ההכנסות ירדו, ההוצאות עלו: כדאי ששר האוצר יתמקד בתוכן במקום בחיפוש אשמים ובניסיונות עריכה

כדאי ששר האוצר יתמקד בתוכן במקום בחיפוש אשמים ועריכה
המקרה המוזר של הנייר של משרד האוצר, ועל בקשת סמוטריץ' "לשפץ" אותו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בואו נדבר רגע על הנייר של משרד האוצר, על מה שכתוב בו ועל מה שגרם לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' לבקש "לשפץ" אותו. אנחנו מדברים על המסמך שהוגש אתמול לוועדת הכספים, נייר שבאוצר חייבים להעביר לכנסת בגלל שהתקציב לשנה הבאה עבר מזמן וצריך לעדכן את חברי הכנסת מה השתנה מאז שאישרו אותו.

אז הדרג המקצועי במשרד חיבר נייר עם תיאור עובדתי וכתב בו בין השאר ככה: "יש סיכון להאטה בצמיחה בהייטק בגלל ירידה משמעותית בהשקעות, שנובעת מהמחלוקת על החקיקה המשפטית", "ההכנסות ממיסים ירדו ויש חשש שהירידה תימשך בשנה הבאה", "השקל נחלש על רקע החקיקה שנוגעת למערכת המשפט באופן שמגדיל את הוצאות הממשלה".

ובשורה התחתונה - התחזית שעליה התבסס התקציב שהממשלה והכנסת העבירו השתנתה והשתנתה לרעה, המצב עדיין לא נורא, המשק הישראלי מציע עמידות, אבל צריך לפקוח עין. מי שפחות התחבר לנייר הזה הוא שר האוצר סמוטריץ', שבסביבה שלו פנו לדרג המקצועי במשרד, לכלכלן הראשי, לאגף התקציבים וניסו להפעיל לחץ שהמסמך ישונה, שהנימה שלו תהיה חיוביות יותר, שההערכות שהמגמה השלילית תימשך בשנה הבאה יושמטו.

אולי אפשר לכתוב שהכול יהיה בסדר או להוסיף איזה סמיילי.

הדרג המקצועי סירב ושר האוצר צירף לנייר המקורי מכתב משלו שבו הוא מודה ש"המצב פחות טוב ממה שצפינו בעת הנחת התקציב", ואז מטיח האשמות באנשי המחאה נגד החקיקה ש"מנסים לפגוע בכלכלה באופן מכוון". והיום בוועדת הכספים, יועצו של שר האוצר נשאל על העניין הזה ואומר ש"שר האוצר לא ביקש מגורמי המקצוע לשנות שום נתון" - מצד שני אנחנו יודעים מפורשות מכמה גורמים שהיו מעורבים בסיפור הזה שהיו גם היו ניסיונות עריכה, אז מה באמת קרה?

יכול להיות שהיועץ של השר לא סתם אמר שגורמי המקצוע לא התבקשו לשנות "שום נתון", כי אלה לא הנתונים שהשר ביקש לערוך, אלא הטונים, הניסיון איכשהו לשווק אופטימיות וחיוביות לעדכון הזה.

בכל מקרה המספרים נותרו אותם מספרים, ההכנסות ירדו, ההוצאות עלו, האינפלציה יורדת בקצב איטי מכפי שהעריכו ופוטנציאל הצמיחה לא ממומש. וכשזה המצב אולי כדאי ששר האוצר יתמקד בתוכן במקום בחיפוש אשמים ובניסיונות עריכה.

הפופולריים