אחרי פיטורי קראנקה

משהו רקוב בממלכת מכבי תל אביב כדורגל

משהו רקוב בממלכת מכבי תל אביב כדורגל
במכבי תל אביב התחלפו 22 מאמנים בתקופת שלטונו של הבעלים מיץ' גולדהאר ב-14 השנים האחרונות. בקרב אוהדים רבים הוא נחשב לגדול הבעלים בתולדותיו. אך האם תקופת כהונתו נחשבת להצלחה? הטור של יואב בורוביץ'
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיץ' גולדהאר
צילום: מועדון הכדורגל מכבי תל אביב

משהו רקוב בממלכת מכבי תל אביב כדורגל. בעונה שעברה הועמדה הקבוצה עם התקציב הגדול בתולדות הכדורגל הישראלי. ולמרות זאת היא סיימה עונה ללא אליפות, במקום השלישי ללא גביע והודחה בחצי הגמר. כמו כן, מאמן התחלף באמצע העונה, וגם המאמן שהגיע לא זכה להתחיל בעונה הבאה. זאת למרות שהמועדון ישלם לו מאות אלפי אירו, משום שהוא חתום לחוזה לשנה נוספת. כמו כן, שני שחקנים משמעותיים, סטיפה פריצה ואוסקר גלוך, עזבו באמצע העונה.

במכבי תל אביב התחלפו 22 מאמנים בתקופת השלטון של הבעלים מיץ' גולדהאר ב-14 השנים האחרונות - האם זה הסטנדרט שהביא לכאן המיליארדר הקנדי?

בגדול, אפשר לומר כי למרות שמבחינת רבים מאוהדי מכבי תל אביב גולדהאר הוא גדול הבעלים בתולדות המועדון, התקופה שלו לא נחשבת להצלחה גדולה.

המועדון אמנם זכה בחמש אליפויות ב-14 עונות, אך האם זה מצוין? הוא לא הפך לשם דבר באירופה ואפילו לא להרבה פחות מזה – וזאת הייתה אמורה להיות המטרה הראשונה במעלה של גולדהאר.

כמו כן, כפי שכבר צוין, אף מאמן לא זכה לאמן את מכבי מספיק זמן. גם המנהלים המקצועיים – מאז ג'ורדי קרויף – התחלפו בקצב גבוה כאשר אף אחד מהם לא ממש מצליח להיזכר כמנהל גדול.

הבעלים גולדהאר בקושי מגיע לישראל בשנים האחרונות והוא מנהל את המועדון בשלט רחוק מטורונטו. נציגו ג'ק אנגלידיס גם לא נמצא כאן כמעט. לכן, הגענו לפארסה של השנים האחרונות שה"מנהל המקצועי" הוא ברק יצחקי למרות שברור לכל שאין לו מילה אחרונה בשום תחום.

אז כעת אמנם הוחזר למועדון האנגלי בן מנספורד, שבקדנציה הקודמת היה מוגדר כמנהל עסקי או מנכ"ל ולא כמנהל מקצועי, אבל לא ברור אם יש לו משנה סדורה לגבי עתיד המועדון. מה שבטוח – הוא לא מתקשר את המשנה הסדורה הזו לאוהדים.

וזה עוד כשלון ענק: במשך שנים האוהדים לא שומעים כמעט שום דבר מהבעלים או מהבוסים שמתחתיו (אם יש בכלל בוסים מתחתיו). אוהדי מכבי לא יודעים כמעט שום דבר על מה שהולך במועדון או על התוכניות לעתיד, או אם יש תוכניות כאלה. האוהדים בפירוש לא שותפים לחזון - שוב, אם קיים בכלל חזון.

אחרי שהתמקדנו במרבית הכשלים, מה בכל זאת מכבי (או גולדהאר) כן צריכים לעשות כדי לשים את המועדון הזה על פסים הרבה יותר חיוביים?

קודם כל, להיות הרבה יותר קומוניקטיביים עם האוהדים שלהם. ראוי שגולדהאר כמה פעמים בשנה ידבר עם התקשורת ועם הקהל שלו. ראוי שגם האוהדים יוכלו לשאול אותו שאלות. גם ראוי שהמנהל המקצועי יהיה הרבה יותר פתוח עם קהל האוהדים והעיתונאים.

דבר שני, ראוי שהבעלים ישקיע הרבה יותר במחלקת הנוער. קיים סיכוי שמכבי תל אביב היא עדיין הקבוצה שמשקיעה הכי הרבה במחלקת הנוער שלה, אבל עדיין המחלקה הזו לא מגדלת מספיק כוכבים שקבוצת הבוגרים יכולה להנות מהם. אוסקר גלוך ודור תורג'מן הם אולי יוצאים מן הכלל, אבל שימו לב כמה מהר גלוך עזב את ישראל ואיך עילוי כמו תורג'מן עד היום בקושי שיחק בקבוצת בוגרים.

מכבי צריכה לפתוח אקדמיה אמיתית, כולל פנימייה כמובן, לכשרונות צעירים מכל רחבי המדינה מגיל מאוד צעיר. ואחרי שהיא מגדלת אותם, היא חייבת לדאוג לכך שהם מקבלים זמן איכות בקבוצה הבוגרת.

רק כך אפשר לבנות איזשהו עתיד באמת משמעותי כמועדון כדורגל ישראלי.

מעבר לכך, ראוי כי מכבי תשקיע הרבה פחות כספים במשכורות עתק למאמנים זרים ולשחקנים ושתבנה תקציב הרבה יותר הגיוני שמתבסס על כך שההוצאות לא יהיו גדולות מההכנסות.

גם זה מתכון למועדון כדורגל בריא ובעיקר לעתידו.

דבר שלישי, ראוי שמכבי תכרוך עצמה עם איש מקצוע מהמעלה הראשונה בתפקיד המאמן. לא יכול להיות שמאמנים מתחלפים בעידן גולדהאר כמו גרביים או תחתונים. לדעתי כאן צריך ללכת על איש מקצוע זר. רצוי שבן מנספורד יביא לכאן מאמן אנגלי מהליגה השלישית או הרביעית באנגליה. איש מקצוע שהוא מזהה כמוכשר וצעיר יחסית, שהקריירה שלו בעליה ושרוצה להגיע לארץ כדי להנהיג מועדון לליגת האלופות.

מן הסתם, יש עוד דברים שצריכים להשתפר במועדון הזה אבל בואו נתחיל בדברים האלה. שיהיה בהצלחה.

הפופולריים