מה זה "ביטוח מנהלים" - ולמה אתם ממש לא צריכים אותו?

מה זה "ביטוח מנהלים" ולמה אתם לא צריכים אותו?

חברי הכנסת בוועדת הכספים אמורים להצביע בקרוב על צו של משרד האוצר, שלמעשה ימנע מרוב הישראלים לשלם על "ביטוח מנהלים" ולבזבז כסף מיותר. השאלה היא האם חברי הוועדה יעמדו בלחצי הלוביסטים וסוכני הביטוח שמרוויחים מהמוצר הזה המון כסף
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי 04.05.23
צילום:

אתם אומרים שהתקשורת לא מפרגנת. אבל אנחנו מפרגנים... כשצריך. אני רוצה לפרגן למשרד האוצר שהביא לוועדת הכספים צו שיחסוך לחוסכים לפנסיה בין עשרות למאות אלפי שקלים מיותרים, שהם היו משלמים בדמי ניהול גבוהים. בכך שישים סוף לשיקוץ הזה שנקרא ביטוחי מנהלים. 

בואו נעשה רוורס מה זה בכלל ביטוח מנהלים? ביטוח מנהלים זה חיסכון לפנסיה שהצמידו לו את השם הגאוני "ביטוח מנהלים". עכשיו פתאום זה נשמע נוצץ אבל בניגוד ל"אוטו מנהלים" ו"מטוס מנהלים" ו"כיסא מנהלים" – "ביטוח מנהלים" זה סתם. זה בלוף. זה חיסכון לפנסייה שעולה הרבה יותר מהאלטרנטיבה קרן פנסיה ולא נותן כמעט שום דבר. פעם, לפני עשרות שנים היו שם כל מיני הבטחות בפנים שאולי הפכו אותו למשתלם. להגן על החוסכים מפני עלייה לא צפויה בתוחלת החיים, כל מיני דברים כאלה, אבל כבר מזמן ההבטחות האלה פשוט לא נמצאות בתוך המוצר. היום הוא פשוט לא טוב במיוחד. 

ב-2012 הרגולטור הבין את זה בפעם הראשונה הוא התחיל לתת לציבור כל מיני רמזים. הוא שינה את המוצר. הוא הפך אותו לעוד פחות משתלם ממה שהוא. כל ההבטחות הישנות של פעם כבר אינן שם מזמן ובכל זאת החוסכים עדיין שמים כסף בביטוח מנהלים כי קוראים לזה. זה קורה בעיקר כי הגורמים המרכזיים שממשיכים למכור לו את ביטוחי המנהלים הם סוכני הביטוח שבעצמם מקבלים פשוט עמלה יותר גבוהה על כל ביטוח מנהלים שהם מוכרים. 

עד עכשיו. הצו הזה הולך לשנות הכול עכשיו משרד האוצר בא ואמר: אוקיי, לא הבנתם את הרמז בואו ניתן לכם רמז הרבה יותר עבה. אחרי שהצו הזה יעבור רק עובדות ועובדים שהשכר שלהם הוא כפליים מהשכר הממוצע במשק – שזה בערך 24,000 שקלים בחודש יוכלו להפקיד לביטוחי המנהלים. כל היתר פשוט לא יוכלו. רובם המוחלט ילכו לקרן פנסיה כפי שצריך שיהיה.

אני חושב שזה צעד מעולה שסוף-סוף ייתן למוצר למות בשקט. אממה, חברי ועדת הכספים צריכים להרים את היד ולאשר את הצעד הזה. זה לא כל כך פשוט כי סוכני הביטוח וחברות הביטוח צפויים להתנגד ולהגיד שהם פוגעים בחוסכים. שטויות במיץ זה הזמן של חברי הכנסת להבין את הרמז להרים את היד ולאשר את זה. בינתיים אם יש לכם ביטוח מנהלים ישן ואתם תוהים: האם זה משתלם או לא? לכו ליועץ או יועצת פנסיוניים עצמאים שבו איתם ותבינו. אם זה משתלם, סבבה אם לא, פשוט תניידו את הכסף לקרן פנסיה. הגיע הזמן שכולנו נבין את הרמז לגבי ביטוחי מנהלים. 

הפופולריים