קצת קשה אז מנהלי?

קצת קשה אז מנהלי?
למשטרה קשה להתמודד עם הפשיעה המאורגנת ומספרי הנרצחים מאמירים. אז בן גביר מקדם הצעת חוק מסוכנת שמעניקה לו סמכות לעצור אדם במעצר מינהלי, בלי צורך בראיות | האזינו לעוד יום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בן גביר עוד יום מעצר מינהלי Web 16 9
צילום: פלאש 90

בימים אלו אין הרבה דברים שהצדדים הפוליטיים השונים, ובכלל בחברה הישראלית, מסכימים עליהם. אבל אז הגיעה הצעת החוק מטעם עוצמה יהודית להעניק לשר לביטחון לאומי סמכות להפעיל מעצרים מנהליים בקלות יחסית אך מרשימה. מפחידה. במלים אחרות - הרחבה מוחלטת של הכלי הדרקוני הזה. אז מה זה בכלל הכלי הזה? ולמה פה דווקא מצאנו הסכמות בין גורמים שבדרך כלל חושבים אחרת?

לפי הנתון העדכני ביותר של ארגון "בצלם", מחודש מארס השנה הוחזקו במעצר מינהלי 1,017 בני אדם, מהם 1,002 פלסטינים ו-15 אזרחים ישראלים. עשרה מהם קטינים. כ-350 מהם שהו במעצר כשנה וכמאה שנה וחצי ומעלה. הכלי הזה של מעצרים מנהליים, שקיים עוד מימי הבריטים, אומץ בשינויים בחוק הישראלי ומיועד כמוצא אחרון במסגרת המלחמה בטרור. עכשיו מדבר השר בן גביר על שימוש במעצרים המנהליים למלחמה בפשיעה. מה בדיוק ההצעה אומרת? מה קורה בשטח? למה היא משנה דרמטית את מערכת היחסים שבין השלטון לאזרחים? איך כל זה קשור לרפורמה ולחווארה? וגם - מה בגין, שסבל מאותן תקנות בריטיות, אמר על החוק שעבר בממשלתו?

על כל אלה עונים ד"ר ערן שמיר בורר, מנהל המרכז לביטחון לאומי ודמוקרטיה במכון הישראלי לדמוקרטיה, ולשעבר ראש מחלקת הדין הבין-לאומי בצה"ל, שחתום גם על חוות הדעת המגיבה להצעת החוק; ועו"ד עדי קידר מארגון חוננו, שמייצג לא מעט עצורים יהודים - בהם גם כאלה שנעצרו מנהלית, כפי שנעשה על פי רוב לפלסטינים.

הפופולריים