עוד יום

הפשע מתחיל מהכיס

הפשע מתחיל מהכיס
ראש הרשות לפיתוח כלכלי במגזר, חסאן טואפרה, מסביר איך המציאות הכלכלית של ערביי ישראל כרוך גם במאבק בפשיעה – במעגל קסם שמזין את עצמו | האזינו להסכת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוד יום - 29.06.23 - ליאל וחסאן טואפרה
צילום: -

כראש הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי בישראל, חסאן טואפרה צריך לדאוג שיותר נשים ערביות יעבדו, או שיוסרו חסמים שפוגעים ביכולת ההשתלבות של צעירים ערבים בהייטק. אבל במציאות של ערביי ישראל, הפיתוח הכלכלי של החברה כרוך גם במאבק בפשיעה. בשיחה עם כאן חדשות טואפרה מספר איך המציאות הכלכלית נכרכת בהיעדר הביטחון האישי בערים ובכפרים – במעגל קסם שמזין את עצמו.

האזינו להסכת

טואפרה התייחס לשוני בין החברה הערבית ליהודים ואמר: "מאות או אלפים מעורבים בפשיעה. כשצעיר יוצא מהכפר ורואה צעיר שעוסק בפשיעה והוא רואה אותו עם רכב מפואר ומותגים, אז הוא אומר לעצמו 'אני רוצה גם'. יחד עם היעדר אכיפה, הנגישות והרצון להשיג את הכסף המהיר הזה - זה מה שמייצר אצל צעירים את הפשיעה. אפשר להיות גובה פרוטקשן שזה הכי חמור ואפשר גם סתם לכתוב חשבונית פיקטיבית ולקבל על זה 10 אלף שקל. המנעד רחב".

מוקדם יותר השבוע, בשיחה עם ליאל קייזר תיאר טואפרה את מנגנון ההלוואות של ארגוני הפשיעה, והמציאות הכלכלית של ערביי ישראל. ללא משכנתאות, ללא התעסקות עם הבנקים, שיעור האזרחים הערבים שלווים כספים מהשוק האפור או ממשפחות פשע הולך ועולה: "טלפון אחד ויגיעו אליך תוך שעה עם הכסף שאתה צריך כדי לשלם את החוב, זה כמו להזמין וולט".

"זה קורה כמעט בכל משפחה, כמעט בכל יישוב. כמות הריביות שאנשים משלמים הם לא תופסים את זה בהתחלה, זה חוסר הבנה פיננסית. חוסר הבנה מה הם יכולים לקבל מהבנק, חוסר מודעות. ואז הם נכנסים לתוך אירוע מתגלגל - וכשהאירוע מתגלגל אתה לפעמים מתפתה, אתה רוצה עוד ולפעמים אתה לא יכול לשלם ואז אתה נקלע לאירוע הרבה יותר משברי בעולמות האלה", הוא מוסיף.

הפופולריים