שבוע פוליטי בפתח: מה יהיו הצעדים הבאים של הקואליציה והאופוזיציה?

מה יהיו הצעדים הבאים של הקואליציה והאופוזיציה?
בעוד שבקואליציה מתלבטים אם להתחיל בחקיקה המשפטית, באופוזיציה מתלבטים אם להסכים לחידוש השיחות - על הדילמה של נתניהו והאפשרויות שעל הפרק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוש- בחירות לוועדה לבחירת שופטים 14.6.23
צילום: .

 

אחרי סוף שבוע פוליטי דרמטי, בקואליציה מתגברים הלחצים על ראש הממשלה להתחיל בחקיקה חד-צדדית של הרפורמה המשפטית. הקולות הללו נשמעים עכשיו גם ממי שנחשבו למתונים בנושאים הללו, ונתניהו עומד בפני דילמה: חקיקה משפטית עלולה לחדש בעוצמה את המחאה נגד הממשלה, ולגרור השלכות שליליות על הכלכלה ועל יחסי החוץ. מנגד, היעדר השיחות בבית הנשיא שומט את הקרקע תחת התירוץ הציבורי שניתן להקפאת החקיקה המשפטית. גם שותפיו של נתניהו כבר אומרים בפומבי שאם אין שיחות - יש לחוקק ומיד.

אפשרות שעולה על הפרק כעת בקואליציה היא חקיקה של צמצום עילת הסבירות במתווה השופט סולברג. ההנחה היא שחקיקה כזאת לא תוכל להביא למחאות משמעותיות ברחוב (בכל זאת, מתווה שחתום עליו שופט בביהמ"ש העליון). הנחה נוספת היא שהאופוזיציה אומנם תתנגד לחקיקה, אך זה יהיה צעד שלא "ישרוף את הגשרים" ויאפשר חזרה לשיחות המו"מ בבית הנשיא גם בהמשך.

בדיוק מהטעמים האלה, נובעות גם ההתלבטויות של האופוזיציה. גנץ ולפיד זוכים לחיבוק מהמוחים בקפלן על עזיבתם את השיחות בבית הנשיא, אבל אם תוצאת העזיבה תהיה חקיקה משפטית בפועל, הם עשויים לספוג את האש.

בהקשר הזה יש הבדל בין הטקסטים שנשמעים מלפיד ומגנץ: לפיד מדבר נחרצות על הקפאת השיחות בבית הנשיא, בעוד שאנשיו של גנץ מציעים אפשרות נסיגה. גנץ, לעומת לפיד, טורח להדגיש שישמח לחדש את השיחות כשהוועדה למינוי שופטים תקום. הוא נמנע מלהגדיר מה פירוש "תקום" - האם הכוונה לבחירת נציג קואליציה לוועדה, או לכינוסה בפועל לצורך בחירת שופטים.

מרווח הפעולה הזה יאפשר למחנה הממלכתי להגיב להתפתחויות: אם חקיקה משפטית תהיה על הפרק ומנגד יגלו אנשיו של גנץ שבכוחם להשיג הסכמות שידחו אותה, תהיה להם אפשרות לפעול, וגם לגרוף את הקרדיט הציבורי.

הפופולריים