אחרי ההצלחה המסחררת במונדיאליטו: לאן פונה הכדורגל הישראלי?

אחרי ההצלחה במונדיאליטו: לאן פונה הכדורגל הישראלי?
47% מאמינים כי נושבת רוח חדשה בכדורגל הישראלי לאחר ההצלחה במונדיאליטו • האם מדובר בתהליך משמח שעובר הכדורגל או הצלחה שרירותית?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נבחרת ישראל חוגגת במונדיאליטו 2023
נבחרת ישראל חוגגת במונדיאליטו 2023 צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל

נבחרת ישראל עד גיל 20 עשתה טורניר נהדר במונדיאליטו, אמנם רק מחר נדע לגבי המיקום המדוייק, שלישי או רביעי, במשחק נגד הנבחרת הדרום קוריאנית, אולם הישג יש והוא מגיע במיוחד לאחר שבתחילת הטורניר היעד אותו הציב המאמן אופיר חיים היה של שמינית הגמר, כך שההגעה לחצי הגמר תוך הדחתה של ברזיל מהאליפות היא הישג חסר תקדים ומטורף.

ההישג של ישראל במונדיאליטו מוסיף אלמנט אחד שאנחנו לא רגילים אליו בכדורגל הישראלי – המשכיות. ישראל הגיעה לטורניר עם טייטל של "סגנית אלופת אירופה" ולכן גם הייתה חשיבות גדולה גם לעוצמה של הנבחרת בכדי להבין שלא מדובר באפיזודה חולפת אלא באחת הנבחרות הקשות ביותר לגילה. הטייטל עשה את שלו ונבחרת ישראל הוכיחה שיש המשכיות. עם ניצחונות משכנעים ואופי, דברים שאנחנו לא רגילים אליהם מהנבחרת הבוגרת וזו אולי גם הסיבה להתלהבות ולתמיכה המטורפת באותם נערים ובעניין שעוררו.

ההצלחה במונדיאליטו: 47% מאמינים כי נושבת רוח חדשה בכדורגל הישראלי

בעקבות ההצלחה המסחררת של הנבחרת הצעירה במונדיאליטו, ברשתות החברתיות החלה התלהבות מהשחקנים והקהל הישראלי הביע את רצונו לשלב יותר ויותר שחקנים מהנבחרת הצעירה בקבוצות הבוגרים, כמו כן, יש כאלו המשוכנעים שאותם שחקנים חייבים לצאת לשחק בחו"ל על מנת לשדרג את מעמדם. כך למשל, סוגיית מכסת הזרים בליגת העל שוב עלתה על סדר היום של הכדורגל הישראלי. על רקע הצלחת נבחרת הנוער במונדיאליטו – נראה שרוב האוהדים מתנגדים לכך.

בסקר שערכה ביממה האחרונה חברת 365scores בקרב כ-11 אלף אוהדים מגלה כי 55% מהאוהדים חושבים שהצעה להגדלת מספר הזרים בליגת העל ל-7 שחקנים תפגע משמעותית בהתפתחות הכדורגל הישראלי, בעוד 45% בעד ההצעה.  כשנשאלו על עתיד כדורגל לאור הצלחת הנבחרת, 47% מהאוהדים מאמינים כי נושבת רוח חדשה בכדורגל הישראלי. 29% עדיין סקפטיים ותולים את התקוות בשילובם של שחקני הנבחרת בקבוצות הבוגרים ו-24% חושבים שהפערים בין הנוער לבוגרים משמעותיים.

מבחינת נתוני מעקב והתעניינות, עוקבים אחרי נבחרת הנוער של ישראל: 9% מהמשתמשים ביישומון בישראל עלייה של פי 10 מלפני הטורניר, אז עקבו 0.9% מהמשתמשים. הישראלים התעניינו יותר בטורניר כולו שכן לפני הטורניר, רק 0.27% מהמשתמשים הישראלים עקבו אחרי ואחרי שהתחיל הטורניר 7.66% החלו לעקוב.

היעד הבא: העפלה לאולימפיאדה

מכאן רק ניתן לקוות שלא מדובר בדור זהב רגעי, בנבחרת אחת שמלאה בכישרון גדול אלא בדרך שנבנית בכדורגל הישראל ופה זה נראה טיפה אחרת.  בעוד 11 ימים תחל אליפות אירופה לנבחרות עד גיל 21, חמישה שחקנים של הנבחרת עד גיל 20 שוחררו לפני המשחק על המקום השלישי במונדיאליטו ויצטרפו לסגל הנבחרת. מדובר בטורניר חשוב, בו ישחקו 16 נבחרות שונות מהיבשת. הנבחרות שיעפילו לחצי הגמר – יעפילו גם לאולימפיאדה. ישראל מעוניינת לחזור למשחקים האולימפיים לראשונה מאז 1976 באולימפיאדת מונטריאול.

מדובר בנבחרת של גיא לוזון, שהעפילה לאליפות בחודש ספטמבר שעבר מהפלייאוף לאחר שניצחה בצמד משחקים את אירלנד (המשחק הראשון הסתיים בתיקו באירלנד והמשחק השני הסתיים ללא שערים ובפנדלים בישראל, א"ד). בטורניר הקרוב, ישראל עצמה הורגלה בבית קשה במיוחד בו תשחק האלופה המכהנת מגרמניה, אנגליה וצ'כיה. המשותף לכל הנבחרות בבית – זכייה אחת לפחות בטורניר. כך שהמשימה לעלות לחצי הגמר תהיה קשה במיוחד.

זו אליפות השלישית בה ישראל משתתפת לאחר שב-2007 הנבחרת שכללה את אמייה טגה, דקל קינן, בן שהר, ליאור רפאלוב, יובל שפונגין, טוטו תמוז, מאור מליקסון וברק יצחקי אותה אימן גיא לוי, העפילה לראשונה לאליפות ובשנת 2013 הנבחרת אירחה את האליפות והשתתפה בטורניר.

ההעפלה ליורו עד גיל 21 (צילום: ההתאחדות לכדורגל)

השוני מאירופה

בעולם המערבי יש השקעה רבה של כספים במחלקות הנוער של הקבוצות בליגות המקומיות, כך למשל בגרמניה, שזכתה במונדיאל 2014 רוב מוחלט של הסגל יצא מהאקדמיות של קבוצות הבונדסליגה. המודל הזה הצטרף למודל שקיים גם בצרפת ובהולנד. ומצטרף להשקעה מטורפת של האנגלים, שכך הם מרוויחים המון שחקני כדורגל מקצוענים מהאקדמיות בממלכה. אך בישראל זה שונה, גם מבחינת התקציבים וגם מבחינת איכות המתקנים והאקדמיות שקיימות. 

התקווה היחידה להמשך הדרך, שדווקא אותם שחקנים שעשו את הטורניר הבינלאומי המוכר והגדול, ישתלבו באמת כשחקנים בליגת העל ובקבוצות נוספות באירופה וכך יתחזקו ויתגבשו כשחקנים. כבר במונדיאליטו יצא לנו לראות את זה, הכוכבים הגדולים של הנבחרת היו שחקנים שכבר היו שחקני בוגרים והשתלבו בכמה משחקים. הבלם סתיו למקין היה שותף בשנה האחרונה ל-30 משחקים במדי הפועל תל אביב. נכון, הקבוצה לא הרשימה יותר מדי, אך אותו למקין נבנה וכבר יועד לתפקיד של "בלם העתיד" במונחים ישראלים. גם הבלם אור ישראלוב הרשים, ובשנתיים האחרון רשם בהפועל תל אביב 21 הופעות. אותו הדבר בנוגע לרוי רביבו, שהושאל ממכבי תל אביב להפועל ירושלים, הרוויח לא מעט דקות משחק והיה חלק בלתי נפרד מההצלחה של הנבחרת הצעירה.

התהליך שישראל עוברת דומה קצת לבלגיה. אותה אחת שגידלה גם היא דור זהב, כזה שהגיע לחצי גמר המונדיאל ב-2018. אותם שחקנים בלגים התברגו בקבוצות צמרת ברחבי היבשת והפכו לכוכבי על כשנבנו עם הקבוצות אליהן הלכו. באמצעים הקיימים, רק שילוב של שחקנים צעירים בקבוצות בוגרים ויציאה של שחקני הנבחרות הצעירות לחו"ל הם אלה שיצליחו לשנות את פני הכדורגל ולהביא פה משהו שונה. כמו גם, העפלות לטורנירים גדולים כמו אליפויות אירופה ואליפויות עולם. 

הנבחרת הצעירה יצרה תקווה שמשהו פה הולך להשתנות, היא הרימה את הרף לדורות הבאים שישאפו לגדול ולהגיע להישגים דומים. מה גם תהליך הגלובליזציה בכדורגל הישראלי שהלך והתפתח. אם בעבר, רק יחידי סגולה כמו ברקוביץ', בניון, רביבו ודומיהם הגיעו לליגות הבכירות של אירופה. בדור הזה, אירופה טיפה יותר נגישה לשחקנים הישראלים ויותר ויותר ליגיונרים יוצאים לחו"ל והרמה משתפרת. זה מצטרף גם להעפלה של קבוצות ישראליות לטורנירים באירופה, ככל שיותר ויותר ישתתפו כך הרמה תגדל. 

אמש, הודיע בטוויטר שר התרבות והספורט מיקי זוהר כי "נבחרת ארגנטינה תגיע לישראל", אמנם מתבקש לקחת מאותה ההודעה על המפגש המרגש עם אלופת העולם, אך בהמשך ההודעה זוהר הודיע כי הוא נפגש עם נשיא ההתאחדות לכדורגל של ארגנטינה יחד עם יו״ר ההתאחדות שינו זוארץ. לדבריו, "סיכמנו על הרחבה מסיבית של שיתופי הפעולה בין ההתאחדויות. שיתופים טכנולוגיים, משחקי ידידות, נבחרות צעירות ועוד. וכן, גם אלופת העולם תגיע למשחק ידידות בישראל בשנה הבאה", לא ברור מה יכלול שיתוף הפעולה ומה המשמעות של שיתופים טכנולוגיים אם בכלל או שמדובר בעוד סיסמאות סרק שנועדו לעורר התלהבות מהעתיד. 

עד אז ישראל הבוגרת תנסה להעפיל ליורו 2024. בעוד תשעה ימים, הנבחרת הבוגרת תשחק נגד אנדורה. נזכיר כי כרגע ישראל מתמודדת בבית 9 של המוקדמות. במשחק הראשון הנבחרת עשתה תיקו עם קוסובו ובמשחק השני הובסה על ידי שוויץ. כעת כאמור, הנבחרת תשחק נגד אנדורה כשבבית נבחרות נוספות כמו רומניה ובלארוס.

לפני המטרה הנקודתית של העפלה ליורו הבוגרות, המטרה העיקרית היא לבנות דרך, להציב יעדים ומטרות ורק אז אולי, ישראל תשנה את פני הכדורגל. הענף הפופולרי ביותר בישראל, שצריך לספק יותר הישגים ממה שהוא מספק עד כה.

הפופולריים