לקראת כניסה קרקעית לעזה | עוד יום

לקראת כניסה קרקעית לעזה | עוד יום
אחרי שנים שצה"ל לא נכנס לאדמת הרצועה, נדמה שהדרג המדיני נחוש לכבוש אותה - ולמוטט את חמאס. יואב קרקובסקי שוחח עם מפקד אוגדת עזה לשעבר על ההשלכות, ועם חוקר בכיר ב-INSS ומומחה לזירה הפלסטינית על המחיר | האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיילי צה"ל
צילום: איל מרגולין, פלאש 90

אחרי מתקפת הפתע האכזרית של חמאס, והתגובה האווירית של צה"ל, אזרחי ישראל ותושבי הרצועה ממתינים לשלב הבא. כמה עוצמתי הוא יהיה, איזה מחיר הוא יגבה מאיתנו, ומה צפוי להיות הגורל של הארגון שהפך להיות ממשיך דרכו של דאע"ש? יואב קרקובסקי שוחח עם אלוף (במיל') גדי שמני, לשעבר מפקד אוגדת עזה, ועם החוקר הבכיר ב-INSS ומומחה לזירה הפלסטינית יוחנן צורף, ושמע מהם על הצורך בכניסה קרקעית - ועל היום שאחרי.

לקראת כניסה קרקעית? | האזינו להסכת של "עוד יום"

"אם רוצים לעמוד במטרה שנקבעה, מיטוט שלטון חמאס ופירוקו מיכולותיו הצבאיות, אין דרך לעשות זאת ללא כניסה לרצועה וכיבושה", מסביר אלוף במיל' כדי שמני. "זו עבודה של חודשים ארוכים, שבמסגרתה יהיה צריך לפרק את התשתיות, לעצור את האנשים, לפרז את השטח ובסופו של דבר גם להשאיר שם מנהיגות אחרת שתוכל לשלוט".

"ישראל יצאה מעזה לא כדי לחזור. לא מכיר מישהו בקרב מקבלי ההחלטות שיש לו עניין לחזור לרצועה, כי חזרה משמעותה לקחת על עצמך מלא דברים", מספר החוקר יוחנן צורף. "על הסוגייה הזו חושבים כבר היום, מדברים על משהו אזורי - מהלך שבו יהיו מעורבות ארה"ב ומדינות ערביות באזור. אם חמאס אכן ימוטט, שהוא האחים המוסלמים - לסעודיה, לאמיריויות ולמצרים יהיה קל יותר להיכנס לעניין הזה, ולדחוף את קטר הצידה".

הפופולריים