כמה בוחרי לפיד ונתניהו עברו לגנץ? | המדד

כמה בוחרי לפיד ונתניהו עברו לגנץ? | המדד
בדקנו את המעבר של בוחרות ובוחרים ממפלגה אחת – המפלגה שהם הצביעו לה בבחירות האחרונות – למפלגה אחרת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד, בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: יונתן זינדל ואבשלום סאסוני, פלאש 90

מה רואים כאן? זה די פשוט. הגרפים מתבססים על ממוצע של שלושה סקרים מהחודש האחרון. אלה סקרים שצוות אתר המדד גזר מהם ״מטריצת מעברים״, כלומר, בדקנו את המעבר של בוחרות ובוחרים ממפלגה אחת – המפלגה שהם הצביעו לה בבחירות האחרונות – למפלגה אחרת – זאת שהם אומרים שיצביעו לה עכשיו.

לדוגמה, אם יצחק הצביע לליכוד בסוף 2022, אבל עכשיו הוא אומר שיצביע לש״ס, אנחנו רושמים אותו כבוחר שעבר. אם ימימה הצביעה למחנה הממלכתי בסוף 2022, אבל עכשיו היא אומרת שהיא מתלבטת, אז גם ימימה נרשמת כבוחרת שעברה. אנחנו אמנם עוד לא יודעים לאן היא עברה, אבל אנחנו יודעים שהיא יורדת מהטור של המחנה הממלכתי, ונכנסת לטור של בוחרים שלא החליטו.

לחצו כאן כדי לספר לנו למי אתם ואתן הייתם מצביעים היום!

בואו לעקוב אחר ממוצע הסקרים המשוקלל של כל המפלגות

כפי שאפשר לראות בגרפים, לא מעט מצביעים בבחירות האחרונות לא כל כך מרוצים. כללנו כאן רק את שלוש המפלגות הגדולות, כדי לא לסבך את העין בהמון מעברים קטנים, אבל גם כך קל לזהות שכרגע יש נדידה של בוחרים למפלגות אחרות. פחות משני שליש מבוחרי הליכוד ובוחרי יש עתיד אומרים שהיו מצביעים למפלגות האלה גם היום. לפחות כרגע, וזה יכול כמובן להשתנות עוד הרבה פעמים, יותר משליש מהבוחרים שלהם עוזבים! רק מצבו של המחנה הממלכתי יחסית טוב. אנחנו רואים את זה בסקרים (כי המפלגה עולה), ואנחנו רואים את זה גם כאן (כי בוחרים, בעיקר של יש עתיד, אבל גם של הליכוד, נודדים לכיוונו של גנץ).

הפופולריים