שוער מעולה ומעט שערים: ללוזון יש הרבה מאוד עבודה לקראת האולימפיאדה

שוער מעולה ומעט שערים: ללוזון יש הרבה מאוד עבודה
יש המון מחמאות שניתן לפזר על נבחרת ישראל ועל הקמפיין האדיר שלה. אבל אחרי כל המחמאות - מה עם קצת ביקורת על משחק ההתקפה החלש? | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נבחרת ישראל הצעירה מול אנגליה
צילום: באדיבות אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל

מחמאות רבות מגיעות לנבחרת הצעירה שהגיעה על לחצי גמר היורו ועל הדרך גם העפילה לאולימפיאדה. לסיים בתיקו 1:1 נגד גרמניה זה מחמיא; לנצח את צ'כיה וגם את גיאורגיה (בפנדלים) במשחקים על כל הקופה, זה לא פחות מרשים. הקמפיין כולו – כולל ההעפלה ליורו – הוא הצלחה כבירה.

הכוכב הבלתי מעורער. דניאל פרץ, צילום: מתוך הפייסבוק של ההתאחדות לכדורגל

אך לאחר שנאמרו כל המחמאות, בואו נתרכז בדברים הפחות חיוביים. נבחרת ישראל כבשה ביורו הצעירות רק שני שערים בחמישה משחקים ובעוד 30 דקות הארכה. כלומר, היא כבשה רק 0.375 שערים למשחק (90 דקות). זה ממוצע כיבושים גרוע, בלי קשר לכל דבר אחר. כדורגל משחקים בראש ובראשונה כדי לנצח. אבל כדי לנצח – חובה להבקיע שערים. איכשהו, נבחרת ישראל הגיעה מאוד רחוק ביורו, כמעט בלי להבקיע.

אז נכון שהשוער דניאל פרץ היה נפלא והכוכב הבלתי מעורער של הנבחרת, וגם משחק ההגנה עבד היטב לפחות בשלושה מבין חמישה המשחקים. אבל זה תירוץ לכך שמשחק ההתקפה של הנבחרת היה חלש. וכאן – הביקורת היא על גיא לוזון. המאמן הלאומי לא השכיל ליצור משחק התקפי שוטף שיוצר מצבים רבים ובסופו של דבר שערים. היו לו לא מעט שחקנים התקפיים מוכשרים בסגל, ומרביתם פשוט לא הביאו את הכשרון שלהם לנבחרת.

"בשביל משחק התקפי טוב וריבוי שערים צריך כדורגלנים מאוד מוכשרים ולהשתית משחק התקפי. לוזון יקבל המון מחמאות אבל חייב להבין מה צריך לשפר. מאוד חשוב שהוא לא יחשוב כי שיפור המשחק ההתקפי – משמעו החלשת המשחק ההגנתי"

מוטב כי לוזון ישאל את עצמו מדוע זה קרה. הוא יהיה חייב לעשות זאת לקראת האולימפיאדה בעוד כשנה. כי שם, כשכל העולם רואה (הרבה יותר מאת היורו), הוא לא יוכל להרשות לעצמו לכבוש כל כך מעט שערים מבלי שהדבר יבייש את הנבחרת שלו.

בשביל משחק התקפי טוב וריבוי שערים – צריך כדורגלנים מאוד מוכשרים (ויש לנו את זה) וצריך להשתית משחק התקפי (ואת זה אין לנו). אז לוזון, אתה תקבל עכשיו המון מחמאות (ובצדק) אבל תבין מה שצריך לשפר. זה דורש המון עבודה, יש לך שנה להתכונן ומאוד חשוב שלוזון לא יחשוב כי עבודה לשיפור המשחק ההתקפי – משמעו החלשת המשחק ההגנתי.

דור תורג'מן ואוסקר גלוך. צילום: ההתאחדות לכדורגל

מול אנגליה ראינו גם איך ההתקפה חלשה וגם איך ההגנה סופגת שלושה שערים (וזה עוד אחרי שאנגליה החמיצה פנדל). ולכן – חובה לעבוד על המשחק ההתקפי. באימונים, במשחקי ההכנה, וכמובן שגם בזימון השחקנים הנכונים. לא הגיוני שבנבחרת אשר בה יש אוסקר גלוך וחלוצים כמו ענאן חלאילי, דור תורג'מן, הישאם לאיוס ועידן טוקלומטי, ייכבשו כל כך מעט שערים.

אבל לכבוש שערים זה לא רק עבודה של החוליה ההתקפית. המשחק ההתקפי מגיע קודם כל מהקישור ומעבודת האגפים. ואלה היו חלשים מאוד ביורו הזה, למרות חצי הגמר. כלומר, יש ללוזון הרבה מאוד עבודה וגם אולי צריך לשקול – וזה יתברר במהלך השנה הקרובה – שחקנים קצת שונים לאתגר האולימפיאדה. כי נבחרת ישראל מקבלת הזדמנות אחת להרשים בבימה העולמית.

הפופולריים