"תראה לי בכיר אחד שחי כמונו": המחאה נגד שלטונות חמאס בעזה

"תראה לי בכיר אחד שחי כמונו": המחאה נגד חמאס בעזה
עטאיא ברכה, קשיש בן 80, חטף התקף לב ומת כשניסה למנוע מאנשי חמאס להתקין מונה חשמל בביתו בדיר אל-בלאח. ברכה, כמו עזתים רבים, פשוט לא יכול להרשות לעצמו לשלם על החשמל. המוות שלו איים להצית מחאה רחבת היקף ברצועה, מחאה שעלולה להפוך מהר מאוד גם למאבק בישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טור אליאור לוי עזה חשמל
צילום: ללא

בואו נדבר רגע על מחאות במזרח התיכון. צריך תמיד להיות עם היד על הדופק, כי לפעמים אירוע קטן יכול להצית מחאה גדולה. לפני שבועיים, מפגש תמים בין ממסד חמאס לבין קשיש בן 80 בדיר אל-בלח שברצועת עזה הסתיים במהומת אלוהים. חברת החשמל בעזה הגיעה לבית של עטאיא ברכה כדי להתקין מונה, כי צריך לחייב.

ביום טוב, לכל בית בעזה יש שמונה שעות חשמל, ובימים רעים - רק ארבע. חמאס רוצה לגבות תשלום על החשמל, אבל מי שמממנת אותו זו בכלל קטאר, שקונה את הסולר בישראל ומכניסה אותו במשאיות לרצועה.

עטאיא ברכה ניסה למנוע בגופו את התקנת המונה, פשוט כי אין לו איך לשלם. העניינים התלהטו, ברכה קיבל התקף לב ומת במקום. "הממשלה בעזה לא באמת חיה במציאות שלנו", אומר תושב עזה. "הם לא יודעים שיש כאן עניים שיאבדו את החשמל בגלל זה".

נסיבות מותו של עטאיא ברכה הובילו לגל מחאה תקשורתי ועממי נדיר, גם נגד חברת החשמל אבל גם נגד חמאס. דבר ראשון, עזתים רבים סובלים משלטון חמאס, שנחשב קשוח וכזה שדואג קודם כול למקורבים. "אתם לא באמת חיים כאן, המנהיגים נמצאים בטורקיה, אוכלים מנסף וכבש ועושים חגיגות עם חשמל ומזגנים בזמן שאנחנו מתים מחום", אומר פעיל עזתי.

דבר שני, בעולם הערבי, תקריות כמו של עטאיא ברכה מזכירות לכולם את מוחמד בועזיזי, הירקן התוניסאי ששרף את עצמו למוות אחרי ששוטרים פירקו לו את הדוכן. זה היה הסטארטר של האביב הערבי.

אז מה עשו בחמאס? בגדול את מה שעושים בישראל כשרוצים למסמס משהו: הקימו ועדה. הם הכניסו את נציגי כל הפלגים לחדר אחד והוציאו הודעה בסגנון: אנחנו בוחנים את ההשלכות, ונפעל, ונשפר ובלה בלה בלה. זה עבד. המחאה נגד חמאס עוד קיימת, אבל היא פחתה. מוקדם עוד לומר מה יהיו ההשלכות שלה, אם בכלל.

אז עטאיא ברכה הוא אולי לא מוחמד בועזיזי העזתי, אבל מחאה עממית, ולא ישראל, היא הסכנה הכי גדולה ליציבות שלטון חמאס ברצועה. זוכרים למשל את מחאת "בדנא נעיש" בשנת 2019? אלפים רבים יצאו לרחובות ברצועה במחאה על יוקר המחיה, אבל הם בעיקר הפגינו נגד חמאס.

אבל בעזה אין דבר כזה הפגנות נגד חמאס. מה הוא עשה? ביד אחת פירק למפגינים את הצורה, וביד השנייה ירה "בטעות" שתי רקטות למרכז הארץ. טעות. חמאס יודע שהציבור בעזה מסתכל החוצה על מחאות. כן, גם על כאלה שמתרחשות בישראל. יש עוד משהו שחמאס יודע לעשות מצוין כשהוא מרגיש שהאש תופסת לו את הגלימה - הוא יודע להפנות אותה החוצה, לישראל.

הפופולריים