יותר לפוריות - פחות ללהט"ב: השוואה בחלוקת הכספים הקואליציונים בין הממשלה לקודמתה

השוואה בחלוקת הכספים הקואליציונים
הכספים הקואליציוניים שמחולקים הם לא המצאה של הממשלה הנוכחית • השוואה בין חלוקת הכספים של הממשלה לקודמתה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

כספים קואליציוניים שמחולקים למפלגות ולחברי הכנסת למטרותיהם, הם לא המצאה של הממשלה הנוכחית. למעשה גם קודמתה העבירה תשלומים כאלה, למרות הביקורת שהיא משמיעה עכשיו. אז מה בעצם ההבדל? ההשוואה בין הכספים שמועברים עכשיו – לאלה שהועברו בתקופת הממשלה הקודמת.

ההבדל המרכזי בין הכספים הקואליציוניים שחולקו בממשלה הזו לעומת קודמתה הוא הסכומים וההיקף. הממשלה הקודמת העבירה יותר מ-2 מיליארד שקל של כספים קואליציוניים לחבריה, שזה לא מעט בכלל. אבל הממשלה הנוכחית מעבירה יותר מ-12 מיליארד שקל, שזה פי 6 ביחס לקודמתה.

ישנם הבדלים גדולים גם בנושאים שאליהם מועברים התקציבים. הכספים שמבקשת הממשלה הנוכחית להעביר כוללים למשל, יותר מ-3.5 מיליארד שקל כתוספת לתקציבי הישיבות, כ-270 מיליון שקל לרשות לזהות יהודית, ועוד כ-160 מיליון שקל למיזמים שונים בתחום חיזוק התרבות היהודית. יש עוד כמה סעיפים בתחום שאפילו לא הגעתי למנות אותם. בממשלה הקודמת, בדחיפה של חברי ימינה, הוקצו דרך הכספים הקואליציוניים 450 מיליון שקל למוסדות תורניים, ועוד 44 מיליון שקל לחינוך ותרבות יהודית – אבל אין מה להשוות מבחינת המספרים. ברור שהממשלה הנוכחית מעבירה הרבה-הרבה יותר.

הממשלה הנוכחית מעבירה גם לא מעט תקציבים לטובת הציבור החרדי – למשל כ-125 מיליון שקל לתמיכה בתרבות החרדית בחינוך ו-15 מיליון שקל לרבני קהילות. אלה תקציבים שפשוט לא היו בממשלה הקודמת – ולעומת זאת היא הקצתה 3 וחצי מיליונים לקהילות רפורמיות וקונסרבטיביות, ועוד 2 מיליון שקל לייעוץ לצעירים חוזרים בשאלה.

הבדל בולט הוא הדגש על התקצוב להתנחלויות. לפי התוכנית של הממשלה הנוכחית: החטיבה להתיישבות תקבל תוספת של 404 מיליונים, 75 מיליון יועברו לשמירה בשטחי C, 60 מיליון שקל לבניית פנימיות ביהודה ושומרון ועוד 20 מיליון יוקצו לסיוע לרשויות המקומיות ביהודה ושומרון. בממשלה הקודמת הועברו תקציבים להתיישבות – אבל לא ביו"ש. 5 מיליון שקל שהועברו להתיישבות בעוטף עזה, 4 מיליון שקל להתיישבות בערים מעורבות ומיליון לכפרי סטודנטים בנגב.גם בסכומים הקטנים יותר שמוקצים לחברי כנסת בודדים לקידום נושאים שקרובים לליבם קל לראות את ההבדלים. כך למשל – 12 מיליון שקל הוקצו לקידום הפוריות, 5 וחצי מיליון שקל למערך בירור היהדות ועוד 4 מיליון שקל לחיזוק המשפט העברי – כולם כספים קואליציוניים שתעביר הממשלה הנוכחית. לעומת זאת, 12 מיליון שקל הוקצו לטיפול בחתולי רחוב, 5 מיליון שקל לחיזוק מעמד המאמן בספורט ו-3 וחצי מיליון שקל לקהילת הלהט"ב – הם כספים קואליציוניים שהועברו בתקופת הממשלה הקודמת, ולא יחודשו הפעם.

תופעת הכספים הקואליציוניים שרשותים באופן אישי על שמם של חברי כנסת ומפלגות נחשבת ובצדק למגונה בפוליטיקה שלנו. אבל בתחום חשיפת סדרי העדיפויות של הממשלות – היא עושה לנו העיתונאים, עבודה קלה במיוחד.

הפופולריים