מדברים אחדות ועושים פוליטיקה: מאחורי הקלעים של פארסת צירוף ליברמן לממשלה

מדברים אחדות ועושים פוליטיקה: פארסת צירוף ליברמן לממשלה
בליכוד גילו שההבטחה של ליברמן להצטרף "בלי תנאים" לממשלה, דווקא כוללת תנאי די גדול, ופרסמו הודעה למרות שידעו שלא יעמדו בו. בינתיים מזכיר הממשלה אמר ליו"ר ישראל ביתנו כי היו התנגדויות להצטרפותו לקבינט המלחמה, כשגם לנתניהו וגם לגנץ יש סיבות לסרב למהלך – והמשחק הפוליטי עדיין פה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביגדור ליברמן, ארכיון
צילום: פלאש 90

רק יומיים להקמתה של ממשלת החירום, פארסת הניסיון לצרף את ליברמן לשורותיה הדגימה בצורה הברורה ביותר איך המפלגות מדברות אחדות, ועושות פוליטיקה. גם עכשיו.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

נתניהו במקור הסתייג מרעיון הכנסתו של ליברמן, יריבו הפוליטי, לממשלה ולקבינט. בכירי הקואליציה שלו, ביניהם אריה דרעי ויריב לוין, לחצו עליו במהלך סוף השבוע להגדיל את הממשלה ככל האפשר לפני הכניסה הקרקעית לרצועת עזה, וראש הממשלה התרצה. ליברמן, שהודיע פומבית שיכנס לממשלה בלי כל תנאי אם רק ייקרא - נראה היה כמו אפשרות אידאלית.

במוצאי שבת קיבל יו"ר ישראל ביתנו טלפונים מלוין, דרעי, וגם ממזכיר הממשלה יוסי פוקס, בבקשה לממש את הצעתו להצטרף. אלא שאז התברר לאנשי נתניהו שכשליברמן הבטיח "בלי תנאים", הוא התכוון: חוץ מהתנאי הגדול ביותר שאפשר להציב כרגע - דרישה לחברות בקבינט המלחמה המצומצם, שמורכב כעת מנתניהו, גלנט וגנץ, בתוספת השרים איזנקוט ודרמר כמשקיפים.

בליכוד, בשלב הזה, כבר רצו להודיע על צירופו של ליברמן. אז הנציגים שנשלחו אליו מלמלו בתשובה לדרישה ש"יהיה בסדר". אחר כך קרה מה שקרה בליכוד – עד שדוברו של נתניהו החליט להוציא הודעה רשמית על צירוף מפלגה חדשה לממשלה. בשלב הזה, בעוד ההודעה הרשמית מטעם ראש הממשלה משוגרת, בליכוד ידעו היטב שליברמן דורש דרישת סף שאינם מתכוונים לעמוד בה. לא הייתה כאן טעות. יש להניח שקיוו שליברמן יתקשה לחזור בו פומבית, אחרי שהבטיח שיצטרף ללא תנאים.

אלא שליברמן לא התקשה, ונימק את ההתעקשות על המקום בקבינט המצומצם כדרישה להשפעה מהותית על מהלכי המלחמה. הליכוד נאלץ להתבזות - ואנשיו שמרו על שתיקה בעניין כל אותו הערב. כשליברמן טילפן, זועם, אחרי שיצאה ההודעה על הצטרפותו בלי לתאם איתו, אמר לו מזכיר הממשלה שהיו התנגדויות להצטרפותו לקבינט המלחמה, ושלא חשבו שזה יהיה עניין גדול כל כך.

בעוד ההודעה מטעם ראש הממשלה משוגרת, בליכוד ידעו שליברמן דורש דרישת סף שאינם מתכוונים לעמוד בה

שתי התנגדויות מרכזיות ייתכנו להצטרפותו של ליברמן. הראשונה היא מצד ראש הממשלה, שממש לא מעוניין להתמודד ב"מטבחון" שהקים, עם דעתו הניצית של ליברמן. אולי גם לא מעוניין לאפשר לשר הביטחון שלו לשעבר לקצור את פירות ההצלחה, אם יהיו כאלה.

התנגדות אפשרית נוספת היא של יוזם הקמת ה"קבינט המצומצם" והשותף הטרי בממשלת החירום, בני גנץ. צירוף של ליברמן, מטבע הדברים, ידלל מאוד את כוחו ואת השפעתו של יו"ר המחנה הממלכתי. מהלך כזה עלול גם להציג את גנץ, לא בפעם הראשונה, כשחקן פוליטי בינוני מאוד - שהצליח להשיג עם מפלגתו הגדולה כוח השפעה זהה לזה של ליברמן עם 5 הח"כים שלו.

שיחת טלפון שנערכה בין ליברמן לגנץ הלילה (שבת), הסתיימה כשליברמן מבין שגנץ לא מתנגד לצירופו לקבינט המלחמה. אולם, דובריו של גנץ מסרבים בתוקף, גם לפניות חוזרות ונשנות, להשיב לשאלה הפשוטה - האם גנץ מוכן לצירוף ליברמן לקבינט המצומצם. התשובה המפורטת ביותר שמוכנים אנשיו לנפק היא שגנץ "רוצה אחדות, לא עוסק באגו ותומך בכל מה שיתרום למאמץ המלחמתי". לשאלה, בכל זאת, מה עם צירוף ליברמן - התגובה היא, ובכן, "אין תגובה". לעיתים זו תגובה שאומרת הכול.

אין כמו המקרה המוזר של ליברמן בשעת לילה כדי להמחיש את הצביעות של מי שניסו לספר לנו, מהמפלגות השונות, על החלטתם לנטוש את השיקולים הפוליטיים כליל כדי להתגייס למאמץ המשותף. אולי הטעות היא בציפייה שלנו שהנמרים יפשטו חברבורותיהם לרגל האסון הלאומי.

הפופולריים