המונולוג של שאול

יוקר המחיה: נתניהו, במקום להקים עוד ועדה - תמנה פרויקטור ותתחיל לעשות

יוקר המחיה: נתניהו, במקום להקים עוד ועדה - תתחיל לעשות

כחלק מהשידור החוזר הבלתי נגמר שאנחנו חיים בו הודיעו (שוב) ראש הממשלה ושר האוצר על הקמת שתי ועדות למלחמה במחירים המאמירים. מסקנות הוועדות הרי כבר ידועות מראש, אז למה לא לפנות לרשתות הבינלאומיות ולשאול אותן ישירות - מה אנחנו צריכים לעשות כדי שתבואו לישראל?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המונולוג של שאול
צילום: ללא

הממשלה שלנו אישרה תקציב, מזל טוב! מה עושים עכשיו? חיפשו נושא להתעסק בו. הסתכלו ימינה, הסתכלו שמאלה וגילו שיש נושא אחד שממש מטריד את הישראלים. לא הייתם מאמינים: יוקר המחיה! אולי כדאי לעשות משהו עם זה. 

מה עושים? שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הקים ועדה. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נשאר חייב והיום הוא הודיע: אני מקים לא סתם ועדה, ועדת שרים לענייני יוקר המחיה. ואני, בכבודי ובעצמי, אעמוד בראשה. מה היא תעשה? היא תכסח את המונופולים ותיכנס בקרטלים וזהו זה, תשים סוף ליוקר המחיה.

וזה, זה הזכיר לי משהו. זה הזכיר לי שכבר יותר מעשור ממשלות ישראל מקימות פה שוב ושוב ושוב את הוועדות למלחמה ביוקר המחיה. הראשון היה שר האוצר יובל שטייניץ. אני מדבר איתכם על 2011. הוא רכב על הגלים של המחאה החברתית והקים ועדה לבדוק מה קורה עם מחירי המזון. אחלה.

הממשלה אחריו: יאיר לפיד הקים ועדה לענייני איך מייבאים לפה מזון בזול, וראש הממשלה נתניהו הקים ועדת שרים לענייני יוקר המחיה והציב את עצמו בראשה. זה היה ב-2013. זה לפני עשר שנים, אנחנו חיים בשידור חוזר לא נגמר פה.

גם שר האוצר כחלון רצה להקים ועדה, לשים את זליכה בראשה. אחרי זה הייתה קורונה, לא היה כלום, ובשנה שעברה שר האוצר ליברמן הקים ועדה לאותו נושא בדיוק. היא אשכרה הגישה את המסקנות הראשוניות שלה לפני בסך הכול חמישה חודשים. למה צריך להקים עכשיו עוד שתי ועדות?

עזבו, אני אחסוך לכם. אני אספר לכם מה הוועדה הזו תגיד. למשל שאם אנחנו רוצים להילחם ביוקר המחיה במזון, אז לא תהיה ברירה אלא לעבור מסובסידיה לחקלאים דרך המחיר של המוצרים שאנחנו צורכים לתמיכה ישירה, כמו שקורה במדינות אירופה. זה פשוט צעד שהפוליטיקאים לא כל כך רוצים לעשות. 

ובמקום לחכות לקרפור הבאה, אפשר אשכרה ללכת לחפש חברות גדולות בין-לאומיות, זו יכולה להיות רשת קמעונאית או כל דבר אחר, ולשאול אותן: תגידו, למה אתן לא באות לישראל? מה מפריע לכם? מה החסמים שאתם צריכים שנוריד? ואז למנות פרויקטור ממשלתי שיעשה בדיוק את זה. אממה? זה הרבה יותר קל להקים ועדה ולחכות למסקנות שלה, ואז להגיד שייכנסו במונופולים וכל הדברים מאשר אשכרה לעשות. וזה מה שאנחנו צריכים, שתעשו, לא שתקימו עוד ועדה.

הפופולריים