שר האוצר יכול היה להיות מצוין - אבל הוא לא מעוניין

שר האוצר יכול להיות מצוין - רק שאינו מעוניין
איך זה שבתור שר התחבורה סמוטריץ' היה איש של ביצועים והפעם הוא מאכזב? ועוד עם ציון שלילי של כ-67% על תפקודו בסקר כאן חדשות | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בצלאל סמוטריץ'
צילום: צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' קיבל ציונים גרועים מאוד בסקר כאן חדשות כ-67% מהקולות נתנו לסמוטריץ' ציון שלילי. הביצועים מפתיעים ולא הציונים, כי בממשלה הקודמת בה כיהן סמוטריץ' כשר התחבורה, גם מתנגדיו האידיאולוגים תייגו אותו כביצועיסט.

הייתה תקווה ושר האוצר גם הגיע עם הרבה הבטחות. לפני הבחירות סמוטריץ' התראיין לכאן 11 לתוכנית "הכל כלכלי" ואמר 'אני הולך לריב עם ההסתדרות ולפרק מונופולים'. הוא הבטיח את כל העולם, ואם הוא היה רוצה, הוא היה יכול להיות שר אוצר מצוין, כי כל פקדיי משרד האוצר מבחינת אג'נדה ואידיאולוגיה - מיושרים איתו פיקס.

יש רק בעיה אחת שר האוצר לא כל כך מתעניין בתפקיד. לפי גורמים מעורבים שר האוצר לא נמצא במשרדו כל ימות השבוע, לא מתעניין בכל התהליכים שקוראים, לכן כגודל הציפיות - כגודל האכזבות. זה נכון ששר האוצר של מדינת ישראל, לא משנה מי הוא, לא משפיע על כל הדברים בכלכלה.

האינפלציה העולמית, מחירי האנרגיה וכן האלה, לא קשורים אליו, אבל יש המון דברים שכן. השבוע ראינו את האירוע של עליית מחירי החלב, שלא היה הפתעה, כולם ידעו שהוא הולך לבוא. לו שר האוצר היה מתעניין בנושא והיה אכפת לו, היה אפשר לקיים את התהליכים האלה לפני זה.

זה לא רק החלב יש שורה של בעלי תפקידים כלכליים ששר האוצר צריך למנות אותם - ולא ממנה. יש מחליפי מקום כבר חודשים שמחכים למינוי קבוע. בסופו של דבר, הדבר הזה משפיע על כל עבודת הממשלה, וגם על החיים שלנו.

תפקיד שר האוצר הוא תפקיד כפוי טובה, עוד לא נולד הפוליטיקאי שצמח ממנו. לשר האוצר כרגע יש כמה אתגרים משמעותיים, יוקר המחייה בראש ובראשונה, מחירי הדיור שעלה ב-20% בממשלה הקודמת, אבל מאז הממשלה לא עוסקת בזה בכלל. משבר שהיה כלא היה, כולנו שכחנו, היחידי שמוציא אוויר מהבועה הזאת זה נגיד בנק ישראל.

פעם ראשונה בימי הממשלה הזאת, 120 יום לא יותר מדי. פעם ראשונה שיש תוכנית כלכלית די קוהרנטית שהייתה על השולחן. אפשר לבקר אותה. בימים האלה הם עוסקים בחוק ההסדרים ובתקציב, אז הפעילות הזו נעשית, אבל מבחינת אתגרים כלכליים, אנחנו על סיפו של מיתון.

לא רק הכלכלה הישראלית, הכלכלה העולמית בכלל. הייתי מעוניין לראות את שר האוצר ואת ראש הממשלה אומרים 'תקשיבו אם אנחנו הולכים למיתון זאת התוכנית - 3, 2, 1'. נתניהו טוב בזה בלימה, סיבוב, נסיגה, היינו באירועים האלה. פה, שקט.

דבר שני, הייתי מצפה משר האוצר להביא איזה שהיא תוכנית לחיזוק ההייטק. כל ההייטק, גם הישראלי וגם הגלובלי נמצא בשפל המדרגה בגלל עליית הריבית ועוד תופעות נוספות. זה נורא חשוב לכלכלה הישראלית, זה לא איזה דבר קטן זניח ושולי. איפה התוכנית שלכם? משהו? מילה?

דבר אחרון, הייתי מצפה משר האוצר לא להכחיש את ההשפעות של הרפורמה המשפטית על הכלכלה הישראלית. ראינו את יו"ר ועדת הכספים משה גפני מצביע אחרי דיון של שעתיים, ומחליט שאין שום השפעה. באופן מאוד מוזר נוהג כך גם שר האוצר שמכחיש את ההשפעה. לכל הפחות הייתי מצפה ממנו שייעשה את מה שעשה שר הביטחון יואב גלנט, ואומר לראש הממשלה 'תשמע יש פה אזהרות כבדות משקל. לא מכל מיני נגידים לשעבר אלא מהפקידים שלי במשרד האוצר'. 

הפופולריים