משבר חוקתי בדרך? ההתנגשויות הקרובות בין בג"ץ לממשלה

משבר חוקתי בדרך? ההתנגשויות הקרובות בין בג"ץ לממשלה
בשבועות הקרובים ידונו השופטים בכמה עתירות נפיצות במיוחד | תמר אלמוג עשתה סדר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית המשפט העליון בג"ץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פעם פגרת בתי המשפט הייתה עונת המלפפונים, אבל זה ממש לא המצב עכשיו. כל אחד מהנושאים מעורר סערה בפני עצמו. אז מה על הפרק?

כבר ביום ראשון דיון בחוק טבריה, התיקון לחוק שמאפשר מעתה ליו"ר ועדה קרואה להתמודד בבחירות באותה עיר, ומיטיב עם מקורבו של דרעי שמכהן כראש הוועדה בטבריה. תשעה שופטים, לא פחות, בהרכב. עמדת היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה - החוק פגום כי נוצר תוך כדי תקופת הבחירות ולטובתו של אדם מסוים. לא לבטלו, אבל מהבחירות הבאות.

מה הסיכוי שעתירה תתקבל? לא מבוטל. פעמים רבות ראינו עמדות ייעוץ משפטי בעניינים כאלה מתקבלות ע"י בג"ץ, היועץ המשפטי מוגדר כפּרשן המוסמך של הדין. תזכרו את זה, גם למקרים הבאים שנדבר עליהם.

חשבתם שזה מעניין? רגע, בשבוע הבא ביום חמישי דיון בחוק הנבצרות, התיקון לחוק יסוד הממשלה, שמקשה – מאוד – על הוצאת ראש ממשלה לנבצרות מטעמים אישיים או בריאותיים. ההרכב לא מורחב, חיות, פוגלמן ועמית. וסביר שהרכב של שלושה לא יבטל - לראשונה - חוק יסוד.

כך שלפי ההחלטה אם ההרכב יורחב בהמשך או לא, נוכל לקבל אינדיקציה לסיכויי ההתערבות. מבחינת היועצת המשפטית, בג"ץ צריך להתערב. עמדתה שהוגשה השבוע עוררה סערה - המקרה הראשון שהייעוץ המשפטי קרא לבג"ץ להתערב בחוק יסוד.

ואם דיברנו על נבצרות, יש דיון שקבוע גם ל-12 בספּטמבר, לא על החוק, אלא בעתירה שמבקשת לפסול את נתניהו מהמשך כהונה, בטענה שהפר את הסדר ניגוד העניינים. אותו הרכב אגב, חיות, פוגלמן ועמית. אלא שכאן עמדת היועצת המשפטית היא שאין מקום שבג"ץ יתערב. מבחינתה, בוודאי במצב החוקי הקיים, הנושא של הוצאת ראש הממשלה לנבצרות לא על הפרק.

עוד קודם בספטמבר, דיון שנקבע בעתירות שהוגשו השבוע, להורות לשר המשפטים יריב לוין לכנס את הוועדה לבחירת שופטים. גם כאן הרכב שלושה, שבו דווקא רוב למי שנחשבים שמרנים.

וכל זה בלי הדיונים הצפויים, גם הם בספטמבר, נגד החוק המבטל את עילת הסבירות. יהיה מעניין…

הפופולריים