מפספס את הנקודה: מה הבעיה בחוק להחמרת ענישה על עבירות מין ממניע לאומני?

החוק להחמרת ענישה על אונס ממניע לאומני מפספס את הנקודה
בחוק יש כבר התייחסות להחמרת ענישה לכל עבירה שנעשית ממניע לאומני אבל זה לא עזר במשהו. אולי כדאי להתמקד בצעדים שכן יוכלו לתרום לטיפול בתחום הרגיש - כמו הקמת בית משפט ייעודי לתחום פגיעות מיניות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאה מלאה, כנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

החוק להחמרת ענישה על עבירות מין ממניע לאומני, שעבר בכנסת בשבוע שעבר, עורר סערה בשל המסר שהוא מעביר: אם נפגעת מינית על ידי יהודי הפגיעה שלך שווה פחות. גם המפלגות הערביות טענו שהחוק הזה מסית נגד ציבור הערבי בישראל. פגיעות מינית על רקע לאומני זאת תופעה עולמית ואפילו האו"ם התייחס אליה בחקיקה בינלאומית. זה קרה לא אחת גם בישראל, כולנו זוכרים את אורי אנסבכר. אבל האם החוק היה נדרש בכלל? ובכן לא ממש.

בחוק העונשין ובחוק המאבק בטרור יש כבר התייחסות להחמרת ענישה בעבירות ממניע לאומני, לכל עבירה כולל פגיעות מיניות. אז אולי זה חידד את זה אבל האם זה עזר במשהו? ממש לא, כי הבעיה היותר חשובה בפגיעות מיניות על רקע לאומני הוא הקושי להוכיח אותן.

לפני שנתיים וחצי ארעה פרשה מחרידה של פגיעה מינית של צעיר בדואי בילדה בת 10 בזמן שישנה במיטתה בביתה. השבוע פורסם שוועדת הערער של משרד הביטחון דחתה את הבקשה להכיר בה כנפגעת פעולות איבה.

אולי במקום לחוקק חוקים מיותרים ולעורר סערה בתחום כל כך רגיש כמו פגיעות מיניות. מוטב להתעסק בבעיות החשובות ובכך שבישראל של 2023 יותר מ-80% אחוזים מהתיקים בתחום הפגיעות המיניות נסגרים בלי הרשעה. הנה רעיון לחוק שכן יעזור הקמת בית משפט יעודי לתחום של פגיעות מיניות, דבר שהוכח בעולם כמודל שהעלה שמשמעותית את אחוז ההרשעות.

הפופולריים