הממלכה חוגגת, הדוד במעצר בית: מאחורי החתונה הכי נוצצת במזרח התיכון

הממלכה חוגגת, הדוד במעצר: מאחורי החתונה הנוצצת במזה"ת
הנסיך הירדני התחתן עם בחירת ליבו, מהנדסת ממשפחת אצולה סעודית, והעיר רבת עמון צהלה ושמחה. לכאורה חתונת דיסני, עם נסיך שעושה הכול לפי הספר ומתכונן למלוך. אבל רק איש אחד בממלכה, הנסיך חמזה, אח למחצה של המלך ויורש העצר המודח, לא משתתף בשמחה ורואה בעיניים כלות איך דרך הנסיך נסללת לארמון | בשכונה שלנו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חתונה ירדן הנסיך חוסיין
צילום: ללא

על אף האירועים השונים בעשורים האחרונים במזרח התיכון - האינתיפאדות, המלחמות, האביב הערבי ודאע"ש - בית המלוכה הירדני הצליח לשמר את תדמיתו כבית מלוכה יציב ואהוד. למרות זאת, אירועים שונים בשנים האחרונות והצורך הצף לחזק את מעמדם בזירה הבין-לאומית, מביא אותם להנדס חתונה יוקרתית שמביאה עימה יתרונות פוליטיים ברורים.

עם זאת, יש מי שמנסים לעמוד בדרכם, ובראשם חמזה, אחיו למחצה של מלך ירדן הנוכחי עבדאללה השני, שטוען כי נגנב ממנו הכתר ואף ניסה לבצע הפיכה יחד עם מקורבים לבית המלוכה.

מלך ירדן עבדאללה השני, יורש העצר הנסיך חוסיין ונשיא מצרים, א-סיסי
מלך ירדן עבדאללה השני, יורש העצר הנסיך חוסיין ונשיא מצרים, א-סיסי

הרקע לסכסוך הזה התחיל עם פטירתו של המלך חוסיין ב-1999 והכתרתו של עבדאללה השני כמחליפו וחמזה כיורש הכתר הבא. אולם חמש שנים אחר-כך, עבדאללה החליט לעשות מהלך ולנשל את חמזה מהטייטל ולהבטיחו לבנו כאשר היה מבוגר דיו. במהרה, נסיך חוסיין, יורש העצר החדש, החל להתלוות לכל הפגישות המדינות, למלא תפקיד צבאי ולקבל תואר מאוניברסיטה יוקרתית כיאה ליורש עצר עתידי.

במשך שנים חמזה הבטיח לעצמו שהוא יעשה הכול בשביל להפוך את היוצרות חזרה ולהפוך למלך ירדן החדש, ואכן בתקופת הקורונה בצעד חסר-תקדים הוא ניסה לבצע הפיכה מלוכנית בשיתוף עם מקורבים לבית המלוכה הסעודי. לצערו, תוכניתו לא צלחה והוא נתפס והוכנס למעצר בית, ועל אף סולחה שנרקמה בין הצדדים מאוחר יותר, יחסיהם הידרדרו בשנית וחמזה הוכנס למעצר בית נוסף. חתונה יוקרתית שתאחד את העם סביב יורש העצר לעתיד יכולה לבסס את שלטון בית המלוכה ההאשמי ועבדאללה השני בהחלט מודע לכך.

 

הנסיך חוסיין ורעייתו ראג'ווה חאלד א-סייף. צילום: רויטרס
הנסיך חוסיין ורעייתו ראג'ווה חאלד א-סייף. צילום: רויטרס

 

נדבך נוסף שחשוב להתייחס אליו הוא מוצאה הסעודי של הכלה - ראג'ווה חאלד א-סייף. בשנים האחרונות היחסים בין ירדן לסעודיה ידעו לא מעט מורדות, הן בגלל אותם מקורבים שהיו שותפים בתכנון ההפיכה שכשלה, והן בגלל החשש שצף בעקבות תוכנית המאה של טראמפ, שהסעודים יאחזו במסגד אל-אקצא על חשבונם. קשה להתעלם מהאינטרסים שהנסיבות הללו הולידו בקרב בית המלוכה הירדני- חיזוק הלגיטימיציה של הנסיך חוסיין כיורש-הכתר הבלעדי וחיזוק מעמדה של ירדן בקרב מדינות מזרח התיכון; והרי איזו דרך טובה יותר קיימת להשגת המטרות הללו מאשר קיום חתונה יוקרתית עם בת-אצולה סעודית?

הפופולריים