בלי לפנות לנשים: איך מדיניות הממשלה מתגלגלת לכיס שלכן?

בלי לפנות לנשים: איך מדיניות הממשלה מתגלגלת לכיס שלכן?
עד כה חיפשו במשרדי הממשלה כלכלן/ית, מהנדס/ת ראשי/ת ומזכיר/ה. מעכשיו, אחרי החלטת נציב שירות המדינה, כל המודעות ינוסחו בלשון זכר. ליאל קייזר חושבת שהעלמת הלוכסנים היא ניסיון להעלים גם את הנשים המעטות שיושבות סביב השולחן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הממשלה נתניהו
צילום: יונתן סינדל

בואו נדבר על ההחלטה של נציב שירות המדינה שלפיה המכרזים והמודעות שהיא מפרסמת ינוסחו בלשון זכר בלבד. 

מה זה אומר? שאם עד עכשיו כתבו במודעות שמשרד האוצר מחפש כלכלנים/ות, שמשרד האנרגיה מחפש מהנדס/ת ראשי/ת ושנציבות שירות המדינה מחפשת מזכירים/ות (תרשו לי לפקפק בזה) - מעכשיו תהיה כתובה רק צורת הזכר, כדי שחס וחלילה לאף גבר לא יהיה לא נעים בעין לקרוא בצורה שנראית לו מסובכת. 

בנציבות הסבירו שהלוכסן הזה "מסרבל את הכתוב ומקשה את הקריאה ואף יוצר שיבושים לשוניים". ולמה אנחנו מדברים על זה? כי ההחלטה של הנציב היא לא רק ההחלטה של הנציב. היא מצטרפת להצעת החוק להכפפה של הרשות לקידום מעמד האישה לשרה ולכל שר אחר שיבוא בעתיד, הצעה שעברה בשבוע שעבר בקריאה טרומית, ותכלס מצמצמת את העצמאות המקצועית של הרשות החשובה הזאת.

זה מצטרף גם לעובדה שבממשלה הנוכחית כמעט ואין מנכ"ליות למשרדי הממשלה, ושכמעט בכל תמונה שיוצאת מישיבה חשובה שהתקיימה תתקשו למצוא אישה שלא יושבת שם בתור קצרנית או קלדנית (שכבודן במקומן מונח, כמובן).

וזה כבר מביא אותנו לעובדה המצערת שכשאין נשים במודעות דרושים, עם הלוכסן הזה שכל כך מעצבן חלק מהגברים, אולי אפילו אתכם, וכשאין רשות שאחראית לדאוג לנו, וכשאין נשים בתפקידים בכירים ובחדר - מה הפלא שזה מתגלגל לכיס של כולנו או לפחות לכיס שלנו הנשים? שהשכר הממוצע של נשים במשרדי הממשלה נמוך ב-3,271 שקל מהשכר של הגברים שלצידן, נכון ל-2021; שגם כשהן באותם תפקידים הגברים משתכרים יותר, בין אם זה מכיוון שהם עושים יותר שעות נוספות (כי אף אחד לא חושב או מתנהג כאילו הם חייבים להיות בבית לטפל במשפחה), ובעיקר בגלל שאיכשהו בכל משרדי הממשלה הגברים מכהנים בתפקידים בכירים והנשים לא.

כן, כמעט בכל המשרדים. שיעור הנשים הבכירות נמוך משמעותית משיעור הנשים העובדות. יש משרדים שאין בהם אפילו אישה אחת בתקן של עובדת בכירה, אף שיש בהן הרבה מאוד עובדות. ולא תשכנעו אותי שזה בגלל שלא נמצאה אפילו אישה אחת ראויה, או אישה אחת שרוצה - זה פשוט לא עובד סטטיסטית ולא אמין.

ואם אתם חושבים שהשנה היא 2023 והמצב משתפר, אז שימו לב שפערי השכר שהלכו והצטמצמו בעשור האחרון חזרו לגדול מאז הקורונה. 

ולא - זו לא בעיה של נשים. הלוכסן במודעה, הרַשות העצמאית, הנוכחות הנשית - הייתי אומרת שכל אלה רלוונטיים גם לאמהות שלכם, לנשים שחיות איתכם, לבנות שלכם - אבל אתם הצופים הגברים שלנו מספיק חכמים כדי לדעת שזה רלוונטי גם אליכם, גם לנציב שירות המדינה עצמו, גם בלי שאני אגיד את זה.

הפופולריים