"כי תצא": אסור להלוות בריבית

"כי תצא": אסור להלוות בריבית
ביהדות אסור לקחת ריבית, והבנקים במדינת היהודים מרוויחים פי שניים מבנקים אחרים בעולם • פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנקים, כספומטים
צילום: כאן חדשות

ביום האחרון של שנת 1992 הוציא רמי קלינשטיין את האלבום "במסיבה אצל גידו". הוא לא הצליח כמו האלבומים הקודמים שלו, אבל השיר "אין לי חוץ ממך כלום" הפך ללהיט ענק.

השבוע, השבוע של פרשת "כי תצא", שמעתי אותו שוב ברדיו, תוך כדי נסיעה, וחשבתי לעצמי, זה מתחיל כמו השיר הכי רומנטי בעולם, והופך תוך כדי לשיר על משפחה שאיבדה כמעט הכול. לא בטוח שאנחנו ממש שמים לב לזה כשקלינשטיין שר "רוח לא עולה כסף, גם לא חלומות, רק שהרוח תקרר אותי, ואין לי כסף לתרופות". ומשם הגעתי אל פרשת השבוע.

האזינו לטור של ליאת רגב מתוך "בחצי היום השישי" בכאן רשת ב

היא נאמרה עוד הרבה-הרבה לפני שקלינשטיין נולד. לקראת סוף המסע במדבר, בנאום האחרון שנשא משה לפני העם, רגע לפני שנכנסו אל הארץ המובטחת. משה כבר יודע שהוא לא ייכנס איתם לשם, ולכן הוא מרכז, במשפטים קצרים, את כל ההנחיות והתובנות, איך להישאר עם שמאמין בשיוויון ובצמצום פערים, כשיש לו מדינה משלו.

משה רבנו נולד הרבה לפני שנולדו הבנקים. אבל,הוא ראה רחוק, ראה שקוף וידע בדיוק על מה הוא מדבר, כשאמר שם בספר דברים בפסוק כ': "לא תשיך לאחיך נשך כסף, נשך אוכל, נשך כל דבר אשר ישך". כלומר - אל תלווה בריבית.

חברים, זו מצווה מן התורה, לא להלוות בריבית. והיא לא מופיעה רק בספר דברים. היא התחילה עוד הרבה יותר מוקדם, כשרק יצאנו ממצרים, בספר שמות "אם כסף תלווה את עמי, את העני עמך, לא תהיה לו כנושה, לא תשימון עליו נשך". המילה "נשך" משמעה ריבית.

אז איך הגענו לכאלה ריביות על המינוס?

אם משה רבנו היה קורא את העיתונות הכלכלית החודש, הוא היה מגלה שב-14 באוגוסט, שזה, בשפתו, כ"ז באב, פרסמו הבנקים את הרווחים שלהם ברבעון האחרון, ואלה היו רווחי שיא.

כמה שיאים עוד אפשר לשבור אחרי שהרווחים בשנה הקודמת כבר הגיעו ל-24 מיליארד שקלים? אלה הנתונים של בנק ישראל, וזה, כאמור, בשנה הקודמת. לפי הנתונים בשנה הנוכחית, הם עוד עשויים לשבור את השיא הזה.

מישהו שם לא שמע את משה רבנו ולא מפסיק עם הריביות המטורפות על המינוס. ומה אומרים לנו תמיד? הבנקים חייבים לקחת ריבית כשהם נותנים הלוואות, כי הם נוטלים סיכונים.

אבל חברים, הרווחים האלה שהם מציגים לנו הם כבר אחרי שקיזזו את הסיכונים. קיזזו את ההפסדים שלהם, שהם קטנטנים, לעומת הרווח המטורף על הריביות שהמשפחות האלה, שרמי קלינשטיין שר עליהן, משלמות להם מדי חודש. תראו למשל את הנתונים של בנק לאומי, ברבעון אחד, אחרי שהפסידו 318 מיליון שקלים, הם עדיין הרוויחו 4.2 מיליארד שקלים ברבעון.

ומה עם הריבית על המשכנתא? המשפחות האלה נאנקות עוד יותר, בנק ישראל העלה את הריבית, והבנקים שעטו איתו קדימה.

למה צריך כזאת ריבית מטורפת? איזה סיכון אתם לוקחים? הרי מאחורי כל משפחה שנוטלת משכנתא יש גם את הדירה שהיא קנתה. יש לכם את הערבות הזאת כבר, למה שלא תספגו, לפחות חלק, מהעלייה בריבית. עם רווחים כאלה, אתם יכולים לספוג את זה בשקט.

אז אומרים לנו שהולכים לקראת הלקוחות, ומעלים את הריבית על הפלוס. נו באמת, זה הכי לעג לרש שיש. כמה פלוס כבר יש לנו? רובנו רואים רק את המינוס ורוצים ששם יורידו לנו את הריבית. משמעותית. מי שיש לו פלוס בחשבון, ומקבל עליו ריבית, ממילא היה לו מספיק כבר לפני.

ביהדות אסור לקחת ריבית, והבנקים במדינת היהודים מרוויחים פי שניים מבנקים אחרים בעולם.

הפופולריים