרדים" את רצועת עזה טרם הנחתת מכת פתע יזומה בדמות סיכולים ממוקדים. דבר ההחלטה פורסם לראשונה לפני כחודש בחדשות הערב בכאן 11.

עם חיסולם הסימולטני של שלושת בכירי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי – חליל בהתיני וטארק עז א-דין בעיר עזה, וג'יהאד רנאם ברפיח. המבצע באישון לילה הזכיר מאוד את חיסולו של מפקד החטיבה הצפונית בג'יהאד, בהא אבו אל-עטא בשנת 2019, אלא שהפעם חוסלו שלושה במקביל.

ג'יהאד רנאם וחליל בהתיני היו ראשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי ברצועה והם חוסלו בשל פעילותם בעזה. טארק עז א-דין הוא סיפור אחר. הוא חוסל אמנם בעזה אך בשל פעילותו בגדה. עז א-דין היה אחראי על הכוונת הפעילות הענפה של הג'יהאד האסלאמי בגדה בכלל ובאזורים שכם וג'נין בפרט. הבחירה בחיסולו נבעה בדיוק מהסיבה הזאת.

טארק עז א-דין נולד בכפר עראבה ליד ג'נין והוא גורש לרצועה במסגרת עסקת שליט. מאז הוא התברג בצמרת הארגון והיווה את המקבילה של הג'יהאד האיסלאמי למטה הגדה של חמאס – כלומר הכוונה, מימון ועידוד פעילות צבאית של הארגון בשטחי הגדה.

אמנם הג'יהאד האיסלאמי עומד כרגע במרכז השיח – אבל העיניים נשואות כעת דווקא לחמאס. ההחלטה של סינוואר, דף והנייה אם להצטרף למערכה או לא, תכריע כיצד ייראו כאן ושם הימים הבאים והשעות הקרובות. כניסה של חמאס למערכה תוביל להסלמה בעצימות גבוהה יותר.

חמאס הוכיח שלוש פעמים בשנים האחרונות שהוא מסוגל לשבת על הגדר, ולא להיכנס להתכתשות צבאית בין ישראל לג'יהאד האסלאמי. אלא שהפעם יהיה לו קשה יותר לעמוד מהצד. חיסול יזום של שלושה בכירים ברצועת עזה אינו שווה ערך לחיסול של גורם סורר כמו בהא אבו אל-עטא, שאיתגר את חמאס לא פחות משאיתגר את ישראל. חמאס חייב גם דין וחשבון לציבור בעזה שחלק ניכר ממנו כעת צמא לנקמה.

כשהאסיר הביטחוני חאדר עדנאן מת בכלא בשבוע שעבר, והג'יהאד דרש נקמה מעזה – חמאס נתן לו אור ירוק וגיבוי מלא לתגובה. מה שחמאס לא עשה זה לירות בעצמו. הגיבוי הזה הספיק אז לג'יהאד האסלאמי, אבל דין חיסול בהתיני, רנאם ועז א-דין אינו דין של חדר עדנאן. הפעם הג'יהאד ידרוש השתתפות מלאה ולא רק גיבוי.

חמאס שרוי כעת בדילמה קשה. ההחלטה, כמו התגובה הצפויה מעזה, תתקבל קרוב לוודאי בתום הלוויות השלושה בשעות הצהריים.       

הפופולריים