אש בקוסובו | עוד יום

אש בקוסובו | עוד יום
מה הצית מחדש את הבערה בחבל הארץ שבע הקרבות בבלקנים? על האיבה העתיקה בין הסרבים לאלבנים ביוגוסלביה לשעבר - ואיך סכסוך מקומי יכול בקלות להתגלגל למאבק בין מעצמות | האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הסכת - עוד יום - עימותים בקוסובו 06.06.23
צילום: אי - פי

הגשר החדש בעיר מיטרוביצה שבצפון קוסובו הוא סמל. סמל לסכסוך האתני שלא מרפה מחבל הארץ הזה יותר משלושה עשורים. בצד הצפוני של הגשר נמצאת צפון מיטרוביצה שבה חיים כ-30,000 סרבים אתנים. מדרום לגשר - דרום מיטרוביצה שבה מתגוררים כ-80,000 קוסוברים אלבנים. הגשר מפריד ביניהם, בין שני עולמות שונים.

לפני כמה חודשים נערכו בחירות למועצות המקומיות בעיירות שיושבות מצפון לגשר. הקוסוברים הסרבים, שהם הרוב שם, החרימו אותם. שיעור ההצבעה עמד על כ-3% ומי שנבחרו היו פוליטיקאים אלבנים. לאחרונה הם נכנסו לתפקיד ומאז יש באזור מתח עצום שהגיע לשיא עם עימותים אלימים במיוחד בין מפגינים לכוחות השיטור של קוסובו.

האזינו לפרק החדש בהסכת עוד יום

"היינו שם בערך 3 שעות, ליד מבנה המועצה המקומית שמחוץ לו היו מאות חיילים של נאט"ו ומהצד השני צעירים סרבים רעולי פנים השליכו חפצים לעבר החיילים". הוא סיפר. "נשארנו בפנים, מדי פעם יצאנו החוצה אבל היינו חייבים להסתתר כי המצב נמשך ועפו לנו דברים מעל הראש". זה העיתונאי הקוסוברי-אלבני ג'מייל רג'ה. כתב כאן חדשות יואב זהבי שוחח איתו כשעמד על קצה הגשר, בצד הדרומי, דקות אחרי שנמלט מבית קפה שבו התבצר בצפון מיטרוביצה, בזמן שבחוץ השליכו בקת"בים וגז מדמיע.

"היינו כמה עיתונאים. 90% אלבנים ו-10% סרבים. אחרי כמה שעות הסרבים עזבו". בהמשך הוא סיפר שלמרות שקולגה סרבי שלהם רצה ללוות אותם החוצה, הוא וחבריו האלבנים סירבו. "רצינו להישאר ולהמתין למשטרה שתסייע לנו. אז נשארתי עוד, עד שבסופו של דבר בעלי הקפה, סרבי בעצמו, ליווה אותנו". בעלי בית הקפה צעד איתם לרכבים שאיתם הגיעו צפונה, מרחק קילומטרים בודדים מהאזור האלבני. "נהגנו הכי מהר שיכולנו עד שהגענו לדרום מיטרוביצה, כאן אנחנו בטוחים".

מיטרוביצה היא מיקרוקוסמוס של הסכסוך בקוסובו שבימים האחרונים הגיע לנקודת רתיחה שלא זכורה שם לפחות עשור. מצד אחד האלבנים שרואים בקוסובו מדינה עצמאית ששייכת להם, מהצד השני סרבים שעבורם קוסובו היא ערש האומה הסרבית - שטח אדמה שאליו הם מחוברים בכל נימי נפשם. דניאל אופיר צלל בעזרת יואב זהבי לנבכי הסכסוך המרתק הזה והבין למה הוא מאיים להצית מחדש מלחמה בחבל ארץ שבע קרבות.

הפופולריים