פרשנות

תקדים בלי פסיקה: השופט אלרון בחר צד

תקדים בלי פסיקה: השופט אלרון בחר צד
קשה להכריע מה הדבר המשמעותי יותר ששופט העליון עשה בצעד, אבל הוא ידע היטב איך הוא יתפרש. בזמן שהקיטוב בין הצדדים רק מתחדד, מגיע גורם מתוך בית המשפט ומסמן איפה הוא נמצא. כל זה רגע לפני הדיונים הדרמטיים על ביטול עילת הסבירות וכינוס הוועדה למינוי שופטים | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השופט יוסף אלרון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון יצר אתמול (רביעי) תקדים – ולא בפסיקה. הודעתו כי יתמודד על נשיאות העליון היא הפעם הראשונה שבה גורם מבית, בית המשפט, מערער על שיטת הסניוריטי – הנוהג המקובל בישראל עשרות שנים כי השופט או השופטת הוותיקים ביותר בעליון הוא שיעמדו בראשו.

קשה להכריע מה הדבר המשמעותי יותר שעשה אלרון בצעד זה: עצם ההתמודדות על נשיאות בית המשפט כנגד השיטה המקובלת ונגד חבריו לכס השיפוט שאמורים להיות בתפקיד זה, או הבחירה לנקוט בצעד שהוא אחד הצעדים הראשונים שתכננה הקואליציה במסגרת הרפורמה או המהפכה המשפטית. אלרון ידע היטב שהצעד הזה יתפרש כלקיחת צד – ולא זה של מערכת המשפט.

זאת תקופה משמעותית במיוחד לתפוס בה צד, כאשר הקיטוב במאבק על מערכות המשפט והמשטר רק הולך וגדל, הולך ומתחדד. הנה מגיע מי שמניחים שהוא בצד מסוים – ומבפנים, מבית, מבית המשפט, מסמן: אני בעצם בצד אחר.

במערכות אכיפת החוק והמשפט מרגישים שנמצאים תחת מתקפה והנה זאת מקבלת תחמושת מאחד משלהם. ככל שיש דבר כזה. אבל בדבר אחד אלרון דווקא סייע לחבריו בעליון: בהוכחה שאין אמת בטענה שכל השופטים חושבים אותו דבר.

כל זאת תקופה משמעותית עוד יותר, ימים לפני ספטמבר שקשה לציין כמה הוא דרמטי. בעוד שבוע ידון בית המשפט בעתירות הדורשות משר המשפטים לכנס את הועדה לבחירת שופטים. עתירה שהשופט אלרון היה אמור לדון בה, אך כעת הוא מנוע, אחרי שהודיע שיופיע בפני הוועדה הזאת כמועמד פוטנציאלי.

בעוד שבועיים ידון בית המשפט בעתירות נגד ביטול עילת הסבירות. אלרון, כמו כל שאר שופטי העליון, יישב בדיון הזה. יש שטוענים שכעת יהיה סימן שאלה מעל כל החלטה שלו. יש שטוענים מנגד, שהרי הנשיאה הביעה עמדתה נגד המהפכה, אז מה ההבדל?

הצדדים שהוזכרו כאן קודם נזהרו בכל מקרה - אלו מלברך, ואלו מלתקוף ישירות. כולם מחכים לראות מה הלאה, מה יקרה. הרי כל יום קורה משהו בכלל, ובתחום הזה בפרט.

הפופולריים