אחרי היח"צ: בממשלה סוף סוף מתעסקים ביוקר המחיה

אחרי היח"צ: בממשלה סוף סוף מתעסקים ביוקר המחיה

שר הכלכלה מתכוון לקדם חוק שיחייב חברות שהן גם מונופולים, כאלה ששולטות על השוק במוצרים מסוימים וגם מרוויחות סכומים גבוהים, לפרסם את הדוחות הכספיים שלהן אפילו אם הן חברות פרטיות - טוב או לא טוב?
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סופר מרקט, קניות, 27.04.08
צילום: צילום: אנה קפלן, פלאש 90

הממשלה נזכרה סוף סוף לנסות לעשות צעדים כדי להוריד את יוקר המחייה. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הקים ועדה ציבורית, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים ועדת שרים שהוא אשכרה הולך לעמוד בראשה, (אז מה אם הם נזכרו לעשות את זה רגע אחרי שהעבירו תקציב נטול רפורמות בעליל?), ושר הכלכלה ניר ברקת יצא למלחמה במונופולים.

אם נבחן את תקציר הפרקים הקודמים - השר ברקת התחרפן כשגילה עד כמה המוצרים של החברות הגדולות בארץ יקרים ביחס לעולם, כשבראש המעצבנים מבחינתו לפחות קוקה קולה ישראל (החברה למשקאות). ברקת הוציא באמצעות המפקח על המחירים במשרד שלו, דרישה לקבל מהחברות הכי גדולות נתונים על המכירות שלהן, על העלויות ועל הרווחיים.

מדובר על חברות שחלקן פרטיות, לא נסחרות בבורסה ולא מפרסמות דוחות לציבור כפי שהחוק מתיר להן לעשות. במשרד הכלכלה התבססו על חוק הפיקוח על מחירי שירותים ומוצרים שמאפשר למדינה לבקש מידע על מוצר שהיא שוקלת לפקח על המחיר שלו.

שר הכלכלה היה בטוח שהחברות הגדולות יראו את המכתב, ייבהלו נורא ויגידו לו: "קח את כל הספרים שלנו ועשה בהם כרצונך". או שיותר סביר שהוא ידע טוב מאוד שהם יסרבו לו, כי הרי אין לו באמת סמכות בחוק לבקש מהם את המידע הזה. קצת כמו שמישהו יבוא אליכם ויבקש רשימה של כל הרכוש שיש לכם בבית, למה? כי בא לו. החוק מאפשר למדינה לבקש מידע על מוצר ספציפי, כזה שהיא באמת שוקלת לפקח עליו, ולא לבקש סתם את כל המידע העסקי הסודי.

אבל ברקת ידע שזה ייראה ממש טוב אם מצד אחד, תהיה קוקה קולה הגדולה והרעה זו שמסרבת לתת לציבור מידע ומהצד השני, הוא השר שמגן על הציבור ונלחם במונופולים. והנה הלילה קוקה קולה ישראל כתבה למפקח על המחירים במשרד הכלכלה, על כך שהוא מנצל לרעה את מעמדו ושהיא לא תשלח לו כלום ושיהיה בקשר.

אל תתבלבלו, זה לא שזה בסדר שקוקה קולה ישראל גובה בארץ מחירים גבוהים בעשרות אחוזים משהיא גובה במדינות אחרות, לגמרי בעד שהמחיר של המוצרים שלה יהיה נמוך יותר, ובעיקר שהמחיר של המוצרים של חברות שמוכרות מוצרי מזון וטואלטיקה קריטיים יהיה נמוך יותר. הממשלה פשוט צריכה להתנהל לפי החוק שצריך להיות כזה שמקדם את הכלכלה ולא תוקע אותה.

זה כבר מביא אותנו לצעד שפורסם אמש בכאן חדשות - שר הכלכלה מתכוון לקדם חוק שיחייב חברות שהן גם מונופולים, כאלה ששולטות על השוק במוצרים מסויימים וגם מרוויחות סכומים גבוהים, לפרסם את הדוחות הכספיים שלהן אפילו אם הן חברות פרטיות.

זו כבר הצעה שאפשר להתווכח עליה, טובה, לא טובה, תלחיץ את החברות ותגרום לירידת מחירים? תבריח אותן מישראל? יש דעות לכאן ולכאן וצריך להיכנס לעובי הקורה כדי להחליט מה נכון. אבל בכל מקרה זו לפחות עבודה מהסוג שממשלה באמת יכולה וצריכה לעשות, לא סתם להוציא הודעות לעיתונות, לאיים על חברות ב"פירוק" ואז על אנשי הדרג המקצועי בפיטורים, אלא פשוט לעשות עבודה מקצועית ולקדם חקיקה שאולי באמת תוריד כאן את יוקר המחייה.

הפופולריים