מדינה בפוסט-טראומה | עוד יום

מדינה בפוסט-טראומה | עוד יום
אחד מכל חמישה לוחמים סובל מפוסט טראומה - המספרים האמיתיים כנראה גדולים יותר. האם המדינה עושה מספיק כדי לסייע להם להתמודד עם הקושי?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוד יום פוסט טראומה
צילום: כאן חדשות

הלם קרב זהו פצע שיכול להימשך שנים מבלי שיראו אותו. יחד עם זאת, המדינה לא מקלה על אלו שנשארו בחיים אבל מתקשים לחיות אותם - תהליך ההכרה הוא ארוך, מתיש בלתי נסבל. יואב קרקובסקי שוחח עם חיים הלד, מנכ"ל "לא מפקירים פצועים בשטח" ועם יוסי חדד, אחד מהמטופלים בעמותה, שחשף באומץ כיצד גילה שלקה בפוסט-טראומה ואיך הוא מטפל בעצמו.

מדינה בפוסט טראומה | האזינו להסכת עוד יום

בשיחה מרגשת ופתוחה, מתאר יוסי חדד כיצד נראים חייו של מי שלקה בתגובת קרב או הלם קרב: "לפעמים זה לוקח גם ארבעים שנה, לגלות שנפגעת. וככל שהגילוי מאוחר, הנזק שנגרם מתעצם. והוא לא רק אישי, הוא סביבתי. המשפחה מרגישה בזה, החברים, המעסיקים".

נושא הלומי הקרב הוא כבר לא טאבו בשיח הציבורי. לא מעט, בזכות כרמלה מנשה, הפרשנית הצבאית של כאן חדשות וקול ישראל בעבר, שעסקה בנושא גם שמעטים הכירו והסכימו לדבר עליו. המערכת התקשתה לקבל את הלומי הקרב, היא נקטה כלפיהם בגישה חשדנית, מתישה ולעיתים מבזה. לאחר הפרשה של איציק סעידייאן חל שינוי. המחיר היה כבד מאוד.

הטראומה הלאומית של איציק סעידייאן, לוחם גולני שלקה בהלם קרב לאחר שהשתתף במבצע "צוק איתן" בקיץ 2014, חשפה את כולנו לתהליך המייגע של הלומי הקרב מול המדינה. באפריל 2021, יממה לפני ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, הוא הצית את עצמו ברחבה שלפני אגף השיקום של משרד הביטחון.

האירוע המטלטל העיר את המערכת והיא ניערה מעט את הבירוקרטיה, שההקשתה על הלומי הקרב בניסיונם לשקם את חייהם. לשינוי לקח זמן ובינתיים החברה האזרחית מילאה את הפער. יש לא מעט יוזמות, עמותות וארגונים המסייעים להלומי הקרב "לא מפקירים פצועים בשטח" שיצרה מקום מפגש, מרחב בטוח במושב צוחר בעוטף עזה. שם ניתנים טיפולים, סדנאות, אשר מאפשרים גם לשבת ביחד ולחלוק חוויות.

הפופולריים