הזמן של חברי הכנסת לגלות אומץ: ביטוח מנהלים - הסוף?

הזמן של חברי הכנסת לגלות אומץ: ביטוח מנהלים - הסוף?
זה יקר, זה מיותר וזה רווחי בטירוף לחברות וסוכני הביטוח. מחר יכולה הכנסת לשים סוף לחגיגה הזו על חשבון הציבור - אך מנגד יחכו הלוביסטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאולוג 12.06.23
צילום: ללא קרדיט

אני יודע שקורים דברים גדולים בעולם, משפט נתניהו ועדות לפיד, ואני יודע שדיברתי על הנושא הזה בעבר; אבל אין ברירה זה המאני טיים - מוכרחים לדבר שוב על ביטוחי מנהלים. גבר בן 27, שעובד בעבודת צווארון כחול, משתכר 6,500 שקל בחודש ויש לו ביטוח מנהלים, שלח לי את הדוח הרבעוני שלו וחשכו עיניי. הבן אדם משלם דמי ניהול גבוהים פי 15 מדמי הניהול שאני משלם בקרן הפנסיה שלי.

הוא מנהל? הוא מהאלפיון העליון? למה הוא צריך את זה? מישהו פשוט דחף לו את זה לאורך השנים ועושה עליו יופי של קופה. הגיע הזמן לשים לזה סוף. הנה קצת נתונים על ההבדלים בין ביטוח מנהלים לבין קרן פנסיה. בוא ניקח סתם בן אדם ממוצע שיכול לחסוך בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים אם הוא יחסוך בקרן פנסיה הקצבה שלו בגיל הפרישה תהיה 45% יותר גבוהה מאשר אם הוא יבחר בביטוח מנהלים.

מאיפה נובע הפער העצום הזה? משני דברים עיקריים. דבר ראשון, דמי ניהול בביטוחי המנהלים הם פשוט כל כך גבוהים שהם מכרסמים לנו את החיסכון; ודבר שני, גם בתוך קרן פנסיה וגם בתוך ביטוח מנהלים זה לא רק חיסכון לגיל הפרישה - יש שם גם מרכיב של ביטוח. אנחנו כל חודש קונים ביטוח שמגן עלינו אם נמות, או אם נאבד את כושר העבודה, הביטוח הזה בביטוח מנהלים הרבה יותר יקר מאשר בקרן הפנסיה.

בביטוח מנהלים עלות הביטוח היא 90% יותר מאשר בקרן הפנסיה, אם מדובר בגברים; ו-220% יותר אם מדובר בנשים. כל שקל שהולך לביטוח הזה הוא שקל שלא הולך לחיסכון ולכן הפנסיה שלנו תהיה נמוכה יותר. מחר בוועדת הכספים חברי הכנסת יתבקשו לאשר הצעה שאומרת שרק העשירון העליון של העובדים רשאים לחסוך בביטוחי מנהלים כל היתר, זה פשוט יהיה חסום להם. זה הזמן של חברי הכנסת לגלות אומץ מול הלובי הנגדי של חברות הביטוח וסוכני הביטוח ולאשר את ההצעה הזו.

הפופולריים